Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Solárníci budou muset přispět na provoz sítí víc než ostatní.

S rostoucím počtem malých elektráren rostou náklady na udržování stability v elektroenergetické soustavě.
Seznam Zprávy

22. 03. 2024

Vážení čtenáři,


Česko po letech váhání zahořelo pro solární panely. Podle dat Solární asociace se u nás loni postavilo skoro 83 tisíc nových fotovoltaik o kapacitě téměř jednoho temelínského bloku, letos má boom pokračovat. Ekologičtí aktivisté se radují, obchodníky a správce rozvodných sítí to však netěší.


Soláry se stále objevují hlavně na střechách rodinných domů. Jen pomalu se začínají připojovat také větší firemní elektrárny a solární parky. Letos se novým impulsem pro rozvoj fotovoltaik stane možnost sdílení solární elektřiny do dalších odběrných míst, což může motivovat k instalaci dalších střešních panelů hlavně obce, SVJ či majitele bytových domů.


Potíž je v tom, že s rostoucím počtem malých, nepravidelně vyrábějících elektráren rostou náklady na udržování stability v elektroenergetické soustavě. Připomeňme, že v ní musí v každém okamžiku odpovídat aktuální výroba aktuální spotřebě, jinak systém nefunguje. S přibýváním solárů je ale řízení rovnováhy čím dál dražší. A to jak pro správce páteřních sítí ČEPS, tak pro všechny tři distributory dopravující elektřinu na jednotlivá odběrná místa, i pro obchodníky, kteří ji prodávají.


Růst nákladů na takzvané podpůrné služby (nákupy chybějící elektřiny nebo využití takzvané záporné zálohy a odčerpání energie ze sítě), už se začal promítat v růstu příslušného poplatku na zákaznických fakturách. Tahle zátěž bude stoupat. Zatím se ale nemluví o nákladech obchodníků. 


Do jejich kuchyně nechal v lednovém rozhovoru pro podcast Agenda nahlédnout marketingový šéf Centropolu Jiří Matoušek. Stojí to za širší vysvětlení: Dodavatelé musí dopředu hlásit, jakou spotřebu u klientů očekávají. Mají k tomu vymazlené predikční modely a dlouholetá data o spotřebním chování. Někdy ale jejich odhady nevyjdou a za chybné predikce jsou pak obchodníci pokutováni takzvanými platbami za odchylku.


S určitou mírou nepřesnosti samozřejmě obchodníci počítali vždycky a tvoří si na to rezervu. Jenomže jak přibývá solárů, musí být tato rezerva čím dál větší. „Historicky jsme  cenu za odchylku počítali na úrovni 50 nebo 60 korun na megawatthodinu, dnes ji kalkulujeme na úrovni třeba až 150 korun,“ říká Matoušek ve zmíněném rozhovoru.


Obchodníci zatím nesou náklady na nevypočitatelnost domácích fotovoltaik na svých bedrech, odráží se to do jejich nižších zisků. Nepůjde to tak ale donekonečna. Časem se vyšší náklady začnou propisovat do zákaznických cen.


A teď jde o to, jestli tuto zátěž mají dodavatelé přenášet na všechny své klienty stejně. Nebo jen na ty, kteří stabilitu v soustavě víc narušují – tedy na solárníky.


„Nepřijde nám spravedlivé, že jedna skupina domácností bude přispívat na náklady spojené s druhou skupinou, která zároveň elektřinu vyrábí. První skupina by měla získat nižší cenu elektřiny než skupina s fotovoltaikou, jejíž spotřeba závisí na počasí,“ řekl Matoušek tento týden v rozhovoru pro iDnes.


Centropol tak jako první zvažuje zavedení tarifů, které cenově zvýhodní domácnosti s předvídatelným spotřebitelským chováním. Rozuměj domácnosti bez fotovoltaik, například v bytových domech.


„Obtížně predikovatelná odchylka nás opravdu trápí. Zatím to nikdo do ceny nepromítá, nikdo z dodavatelů s tím nechce přijít jako první. Uvidíme, jestli se odváží Centropol. Ale určitě je spravedlivé reagovat na to, že u spotřebitelů, kteří mají vlastní zdroj, je spotřeba nepredikovatelná,“ říká Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).


Náklady na rostoucí počet fotovoltaik dohání kromě společnosti ČEPS a obchodníků i distributory. „Je nutné si připustit, že rostoucí počet mikrozdrojů má své náklady, o některých se pořád mlčí… Přitom už nyní jsou to v celkovém rozpočtu distribuce elektřiny miliardy korun, které musí zaplatit lidé v navýšení měrných poplatků,“ říká Michal Macenauer z poradenské firmy EGÚ Brno. I on dodává: „Je prostě třeba řešit, zda mají zmíněné miliardy platit všichni občané, či jen viníci s vlastními fotovoltaikami.“


Morálně je situace jasná. Pořízení fotovoltaiky je dostupné jen pro movitější část populace. Tedy pro občany, kteří mají vlastní nemovitost s vhodnou střechou a kteří si mohou dovolit několikasettisícový výdaj. Na pořízení solárů se jim přitom částečně skládají méně šťastní spoluobčané, protože naprostá většina solárních instalací je podpořena dotací ze společných peněz daňových poplatníků. 


O to víc by bylo nespravedlivé, kdyby i vyšší náklady na provoz sítí, které způsobují fotovoltaiky, měli hradit všichni spotřebitelé stejnou měrou. Šlo by o klasickou privatizaci výnosů a socializaci výdajů.


Stejné dilema bude časem řešit i nová tarifní struktura, která musí mnohem víc zohlednit, jak který spotřebitel zatěžuje sítě. Změny už začal Energetický regulační úřad zavádět, zatím se ale týkají jen velkých firem. Kolem roku 2027 by však měla nová tarifní struktura začít platit i pro malé odběratele, tedy domácnosti, živnostníky a malé podniky. A bude kolem toho nepochybně tvrdý politický boj.

 

Debatou o tarifní změně jsme už jednou prošli kolem roku 2015, kdy ERÚ řídila Alena Vitásková. Pokus skončil neslavně a vyšuměl do ztracena, protože se politici lekli negativní voličské reakce. Teď už se ale změna odkládat nedá. „Platba za užívání soustavy musí odpovídat nákladům i přínosům spotřebitele. Mikrozdrojům se platba za síť zvýší,“ předpovídá Jiří Gavor.


Je dobře, že se o tom konečně začíná nahlas mluvit. Změna bude u části občanů nepopulární. Ale čím déle se tenhle fakt bude zastírat, tím těžší pak bude jeho obhajoba.


Na druhou stranu dostanou majitelé malých elektráren časem šanci si své vyšší platby za síť kompenzovat. Obchodníci postupně začnou odměňovat spotřebitelskou flexibilitu. Tedy dávat klientům slevy za to, že odběr elektřiny přizpůsobí potřebám soustavy, budou spouštět své spotřebiče v době výrobních přebytků a snižovat odběr v době spotřebitelských špiček.


Zatím o zvýhodnění za flexibilitu není ohromující zájem, jak dokázal letošní průzkum Centropolu u zhruba pětistovky odběratelů. Na druhou stranu právě solárníci si už dnes na flexibilní chování zvykají nejrychleji ze všech malospotřebitelů.

Hráč týdne: Mews

Hotelový startup Mews získal od investorů dalších 100 milionů dolarů. Hodnota firmy tak překročila miliardu dolarů, takže se Mews stal v pořadí třetím českým „jednorožcem“. „Růst je plánován vysoký, minulý rok jsme vyrostli o 60 % a tenhle rok máme plán pokračovat v podobných číslech,“ říká Josef Starýchfojtů, produktový a technický ředitel Mews, v pořadu Agenda SZ Byznys.

Best of byznys

 Kontroverzní dohoda. Evropská unie vyjednává s blokem jihoamerických států „Mercosur“ obchodní dohodu, která má usnadnit dovoz potravin do Evropy a export průmyslové produkce, hlavně aut, do Latinské Ameriky. Chystané odbourání cel je jednou z příčin nekončících demonstrací evropských farmářů.


Past středních příjmů. Česká ekonomika neroste, paradoxně ale stoupají mzdy českých zaměstnanců. Proč je to nebezpečná past, vysvětluje v analýze Petr Holub.


Vinylové zpomalení. Loňský rok byl od roku 2010 první, kdy největší světový výrobce vinylových gramodesek – česká firma GZ Media – nerostla ani v zisku, ani v obratu.


Smlouvání o hypotéku. Podmínky své hypotéky máte šanci změnit i mimo termín ukončení fixace. Tvrdí to v podcastu Ve vatě expert na hypoteční úvěry Tomáš Rusňák. Pokud máte drahou hypotéku, radí zajít jednou ročně do vaší banky s požadavkem na snížení sazby.

Energetika

Zisky ČEZ. Vysoké ceny elektřiny přinesly loni skupině ČEZ čistý zisk téměř 30 miliard korun. A to i přes mimořádné zdanění takzvanou windfall tax. Je to sice výrazný pokles proti mimořádnému roku 2022, ale kromě tohoto krizového výkyvu jde o nejlepší profit od roku 2013.


Levnější energie. Velkoobchodní ceny elektřiny klesají a dodavatelé chystají nové ceníky, které spotřebitele konečně trochu potěší.


Jaderná otočka. Evropská unie bere na milost jádro. Na světovém jaderném summitu v Bruselu se i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nechala slyšet, že kapacitu nízkoemisních jaderných zdrojů je třeba rozšiřovat.


Přeplatky za elektřinu. Většina Čechů přeplácí zálohy na energie a finančně tak podporuje své dodavatele. Například u firmy ČEZ Prodej mělo loni přeplatek 60 procent klientů, v průměru jde o 5600 korun.

Podnikání a finance

Finanční úřad utahuje smyčku. Brněnská finanční skupina GFF, známá svou akvaponickou firmou Future Farming, neplatí daně a má potíže se splácením dluhopisů.


Čipové závody. Celkem 8,5 miliardy dolarů na výstavbu nových závodů slibuje společnosti Intel americká vláda. Ta chce vrátit USA na špici ve výrobě čipů a z Intelu udělat globální jedničku v oboru.


Miliardáři z Valašska. Méně známá firma Robe Lighting z Rožnova pod Radhoštěm pohltila svého australského konkurenta. Dál tak upevňuje postavení jednoho z největších světových výrobců profesionálního osvětlení.


Snižování ztrát. Americká obdoba Slevomatu, firma Groupon, jejímž hlavním akcionářem je česká finanční skupina Pale Fire Capital, pokračuje ve vybředání z krize. Výsledky za poslední kvartál loňského roku ukazují obrat k zisku. Tržby sice s úbytkem zákazníků dál klesají, ale pomaleji než dříve.


Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za novinkami Seznam Zpráv.
  • Kauzy Seznam Zpráv: Podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu.
  • Šťastný oběžník: Newsletter Jindřicha Šídla a týmu Šťastného pondělí.
  • Parket: Investiční newsletter Lukáše Voženílka, který vás zavede do rytmu finančních trhů a burz.

Reality

Krize bydlení ve Francii. Bydlet v Paříži je drahé i na Francouze, tamní radnice proto staví sociální byty.


Čekání na další pokles sazeb. Nedostupnost bytů na hypoteční úvěr v Česku od března 2020 vzrostla o 112 procent. Ukazuje to Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv, který vychází z vývoje cen hypoték a bytů.


Jednání o obří transakci. Skupina CPI realitního magnáta Radovana Vítka pokračuje ve snahách získat nové zdroje na snížení svého zadlužení. Aktuálně společnost oznámila, že je v pokročilé fázi vyjednávání s americkou investiční společností Apollo o jejím kapitálovém vstupu do kancelářského byznysu CPI v Berlíně.

Tech

Supervýkonný čip. Veleúspěšný americký výrobce čipů Nvidia představil nejnovější model svého čipu Blackwell GB200. Díky své rychlosti a úspornosti může podle šéfů firmy přinést revoluci ve vývoji umělé inteligence.


Kosmická dopravní zácpa. Příliš velké množství satelitů na oběžné dráze kolem Země může působit problémy. Při „úklidu vesmírného smetí“ družice shoří v atmosféře a uvolňují se při tom nežádoucí látky, což je potenciální hrozbou pro ozonovou vrstvu.


Rozhovor týdne: Jaroslav Povšík

Šéf odborů a člen dozorčí rady automobilky Škoda Auto Zuzaně Hodkové odhalil taktiku při vyjednávání o mzdách pro zaměstnance. A uvedl na pravou míru pověsti o škodováckém propouštění.

Hezký víkend a dobré čtení přeje


Zuzana Kubátová

Létající taxi od Airbusu


Vzdušná městská doprava se zase o krok či spíše mávnutí křídel přiblížila realitě. Ne že by už úřady daly aerotaxíkům zelenou, ale slavný výrobce letadel Airbus konečně odhalil model svého létajícího taxi.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky