Jiří Nádoba | Seznam Zprávy

Jiří Nádoba | Seznam Zprávy Cash Only: Vládní stropy na elektřinu už nejsou potřeba. Co bude místo nich?

Jestli elektřina viditelně nezlevní, znamená to další bod pro duo obránců prostého lidu Babiše s Okamurou.
Seznam Zprávy

15. 09. 2023

Vážení čtenáři,


v týmu autorů tohoto newsletteru jsem nový, vsadím proto na jistotu – ceny elektřiny, téma, které hýbalo ekonomikou a politikou celý uplynulý rok. Teď je kolem nich znovu rušno. Zatím klesají, ale má to jeden velký háček.


Pro začátek jedna dobrá zpráva. Pokud za elektřinu platíte vládní strop – tedy šest korun za kilowatthodinu, tak jako většina zákazníků – je tu nově šance ušetřit. Stropy oficiálně končí až na konci roku, ale de facto nejsou potřeba už teď.


Velkoobchodní ceny energií klesly a to se začíná naplno promítat do tržních nabídek. Konkurence funguje, trh s elektřinou se vrací do normálu. I velcí dodavatelé typu ČEZ, E.ON nebo Pražská energetika už mají v hlavní nabídce ceny začínající čtyřkou místo šestkou.


Jen je potřeba být trochu aktivní. Většina z nás, spotřebitelů – u největšího ČEZ je to zhruba každý druhý – má pořád smlouvu na dobu neurčitou. Typicky jde o zákazníky, kteří se nikdy nepouštěli do taktizování s fixacemi a vždy koncem roku jen čekali na to, jakou cenu dodavatel nastaví na rok následující. Pro letošní rok tyto ceny vláda zastropovala na šesti korunách. Pro příští rok už bude opět záležet na energetických firmách. Tyto ceníky se teprve tvoří, ale není třeba na ně čekat.


ČEZ od příštího týdne nabízí cenu 4,77 Kč (včetně DPH). Jde o trochu jiný typ smlouvy, konkrétně o jednoroční fixaci. Rok ale není žádný dlouhý závazek a slevu lze mít hned, protože ČEZ při přechodu z jednoho tarifu na druhý uvnitř jedné firmy nebazíruje na obvyklé tříměsíční výpovědní lhůtě.


Pražská energetika slevila na 4,77 Kč rovnou od září i u smluv na dobu neurčitou. A jiní dodavatelé jdou s cenami ještě níž. Přechod od jednoho k druhému sice trvá zmíněné tři měsíce nebo obnáší povinnost zaplatit pokutu, ale kdo má větší spotřebu, měl by změnu zvážit. Úspora spojená s okamžitým přechodem je totiž tak velká, že pokutu často bohatě vykompenzuje. Navíc u větších odběrů je vždy šance, že dodavatel zkusí prchajícího zákazníka udržet podpultovou retenční nabídkou.


Čili summa summarum není co ztratit. „S novými, zajímavějšími ceníky přišla přes léto většina dodavatelů. Takže potvrzuji – ano, zůstávat na stropu se rozhodně nevyplatí. Zákazníci by se měli rozhoupat a něco dělat,“ říká Jan Béreš z cenového srovnávače kalkulator.cz.


Nula od nuly pojde?


Tím ale dobré zprávy prozatím končí. Výslednou cenu na faktuře totiž, jak známo, netvoří jen platba dodavateli, ale série dalších položek, do kterých mluví stát a které po roce hájení půjdou nahoru. Výsledná výše těchto regulovaných poplatků se tvoří právě teď v rámci dohadování státního rozpočtu. Tam peníze chybí a teoreticky se může stát, že vedle výše popisovaných slev za dodávku elektřiny přijde zdražení v jiných kolonkách. A že v konečném součtu nula od nuly pojde.


Hádankou je hlavně zelená přirážka na provoz obnovitelných zdrojů. Ta byla až do loňska součástí faktur a pro domácnosti zvedala cenu za každou odebranou kilowatthodinu o 60 haléřů.


V době zdražování vzal tuto platbu na sebe stát. Jde o velký výdaj odhadem za 25 miliard korun, placený spolu s dalšími formami výpomoci z mimořádných daní od elektrárenských firem. Jenže ty už příští rok nebudou zdaleka tak výnosné jako letos.


Zároveň vláda hledá úspory všude možně, a tak Ministerstvo financí vstoupilo do finálních zářijových debat o rozpočtu s nápadem vrátit zelenou přirážku na původní loňskou úroveň a firmám ji zvýšit na úroveň domácností.


A to není vše. Ve fakturách za elektřinu jsou ještě další poplatky za distribuci, tak aby bylo z čeho investovat do rozvodné elektrárenské sítě nebo hradit ztráty, k nimž vzhledem k fyzikálním zákonům dochází při přenosu elektřiny napříč republikou. Jde o ještě větší peníze než u zelené přirážky. I zde padlo loni rozhodnutí, že je třeba spotřebitelům ulevit, a tak stát tuto sféru pro letošní rok zadotoval částkou v objemu dalších zhruba 50 miliard.


Dvojí výpomoc v součtu za 75 miliard je v aktuálním návrhu státního rozpočtu na příští rok zkrácena na 8,5 miliardy. To jinými slovy znamená, že chybějící peníze budou muset zaplatit zákazníci a že výše popisované úspory možná ve výsledku ani nepostřehnou.


Bod pro Babiše s Okamurou


V rozpočtu je ještě řada dalších rébusů, od platů učitelů po výdaje na obranu. Vše se má řešit až do poslední chvíle, protichůdných názorů je hodně. Ministerstvo průmyslu přišlo s nouzovým řešením přispět domácnostem na elektřinu z nové kapsy, a to z výnosů z prodeje emisních povolenek.


To ale pro změnu odmítá Ministerstvo životního prostředí. Argumentuje novou unijní směrnicí, kterou vykládá tak, že výnosy z povolenek – coby pokuty za poškozování klimatu pro fosilní elektrárny a průmysl – lze použít jen na nová opatření, která budou naopak klima chránit.


Zda se do této kvalifikace vejde další přispívání domácnostem, se nejspíš ukáže až ve finálním kole rozpočtových jednání na konci září. Unijní směrnice zní přísně, na druhou stranu bude mít stát z povolenek příští rok k dispozici rekordní částku kolem 80 miliard korun. A že by k tak obřímu balíku peněz měli ministři připraveno dost přesvědčivých zelených modernizačních programů, tomu se nechce věřit.


Nejúčinnějším opatřením na pomoc klimatu by v Česku možná pro začátek bylo zastavit stížnosti, že kvůli zelené politice dál zdražuje elektřina. Nepopulární vláda má o čem přemýšlet. Protože jestli elektřina viditelně nezlevní, znamená to další bod pro duo obránců prostého lidu Babiše s Okamurou.

Hráč týdne: Billa

Po půl roce ladění pilotního provozu spustila Billa v tuzemsku e-shop, kde nabízí devět tisíc položek potravin a spotřebního zboží. Chce se stát dvojkou na trhu.

Best of byznys

Kauza Mamut. Břetislav Janoušek, hlavní postava v kauze zkrachovalého e-shopu Mamut, koupil loni v prosinci nemovitosti za 19 milionů korun. Ve stejné době měl ale již zpoždění s platbami do internetového obchodu. Z e-shopu odebíraly Janouškovy firmy ve velkém elektroniku značky Apple. Ta se však ztratila, stejně jako peníze. Věřitelé hlásí škody v řádu miliard. Všechny pozemky a domy teď zajistila Národní centrála proti organizovanému zločinu.


Změny v zákoníku práce. Sněmovna schválila novelu zákoníku práce poté, co jí dokument vrátil Senát. Změny v zákoníku přinášejí řadu novinek především pro pracovníky na DPP a DPČ neboli dohodáře, ale i pro samotné zaměstnavatele. Nově se práce na dohodu bude blížit spíš běžnému pracovnímu poměru. Lidé pracující na dohodu budou mít například nárok na dovolenou nebo na příplatky za práci o víkendech a svátcích. Připravili jsme přehled všech důležitých změn.


Krúpa vs. Bakala. Miliardář Zdeněk Bakala definitivně neuspěl s pokusem poslat do insolvence svého protivníka Pavola Krúpu. Bakala se z Krúpy snaží dostat 777 milionů korun, které na něm za agresivní kampaň vysoudil v USA. Krúpa u Vrchního soudu v Praze uspěl s obhajobou, že vzhledem k jeho současnému slovenskému bydlišti věc nepatří před české soudy.

Energetika

Plyn z odpadu. Investiční skupina Energy Financial Group moravského podnikatele Ivo Skřenka investuje minimálně 250 milionů korun do zpracování biologického odpadu, ze kterého bude vyrábět biometan. Ve větším se do výroby biometanu chystá pustit také Praha, která prostřednictvím Pražských služeb v roce 2022 za 160 milionů korun koupila bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan.


Zdroje pod zemí. Evropské země i USA se v posledních měsících obracejí k využívání geotermální energie. Podle agentury Bloomberg by se i jinde mohlo podařit to, co v Itálii, kde vznikla vůbec první geotermální elektrárna na světě. Podle výzkumníka Jana Holečka z České geologické služby má potenciál pro využívání geotermální energie i Česko.

Podnikání a finance

Přísnější pravidla pro penzijko. Lidé jsou nervózní, jak jim stát oseká podporu oblíbeného penzijního spoření. V něm má peníze skoro každý druhý Čech a v součtu jde téměř o 600 miliard korun. Z obavy ze změn teď střadatelé peníze častěji vybírají


Pokles koruny. Česká koruna se vůči euru již zhruba týden nachází pod silným prodejním tlakem a znatelně oslabuje. Blíží se k úrovním, na kterých loni v létě Česká národní banka koruny mohutně nakupovala, aby zabránila jejímu dalšímu pádu a také tento krok veřejně propagovala. Tyto garance ze strany centrální banky však nyní koruně chybí.


Prokletí bezobalů. Poslední tři roky byly smrtící pro bezobalové obchody. Pandemie nejprve v části zákazníků vyvolala strach z přenosu koronaviru při bezobalovém nakupování a další pak odpadli během inflační vlny, protože pro ně bylo neúnosné připlácet o tolik víc za zboží v biokvalitě. Rakouské síti dm drogerie se však v Česku se stejným sortimentem daří.


Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za novinkami Seznam Zpráv.
  • Kauzy Seznam Zpráv: Podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu.

Reality

Pád akcií čínského developera. Kdysi dravá a bohatá čínská developerská společnost Evergrande se potácí v problémech a dluzích. Ani po letech se jí nepodařilo postavit na nohy a její pád naznačuje problémy celé čínské ekonomiky.


Podvodů s byty přibývá. Podvodníci se snaží přes inzerát na pronájem bytu vylákat z potenciálních nájemníků peníze. Lákají cenou, lidským příběhem a jménem velké společnosti Airbnb. Ta s nimi ale nemá nic společného.


Dotace na opravu. Státní fond životního prostředí začne přijímat žádosti o dotační podporu postupně v průběhu září 2023. Pro vlastníky bytových domů se příjem žádostí otevře v úterý 19. září a pro majitele rodinných domů ve standardní výzvě i v podprogramu „Oprav dům po babičce“ o týden později. Právě tento program ale doznal oproti původním plánům zpřísnění.

Tech

Obrovský zájem o čipy. Na americkou burzu technologických firem vstoupila dlouho očekávaná posila, britský vývojář čipů Arm. Jeho vlastník, japonská banka SoftBank, dal k dispozici podíl necelých deset procent, konkrétně 95,5 milionu akcií, a chtěl dostat mezi 47 až 51 dolary za kus. To se podle všeho povedlo, protože zájemci vyšroubovali cenu akcie až k 51dolarovému stropu.


Dvousečný převrat ve vyhledávání. Vyhledávač Google experimentuje s novou funkcí. Umělá inteligence vygeneruje odpověď přímo na míru a uživatelé pak nemusí klikat na jiné stránky. To může být problém nejen pro provozovatele webů, ale paradoxně i pro samotný Google. Radikální změnu fungování internetu analyzuje Pavel Kasík.


Jak nenaletět. Internetové podvody jsou stále propracovanější. Někteří podvodníci zneužívají jméno pražské burzy a vyrábějí falešné zprávy o financích, aby nalákali investory k převodu peněz. Pan Michal tak přišel o více než 100 tisíc korun.


Rozhovor týdne: Roman Strejček

Ochranný svaz autorský za loňský rok hlásí rekordní výsledky. Celkové příjmy této organizace dosáhly 1,45 miliardy korun, meziročně o 137 milionů více. O výsledcích hospodaření mluví v pořadu Agenda SZ Byznys Roman Strejček.

Hezký víkend a za týden jsme tu zas.

Za redakci SZ Byznys zdraví


Jiří Nádoba

Japonsko míří k Měsíci

Závod v dobývání Měsíce pokračuje. Nově o místo na jeho povrchu usilují Japonci, kteří tam vyslali unikátní sondu s roboty. Na oběžné dráze Země pak nasadili teleskop, který ukáže dosud neviděné. Seznam Zprávy vše ukazují i na videu.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky