Jiří Zatloukal | Seznam Zprávy

Jiří Zatloukal | Seznam Zprávy Cash Only: Alois Rašín a jeho žák Aleš Michl.

Současná inflace bude delší, a její náklady nerovnoměrně ponesou hlavně běžní občané.
Seznam Zprávy

27. 01. 2023

SPONZOR CASH ONLY

Vážení čtenáři,


stávající guvernér České národní banky Aleš Michl se na Aloise Rašína, prvorepublikového ministra financí, který řídil i československou měnovou politiku, odvolává téměř v každém svém textu i promluvě. V budově národní banky mu nechal odhalit pamětní bustu. V čem na něj navazuje?

Rašín byl velmi zarputilý a také osvícený muž. Chápal, že základem stability a budoucí prosperity nově vzniklého Československa je stabilní měna. V jeho pojetí se však stabilní měna rovnala československé koruně na úrovni předválečné rakouské měny.

To ale po finančním rozvratu první světové války nebylo možné.

Rakousko-Uhersko si podobně jako ostatní státy na financování války půjčilo obrovské množství peněz od vlastních občanů i prostřednictvím tištění nových peněz nebo prodejem zlatých rezerv. Jak píše Rašín ve svém spisku z roku 1922 s názvem Inflace a deflace, oběh bankovek v roce 1914 činil 2129 milionů a v říjnu 1918 už 30 680 milionů.

Nevyhnutelně přicházela inflace. Nebylo zboží, protože podniky začaly vyrábět pro válečný průmysl a zásoby potravin skupoval stát. Rostly mzdy i ceny.


Rašín proto hned v roce 1919 při měnové odluce zadržel téměř třetinu bankovek předložených ke kolkování ve formě nucené státní půjčky. Snažil se osekat rozbujelé státní výdaje, protože „nový československý stát byl chápán nejen jako realizace národních tužeb a národní svobody, ale jako jakýsi otevřený roh hojnosti“, jak píše ekonomický historik Vlastislav Lacina ve studii o Rašínovi.

Byly vypláceny velké sumy na podpory v nezaměstnanosti, obrovské finanční prostředky si vyžádalo subvencování cen mouky a poskytování různých sociálních dávek.

Ke skutečně deflačním krokům ale Rašín přistoupil až s příchodem nové vlády Edvarda Beneše, která v září 1921 nahradila dosavadní úřednickou vládu Jana Černého. Jako ministr financí začal podnikat kroky na posílení koruny. K intervencím použil například i půjčku ve výši 10 milionů liber a 50 milionů dolarů od velké britské banky Baring Brothers, kterou se mu podařilo získat na rekonstrukci československého hospodářství.

Koruna záhy začala na švýcarské burze posilovat v době, kdy okolní státy zažívaly vysokou inflaci, a v případě Německa dokonce hyperinflaci. Československo se jevilo jako ostrůvek středoevropské stability. „Rašín věřil, že zvýšení směnné hodnoty koruny bude působit jako očistná bouře, která sice zničí vše slabé a neživotné, ale prověří a ponechá konkurenčně schopné podniky,“ píše Lacina.

Deflační kůra byla nesmírně tvrdá. Mezi roky 1921 a 1923 se cenová hladina snížila o 43 procent, export klesl o 53 procent a v prosinci 1922 bylo už 438 tisíc úředně registrovaných lidí bez práce. Podobně jako ostatní státníci v Evropě následoval Rašín po válce sen o předválečné stabilitě v rámci zlatého standardu. Stejně výrazně posílila měnu například Velká Británie, která znovu navázala libru na zlato v roce 1925. Následoval propad exportu a masivní stávky horníků.


I československá ekonomika se v roce 1922 prudce propadla, obyvatelstvo se začalo bouřit, v proexportní ekonomice byly s Rašínovou politikou nespokojené i firmy. Úvěr byl drahý a firmy měly problém financovat provoz i modernizaci. Hrozila obrovská krize, takže i Rašín mírně ustoupil a stabilizoval korunu na o něco slabší úrovni. Události se už však daly do pohybu a vše vyvrcholilo na začátku ledna 1923, kdy byl na Rašína spáchán atentát, jehož následkům za šest týdnů podlehl v Podolské nemocnici v Praze.

Deflace však měla i pozitivní účinky. Díky silné koruně mohly rakouské podniky přecházet snadněji do českých rukou, jen Živnobanka pod sebou měla ve dvacátých letech desítky průmyslových podniků. Státu zlevnily mezinárodní dluhy. Rašínova nekompromisní politika připravila půdu pro další růst československé ekonomiky, který přerušila až celosvětová hospodářská krize v roce 1929.


Jak ale na Rašína navazuje Michl? U něho zatím kromě převzetí hesla „pracuj a spoř“, jímž se Rašín řídil i v soukromém životě a nekupoval ze zásady například drahé pomeranče z dovozu, aktivita není příliš vysoká.

Bankovní rada pod Michlovým vedením ponechala sazby na úrovni sedmi procent, kam je zvedla předchozí garnitura vedená Jiřím Rusnokem.

Michl si od Rašína bere důraz na silnou korunu, která snižuje cenu dováženého zboží, hlavně energetických surovin. Stejně jako Rašín je připraven používat na podporu a stabilizaci koruny intervence, které zahájila rovněž předchozí garnitura Jiřího Rusnoka. Současná silná koruna na úrovni 23,8 Kč za euro je ale výsledkem spíše příznivějšího makroekonomického prostředí ve světě než domácí politiky.

Michl samozřejmě není ministrem financí, jako byl Rašín, a nemá vliv na fiskální politiku, která zůstává velmi uvolněná a „živí“ tak inflaci. Hlavním úkolem bankovní rady však zůstává udržení stability cen.

Rychlý růst spotřebitelských cen nyní nerovnoměrně dopadá na obyvatelstvo, které má uloženy úspory v bankách. Domácnosti mají v bankách 2,5 bilionu korun vkladů a za loňský a letošní rok se ceny zvýší dohromady o 25 procent. „Můžeme tak říct, že lidé přišli o přes 600 miliard korun reálné kupní síly svých vkladů,“ uvedl v rozhovoru pro SZ Byznys radní České národní banky Tomáš Holub.

Michl argumentuje, že další zvýšení úrokových sazeb by způsobilo v ekonomice recesi, mimo jiné proto, že firmy by měly neúměrně vysoké náklady na úvěry. Firmám se však za poslední rok marže zvýšily, protože dokázaly vyšší náklady na energie promítnout do konečných cen, takže by pro ně nebyly vyšší úrokové sazby takovým nákladem.

Rašín byl skutečně nekompromisní. Chtěl nesmírně bolestivě snížit cenovou hladinu na předválečnou úroveň. Firmy krachovaly a vysloužil si nenávist obyvatelstva. Michl jde nejjednodušší cestou. Současná inflace bude delší a její náklady nerovnoměrně ponesou hlavně běžní občané, jejichž úspory kvapem ztrácejí reálnou kupní sílu. Tyto náklady inflace jsou rozptýlené mezi obrovské množství obyvatelstva, které není – na rozdíl od firem – natolik organizováno, aby se mohlo bránit. Nebude klást odpor, takže jejich majetek bude inflací zkonfiskován.

Hráč týdne: Pavel Hubáček

Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka koupila stoprocentní podíl v britské části energetické skupiny InterGen. Tu dosud vlastnila spolu s čínskými partnery skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. Creditas tím získala čtyři paroplynové elektrárny ve Velké Británii. Hodnotu transakce strany nezveřejnily.

Best of byznys

Kolínské domino. Kolínská Toyota Motor Manufacturing oznámila zastavení výroby na celý příští měsíc. Denně nevyrobí až tisíc vozů, zaměstnanci nastoupí na dovolenou, případně využijí konto pracovní doby. Problém však rozhodně nezasáhne jenom je. Kaskádově totiž proroste celým dodavatelským řetězcem. A nejenom v Česku.

Kauza Growing Way. Případ zkrachovalé investiční společnosti Growing Way a jejího obviněného majitele Ondřeje Janaty má dohru také ve východočeských Kvasinách. Firma Janata Property Investment Group tam za peníze Growing Way koupila pozemky na výstavbu rodinných domů. Nyní však vlastník parcel zkrachoval. Dluží rovněž lidem, kteří složili zálohy na nákup pozemků. Kvasiny jsou na realitním trhu zajímavé přítomností klíčového závodu automobilky Škody Auto.

Žebříček nejžádanějších akcií. Nejnovější data retailových obchodníků s cennými papíry ukazují, že drobní čeští investoři i přes velké globální akciové výprodeje, které z tržní hodnoty smazaly stovky miliard dolarů, loni stále věřili velkým technologickým nebo bankovním akciím. Podobný trend můžeme čekat i v letošním roce.

Energetika

Ovládnutí ČEZ. Vláda zahájila legislativní přípravu na ovládnutí ČEZ. Zatímco dnes musí s rozdělením společnosti souhlasit alespoň 90 % všech akcionářů, po přijetí novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev by k rozdělení ČEZ se zánikem účasti menšinových akcionářů mělo stačit pouze 85 % hlasů přítomných na valné hromadě. Minoritní akcionáři se obávají znehodnocení svých podílů.

Riskantní jaderné plány. Vláda chce postavit dva až čtyři jaderné reaktory ve velmi rychlém tempu za sebou. Měly by pokrýt část produkce uhelných elektráren, které čeká odstavení počátkem 30. let. Podle části expertů je to riskantní plán. Potřebu jednoho bloku nemůže zpochybnit Rakousko ani Německo. Masivnější výstavba je problematičtější. Větší výstavba povede ke zdržení schvalovacího procesu a k riziku neschválení z titulu dostatečné přiměřenosti zdrojů v regionu.

Spor o větrníky. Vedle stávající větrné elektrárny poblíž severočeské obce Horní Řasnice by se mělo objevit devět dalších větrníků, a vytvořit tak největší větrnou farmu v České republice. Část místních projekt vítá, obcím totiž od investora zajistí pravidelný příjem. Druhá část obyvatel je proti. Mají obavy z dopadů na životní prostředí i na ceny nemovitostí.

Podnikání a finance

Nezastavitelná koruna. Česká měna se v posilování zřejmě nehodlá zastavit. Proti euru se ve středu dopoledne podívala na úroveň 23,81 koruny za euro. Silná koruna pomáhá stlačit inflaci, na druhou stranu škodí vývozcům. Exportéři volají o pomoc a snaží se co nejvíc plateb převést na euro, a to i v Česku.

První stávka po letech. Zaměstnanci továrny na pneumatiky Nexen Tire u Žatce na Lounsku vstoupí během několika dnů do stávky. Důvodem jsou neshody s korejským vedením. V podniku se nedaří dohoda o kolektivní smlouvě. Nexen Tire je jedním z nejvýznamnějších výrobců pneumatik v zemi. Mělo by jít o první stávku v automobilovém průmyslu po mnoha letech.

Pozor na firemní dluhopisy. Češi v úprku před inflací brousí kolem dluhopisů firem. Průměrný výnos, aktuálně kolem devíti procent, vypadá lákavě. Známé jméno na obligaci ale není záruka, že peníze dostanete zpět, jak varuje investor Lubor Žalman v podcastu Ve vatě

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za hlavními kauzami Seznam Zpráv.

Reality

Na byty nejsou peníze. Trh s novými byty v Praze zůstává zamrzlý. Za celý loňský rok prodeje překročily hranici tří tisíc, což v porovnání s rokem 2021 představuje pokles o šedesát procent. Na menší poptávku už reagují i ceny. K mírnému oživení trhu by mohlo podle predikcí pražských developerů dojít už letos. Vše bude záležet na tom, jakým směrem se vydají úrokové sazby.

Plány developerů. Zamrzlý trh donutí některé investory v developmentu prodávat vlastní projekty. Na tuto příležitost čeká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. Chystá se pod hlavičkou developerské firmy do těchto akvizic vložit stovky milionů korun. „V poslední době stavíme projekty, které jsou relativně velké. A v tom chceme pokračovat,“ říká Soural v rozhovoru pro SZ Byznys.

Má smysl drahá hypotéka? Panelákový 2+1 v Olomouci zlevnil za půl roku o 800 tisíc, stometrový mezonet s terasou za Prahou o víc než milion. „Až překlenete fixační období a peníze budou opět levnější, nebude obtížné si u banky vyjednat lepší úrok,“ říká Libor Ostatek, odborník na financování bydlení ze společnosti Broker Trust.

SPONZOR NEWSLETTERU CASH ONLY

Zájemci o nové Volvo EX90 se mohou přihlásit k odběru novinek a získat tak možnost přednostní objednávky a dodání. Exkluzivní nabídka platí při registraci do 7. února.

Tech

Mýcení e-shopové džungle. Jak velkým nešvarem českých e-shopů byly neautentické recenze od lidí, kteří v horším případě zboží nikdy neviděli, už se nedozvíme. Od 6. ledna 2023 totiž musejí nově e-shopy, případně marketingová tržiště a další platformy, viditelně označit recenze ověřené i neověřené, a u těch ověřených vysvětlit, jakým způsobem k ověření došlo.

Vodíkové naděje. Vedle elektromotorů a baterií zůstává jednou z cest k uhlíkově neutrální budoucnosti dopravy stále i vodík. Svědčí o tom i 200 milionů eur, které teď směřují do Česka na vývoj vodíkových palivových článků do letadel firmou Honeywell. Její brněnské výzkumné a vývojové centrum bude hostit více než 50 špičkových inženýrů a vědců.

Rozhovor týdne: Robert Chvátal

Na sklonku loňského roku převzala společnost Allwyn Entertainment, kterou ovládá český miliardář Karel Komárek, konkurenční firmu Camelot UK od kanadského penzijního fondu Ontario Teachers' Pension Plan. Převzetí nyní schválila Britská komise pro hazardní hry. Do pozadí celé transakce jsme nahlédli s generálním ředitelem Allwyn Entertainment Robertem Chvátalem.

I přes vrcholící prezidentské volby vám přeji klidný víkend, nejlépe ve společnosti Seznam Zpráv. 

Jiří Zatloukal

Hadí robot od Rolls-Royce


V Británii už robotičtí plazi opravují motory a jaderné elektrárny. Na popud lékařů se teď adaptují i k operování lidí. Podívejte se na unikátního hadího robota, za kterým stojí výzkumníci z Nottinghamské univerzity ve spolupráci s výrobcem letadlových motorů Rolls-Royce.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky