Jiří Nádoba | Seznam Zprávy

Jiří Nádoba | Seznam Zprávy Cash Only: Češi dobyli nové exportní trhy a oklikou se vrátili do Ruska.

Postsovětské země ve střední Asii slouží Rusku jako užitečné překladiště.
Seznam Zprávy

19. 01. 2024

Vážení čtenáři,


loňská statistika zahraničního obchodu odhaluje nepříjemnou pravdu. Sankce na Rusko jsou děravé a firmy si našly jinou cestu. Třeba přes Kyrgyzstán, kam z Česka putuje dvanáctkrát víc zboží než před válkou.  


Na první pohled to může vypadat jako splnění dávného snu o nalézání nových exportních trhů a dobývání světa. Český vývoz do Kyrgyzstánu je skoro dvanáctkrát vyšší než před válkou na Ukrajině. Vývoz do Arménie, Kazachstánu, Uzbekistánu, Ázerbájdžánu a Gruzie se zvedl dvakrát až třikrát. 


Nejde o náhodu ani o triumf ekonomické diplomacie, ale spíš o její prohru. Česká exportní data ilustrují to, o čem se v Evropě už delší dobu mluví – že postsovětské země ve Střední Asii slouží Rusku jako užitečné překladiště a že unijní sankce kvůli tomu nefungují tak, jak by měly. 


Čísla o českém exportu jsou zatím k dispozici jen do října. Když se vyberou jen ty země, které jsou statisticky významné (kam se vyvezlo z ČR zboží aspoň za miliardu korun), tak bývalé sovětské satelity v Asii jasně vedou. Nikdo jiný nemá větší procentní růst než výše uvedená šestice. Státy z jiných regionů skončily až na dalších příčkách. Sedmá je Indonésie, osmá Saúdská Arábie, devátý Ekvádor a desátá Kolumbie.


Embargo na vývoz vybraných produktů do Ruska je součástí sankcí, na kterých se dohodly státy EU nebo celá západní aliance. Po ruském vpádu na Ukrajinu v únoru 2022 se restrikce postupně vršily v rámci nově přijímaných sankčních balíčků, a to podle prostého principu.


„Seznam zakázaných produktů je navržen tak, aby maximalizoval negativní dopad sankcí na ruskou ekonomiku a zároveň omezil důsledky pro podniky a občany EU,” píše se k tomu na stránkách Rady EU, kde je i seznam embargovaných produktů. Patří na něj samozřejmě zbraně a vše další, co lze k jejich výrobě použít, nejrůznější strojírenské zboží, součástky pro opravu letadel a těžebních zařízení, ale i luxusní auta nebo šperky.


Evropská komise odhaduje, že díky těmto opatřením se do Ruska nedostalo od února 2022 zboží za 44 miliard eur. Dopad na každodenní život je zjevný, třeba příhody o nedobrém stavu dopravních letadel a množících se nouzových přistáních znějí strašidelně. Ale že by sankce fungovaly neprodyšně, to se rozhodně říct nedá.


„13. června 2023 zabila ruská střela Kh-101 11 lidí, včetně jednoho dítěte, v pětipatrovém obytném domě v Krivém Rohu. Střela v sobě měla 53 součástek s původem v demokratických zemích,” stojí v úvodu jedné z analýz o účinnosti sankcí, která vznikla loni pod patronátem ukrajinské vlády a sumarizuje, že restrikce sice ruskou agresi i život v Rusku významně ztěžují, ale pořád mají velké rezervy.


Podle jiné podobné zprávy má Moskva ze Západu až třetinu součástek pro své zbraně. A to buď kvůli reexportu přes jiné země, nebo protože se kontroly vývozu často nevztahují na továrny provozované západními firmami mimo jejich domovské státy.


O kyrgyzské kličce se ví už delší dobu. Nárůsty exportu v tisícovkách procent vykazují i jiné země než Česko, třeba Německo nebo Polsko. V Biškeku si loni stěžovala delegace Evropského parlamentu, a i když vedení země oficiálně stojí za tím, že unijní úsilí nijak nemaří, zkušenosti z terénu ukazují něco jiného. Třeba to, jak v roce 2022 náhle začal růst dovoz letecké techniky a jak kyrgyzský statistický úřad poté raději databázi zahraničního obchodu zamlžil, aby v ní nešlo dohledat konkrétní zboží.  


V prosinci přibylo v unijních sankcích ustanovení, které vývozcům z EU přímo zakazuje reexport embargovaného zboží přes třetí země. Důkazní břemeno, že někdo sankce vědomě obešel, je v těchto případech na státu. Na druhou stranu – jak přibližuje mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík – sankce jsou koncipovány tak, že zavazují přímo každého občana EU.   


„Vývozci jsou vždy povinni předcházet tomu, aby sankcionované zboží nepřímo končilo v Rusku. Z tohoto pohledu tedy nelze sankce úmyslně beztrestně obejít,” uvádí Vošahlík. Reexport přes země jako Kyrgyzstán podle něj nemusí a priori znamenat porušení sankcí, záleží na úmyslech exportéra.


„Snahou Ruska je v rámci potřeby dovážet sankcionované zboží a vytváří k tomu celý řetězec firem v celé řadě států, které jsou schopny doložit českým subjektům doklady, které dokážou věrohodně zastírat, že zboží skončí dalšími přeprodeji v Rusku. V takovém případě, pokud se neprokáže úmysl anebo snaha, nelze toto přičítat k tíži českému vývozci. Samozřejmě v opačném případě, kdy se český subjekt úmyslně snaží o obcházení sankcí vůči Rusku, může se dopustit nejen přestupku, ale zejména trestného činu,” dodává.

Hráč týdne: Obchodní řetězce

Zahraniční maloobchodní řetězce čelily vlně kritiky, že se svezly na inflační vlně a obohatily se na ní. Jejich pozici teď ale výrazně vylepšila nová studie Mendelovy univerzity a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle které je český maloobchodní trh ovládaný osmi firmami konkurenční.

Best of byznys

Zajištěný zámek. Nejviditelnějším projektem skupiny IC Group byl v Česku plán na přestavbu zámku v Protivíně. Mělo se z něj stát luxusní centrum pro světové aristokraty v čele s malajsijským sultánem. Ve skutečnosti však po neprůhledné IC Group a jejích firmách zůstalo v Česku jen množství dluhů. Zámek i s podzámčím tak na začátku ledna nechala zajistit Národní centrála proti organizovanému zločinu.


Majetkové nerovnosti. Česká republika se řadí mezi země s relativně nízkou příjmovou nerovností, ovšem zmapovat nerovnost majetkovou je o dost těžší kvůli nedostatku přímých dat o rozdělení majetku. Nová analýza našich datařů ukazuje, že nejbohatších 20 procent lidí v Česku vlastní více než 80 procent veškerého bohatství, zatímco nejchudších 20 procent obyvatel má k dispozici pouhých 0,2 procenta celkového majetku.

Investiční podvody. Mezi alternativními investičními firmami se objevila další, která má problémy dostát svým závazkům vůči investorům. Společnost Profit & Prosper lákající klienty na vysoké zhodnocení napsala vkladatelům, že se jejich investice scvrkly na jedno procento z původní hodnoty. Poté firma přestala komunikovat. Klienti nyní zvažují podání trestního oznámení.


Spoření na penzi. Spořit na penzi v účastnických fondech se loni rozhodně vyplatilo. Všechny tyto fondy totiž lidem zhodnotily prostředky, v nejlepším případě dokonce o více než 30 procent. Čechům spořícím na stáří se letos také otevírá možnost investovat do Dlouhodobého investičního produktu (DIP) – připravili jsme proto přehled praktických otázek a odpovědí okolo tohoto nástroje.  

Energetika

Příděl povolenek v ohrožení. Hutě Liberty Ostrava mají stejně jako další velké průmyslové podniky obdržet v únoru další várku bezplatných emisních povolenek. Vzhledem k finanční krizi v Liberty ale není jisté, že Ministerstvo životního prostředí povolenky pro ostravskou huť uvolní, případně v jakém množství. Liberty Ostrava je přitom druhým největším příjemcem bezplatných povolenek v Česku.


Solární prognózy. Loňský počet připojených fotovoltaik byl rekordní. Enormní zájem o instalace bude podle šéfky solární společnosti Columbus Energy Simony Labudové pokračovat i letos, ale kromě domácností čeká růst hlavně firemní fotovoltaiky.


Jádro v Evropě prohrává. Výroba energie z jádra v Evropské unii zažívá dlouhodobý útlum. Podle nových dat Eurostatu za rok 2022 vyrobilo 13 států Unie přes 609 tisíc gigawatt hodin tímto způsobem. Jde o nejnižší hodnotu od začátku měření v roce 1990 a meziroční pokles o necelých 17 %.

Podnikání a finance

Krize v Rudém moři. Útoky jemenských Húthíů na obchodní lodě proplouvající Rudým mořem se stupňují. Geopolitická krize začíná dopadat i na český průmysl. Některé zdejší společnosti už kvůli problémům s dodávkami přijímají preventivní opatření, objednávají zboží v předstihu nebo mění způsob dopravy.


Poradci bez provizí. Banky se obávají, že se s poklesem sazeb utrhne lavina refixací hypoték. Komerční banka tomu chce předejít. Za „přetažení“ klienta od konkurence, kterému ještě běží fixace, tak přestane finančním poradcům vyplácet provize.


Co s Becherovkou? Becherovka bude mít od poloviny roku nového majitele z Polska, firmu Maspex. Její snahou bude udělat z karlovarské značky lídra na trhu bylinných likérů. K cíli se chce dopracovat mimo jiné skrze nové příchutě a mladší konzumenty.


Problémy světa podle Davosu. Ve Švýcarsku se po roce setkávají špičkoví podnikatelé, ekonomové a politici, aby probrali klíčová témata nejen světového hospodářství. Účastníci Světového ekonomického fóra i letos debatují ve stínu geopolitických hrozeb a za hlavní riziko považují klimatické změny.


Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za novinkami Seznam Zpráv.
  • Kauzy Seznam Zpráv: Podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu.
  • Šťastný oběžník: Newsletter Jindřicha Šídla a týmu Šťastného pondělí.
  • Parket: Investiční newsletter Lukáše Voženílka, který vás zavede do rytmu finančních trhů a burz.

Reality

Daň z nemovitosti. Okruh lidí, kteří musejí do konce ledna podat přiznání k dani z nemovitých věcí, se letos rozšířil. Týká se to třeba majitelů garáží, malých poskytovatelů ubytování nebo lidí, kteří chtějí stavět na pozemku s jinou starší budovou.


Hypotéky zlevní. Navzdory významnému poklesu, který lze sledovat už zhruba osmnáct měsíců, utlumený hypoteční trh podle České bankovní asociace v poslední době vykazuje první známky oblevy. Banky se připravují na zlevnění hypoték a měsíční splátka by mohla v letošním roce klesnout i o několik tisíc korun.


Pozor na dokumentaci. Jen samotná rekonstrukce domu nestačí. Úpravy musí majitelé nemovitostí zavést i do stavebních dokumentů. Praxe je však podle odborníků úplně jiná. Od začátku tohoto roku přitom hrozí vysoké pokuty.

Tech

Odchod klíčové manažerky. Bývalá provozní ředitelka Meta Platforms Sheryl Sandbergová opustí v květnu po 12 letech pozici členky správní rady. Jedna z klíčových manažerek v Zuckerbergově firmě sehrála klíčovou roli při budování Facebooku, nicméně během jejího působení čelila společnost také masivní kritice.


Giganti si plácli. Britský mobilní operátor Vodafone se domluvil s Microsoftem na desetileté spolupráci, v rámci které mu Microsoft pomůže rozšířit cloudové služby, zapojit umělou inteligenci nebo spravovat internet věcí (IoT). Inovace se budou týkat více než 300 milionů firem a spotřebitelů na africkém a evropském trhu. 


Čipová velmoc. Většina nejmodernějších procesorů se vyrábí jen na Tchaj-wanu. Na ostrově, jejž si nepokrytě nárokuje Čína. Právě špičková výroba čipů je součástí tchajwanské obranné strategie. Jak se zemi povedlo získat „světový monopol”? Odpovědi nabízí analýza Pavla Kasíka a Matouše Lázňovského.


Rozhovor týdne: Jan Rafaj

Obnovení výroby v hutích Liberty Ostrava bude stát mnoho peněz a přežití podniku závisí na strategické vizi a nových produktech. Současný majitel však zatím nic z toho nepřinesl, říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Přeji klidný víkend a příjemné čtení nejen z produkce SZ Byznys,


Jiří Nádoba

Létající taxi i elektroauta


Veletrh CES v Las Vegas nebyl jen o průhledných obrazovkách nebo AI pomocnících. Redakce SZ Tech připravila výběr novinek v oblasti dopravy. Hlavně asijské firmy se pochlubily novými elektromobily nebo létajícími vozy.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky