Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Green Deal se drolí. Není to tragédie.

Ke splnění evropských emisních cílů už dávno nestačí nasazovat odlučovače a filtry na komíny.
Seznam Zprávy

01. 03. 2024

Vážení čtenáři,


začátkem února Evropská komise zveřejnila doporučení pro nový dekarbonizační cíl. Podle něj mají být k roku 2040 evropské emise skleníkových plynů o 90 procent nižší než v roce 1990.


Je to další milník vycházející z evropské Zelené dohody známé jako Green Deal. V ní se členské země shodly, že do půli tohoto století dosáhne Evropa uhlíkové neutrality. Nejbližší platný cíl je k roku 2030, kdy mají být evropské emise oproti roku 1990 nižší o 55 procent. Nový návrh je pokračováním nastolené cesty.


Pokud doporučení projde v europarlamentu a jednomyslně ho schválí členské státy, vtělí ho Evropská komise – už ta nová, po červnových evropských volbách – do konkrétních legislativních opatření.

Nový cíl v Česku nevzbudil zvláštní pozornost. Veřejná debata o evropské legislativě se u nás pravidelně spouští teprve v momentě, kdy už je o ní rozhodnuto a těžko se bere zpátečka.


Jak se na návrh dívají čeští politici? Zatím se jich veřejně vyjádřilo jen pár. První byli europoslanci hnutí ANO Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík. Ti už koncem ledna v otevřeném dopise vyzvali šéfku Evropské komise, aby doporučení nových klimatických cílů odložila na dobu, až budou vyhodnoceny dopady dosavadních cílů a opatření. Je docela pikantní, že nejdřív a nejhlasitěji se proti návrhu vymezili zástupci hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš v roce 2019 Green Deal za Českou republiku schválil.


Později návrh odmítl europoslanec za ANO Alexandr Vondra, podle něhož je nereálný, snaží se Evropanům nutit jiný životní styl a omezovat jejich svobodnou volbu, a vedl by ke zdražování potravin. Další člen europarlamentu Luděk Niedermayer (zvolený za TOP 09, spolu s Vondrou bude na společné evropské kandidátce vládní koalice do eurovoleb), naproti tomu věří, že k plnění cíle pomohou technologické změny. Hlavně vodíková ekonomika, která se rozjede už „na konci této dekády“. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) řekl, že návrh je „ambiciózní i dosažitelný“.


Stanovisko české vlády neznáme. „Naše pozice je připravována,“ říká Petr Hladík, ministr životního prostředí a hlavní garant domácí klimatické politiky. Podle něj je teď třeba se soustředit na dosažení prvního povinného milníku, tedy snížení emisí o 55 procent k roku 2030.


Dobré je, že z toho už máme my Češi velkou část odpracovanou i bez Green Dealu. Trochu nám nahrává, v jak mizerném stavu u nás byla péče o životní prostředí před pádem socialismu. Od roku 1990, k němuž se nové emisní cíle vztahují, se u nás mohutně investovalo do odsíření elektráren a filtrování zdraví škodlivých emisí z průmyslových i energetických provozů.


Díky tomu tak už jen pamětníci vědí, jak vypadaly ještě v 80. letech smogové kalamity na Mostecku, jak vás po příjezdu do Ostravy omráčil zápach z dýmajících komínů, jak krajinu na Berounsku pokrýval bílý prach a jak v horách vymíraly lesy kvůli kyselým dešťům.


Ke splnění evropských emisních cílů ovšem už dávno nestačí nasazovat odlučovače a filtry na komíny. Kromě opatření, která už dávno běží – rozvoj obnovitelných zdrojů, nahrazování uhlí čistším a v energetice efektivnějším plynem, tlak na čistou mobilitu a úspory – má být do budoucna hlavním nástrojem technologická změna v průmyslu.


Jde o konec dosavadních špinavých technologií a přechod na nové, čisté, často postavené na „zeleném“, pomocí obnovitelných zdrojů vyráběném vodíku. K tomu se přidává zachycování, ukládání či zpracování CO2 z průmyslových spalin (tzv. CCUS – carbon capture storage/utilisation), cirkulární ekonomika a další tlak na energetické i materiálové úspory.


„Jedná se zejména o urychlení stávajících trendů. Naprosto zásadní by měla být elektrifikace všude tam, kde to bude možné, a to s využitím bezemisních zdrojů energie,“ říká ministr Hladík.


Před přijetím návrhu EK už varovaly české zaměstnavatelské svazy z chemického, ocelářského, cementářského, sklářského a keramického průmyslu i další oborová sdružení. „Návrh de facto znamená dekarbonizaci průmyslu o deset let dříve, než bylo původně zamýšleno, a to v situaci, kdy v řadě odvětví zatím ještě neexistuje technologie bezemisní výroby,“ říká Roman Blažíček, šéf cementářského Lasselsbergeru.


Podle ministra Hladíka zatím není možné dopady nového navrhovaného cíle na Českou republiku posoudit. „Je potřeba to vidět realisticky. Nyní vycházíme z aktualizovaného Národního energeticko-klimatického plánu, kde jsme předložili scénář ke snížení emisí do roku 2040 o 83 procenta. Nevidíme zde příliš prostor pro větší zrychlování,“ uvedl.


Hladík soudí, že celounijní cíl může být vyšší. „Například Rakousko či severské státy na tom budou v roce 2040 lépe, dá se předpokládat, že budou na 100 procentech. Ale my máme jinou strukturu, jsme průmyslová a technologická země, zajišťujeme technologie pro Evropu. Takovou zemí chceme zůstat,“ říká. „Jednotlivé státy mají rozdílné výchozí pozice. Klimatická politika musí být spojená s politikou modernizace. To zohledníme i v dalších vyjednáváních, která se k nastavení cíle 2040 v dalších týdnech a měsících povedou,“ dodává.


Nově stanovený cíl pro rok 2040 podle něj musí být „realistický, dosažitelný, a to s ohledem na jednotlivé země“. Ve skutečnosti se nehraje o postupný cíl k roku 2040, ale o celý koncept Green Dealu s dosažením uhlíkové neutrality v roce 2050. V pohledu na něj přibývá skepse, a to i přes optimistické články o loňském rekordním poklesu emisí o 16 procent a o slibně klesající spotřebě energií. Hezký výsledek nezpůsobila ani tak modernizace průmyslu a energetiky, ale spíš zpomalení evropské ekonomiky a vážné problémy jejího motoru – Německa.


Co bychom museli udělat pro naplnění Green Dealu? Hraje se především o energetiku a dopravu. „Podíl fosilní energie na celkové energetické spotřebě je v EU aktuálně pořád okolo 70 procent. Procesy mimo spalování fosilních paliv, jako je zemědělství, odpadové hospodářství a průmysl činí přibližně 18 procent celkových emisí skleníkových plynů. Až 35 procent celkové spotřeby primárních zdrojů činí ropa a ropné produkty v dopravě. Tam bude dekarbonizace velmi složitá a mnohem pomalejší než v elektroenergetice,“ varuje Michal Macenauer z poradenské firmy EGÚ.


„Stoprocentní dekarbonizace v první polovině tohoto století je absurdní a naprosto nesplnitelný politický cíl. Mohli bychom ho splnit, jen pokud bychom přešli na jakýsi typ válečného řízení společnosti a byl to náš jediný cíl, hlava nehlava,“ dodává.


Ukazuje to podle něj i dosavadní tempo dekarbonizace od počátku 90. let. Ke splnění Green Dealu bychom museli opravdu prudce zrychlit, v úvahu je ale třeba vzít stav evropských veřejných financí. Podle Macenaura je nereálná nejen uhlíkový neutralita v roce 2050, ale o to víc i 90procentní pokles emisí v roce 2040. „To je totiž ještě mnohem ambicióznější cíl,“ říká.


Macenaer připomíná takzvané Paretovo pravidlo z pera italského sociologa Wilfreda Pareta (1848–1923). To říká, že 80 procent důsledků pramení z 20 procent příčin. A zbývajících 20 procent důsledků pramení z 80 procent příčin. „Přeloženo do problému dekarbonizace: Na 80 procent dekarbonizace potřebujeme jen 20 procent úsilí, které bychom vynaložili na stoprocentní dekarbonizaci,“ říká Macenauer.


Jinými slovy: Srazit emise o 80 procent je ještě snadné. Nejvíc práce, peněz a úsilí nás bude stát poslední pětina. I proto stratég EGÚ odhaduje, že se v roce 2040 v EU budeme muset spokojit s jen asi s 65procentním snížením emisí a v roce 2050 se snížením jen o 80 procent.


 „O dekarbonizaci se plamenně mluvilo, když byly termíny cílů daleko. Ochota a prostředky se tenčí, když se cíle blíží,“ říká Macenauer.

Jeho slova potvrzuje klesající ochota samotné Evropské komise k důslednému tlaku na dodržení Green Dealem vytyčeného tempa. Když vyjely do ulic evropských měst traktory zemědělců protestujících proti regulacím omezujícím jejich hospodaření, zmizely z únorového návrhu původně očekávané nástroje na snižování emisí v agrobyznysu.


Drolí se také plány v dopravě. Elektromobilita i v bohatých evropských státech postupuje pomaleji, než politici čekali, a stále závisí na dotacích. Německá automobilka Mercedes-Benz oznámila svým investorům odsun původního plánu na ukončení výroby vozů se spalovacími motory, takže je bude vyrábět i po roce 2030.


Šéf lidovecké frakce v Evropském parlamentu, německý politik Manfred Weber, prohlásil už koncem minulého roku, že pokud jeho skupina získá po volbách v europarlamentu většinu, zasadí se o zrušení zákazu nových spalovacích aut k roku 2035.


Evropští průmyslníci varují před ztrátou konkurenceschopnosti, žehrají na drahé energie a smrtící byrokracii. Přibývá firem, které hlásí odchod z Německa, ale odchází se už i z Česka. Banky a investiční fondy snižují sázky na bezemisní investice. „Investoři začali mnohem víc počítat,“ shrnuje Vojtěch Křenovský, šéf české firmy 2JCP, která dodává globálním hráčům části vodíkových elektrolyzérů a výroben syntetických paliv. „Fáze bezbolestné dekarbonizace pomalu končí, dopady intenzifikace cílů se stupňují,“ podotýká Macenauer.


Další osud Green Dealu bude záležet na budoucí podobě Evropského parlamentu a Evropské komise. Političtí analytici čekají, že se promění a poněkud „odzelení“. „Debatu o nových cílech povedeme po evropských volbách,“ říká ministr Hladík.


Vzdá-li Evropa navrhované emisní cíle, nedobereme se uhlíkové neutrality v roce 2050. Pokud Green Deal padne, pro planetu to žádnou tragédii znamenat nebude: Evropské země se na globálních emisích podílejí zhruba sedmi procenty.


Důležitějším cílem by pro nás měla být kondice evropské ekonomiky, pozice našich firem na globálním trhu a bezpečnost. Platí to pro Unii i pro Česko. Je ale třeba mít na paměti, že bez modernizace, vývoje nových technologií a budování účinnější energetiky to nepůjde.

Hráč týdne: Daniel Křetínský

Český miliardář má na dosah životní obchod ve Francii. Tamní soud v pondělí schválil jeho návrh na převzetí zadluženého maloobchodního řetězce Casino. Zároveň Křetínský utrpěl v téže zemi porážku: Technologická firma Atos vycouvala z prodeje své konzultační divize Tech Foundantions do jeho rukou.

Best of byznys

Zahraniční zemědělská inspirace. Polsko je zemí malých sedláků, přesto nás cenově drtí. Co si vzít z polského dotačního systému a kde jsou hlavní zádrhely u nás, rozebírá v podrobné analýze Filip Horáček.


Zaostávání ve V4. V Praze tento týden rokovali premiéři Visegrádské skupiny. Robert Müller při této příležitosti srovnal všechny ekonomiky této evropské čtyřky. Jasným vítězem je Polsko, Česko z přehledu moc dobře nevychází.


Ryanair jde proti proudu. Letecký dopravce Ryanair se chystá zdražit letenky až o 10 procent. Nejde ale o obecný trend, plošné zdražování u ostatních aerolinek nehrozí.


Plány na železnici. Ministr dopravy Martin Kupka slibuje, že Česko začne budovat první úseky dlouho plánované vysokorychlostní železnice už za dva roky.

Energetika

Vysoká hra s doly. Miliardář Pavel Tykač oznámil vládě, že hodlá své uhelné doly a elektrárny zavřít už na jaře příštího roku. Ve hře je až 3000 pracovních míst. Špatná zpráva pro vládní koalici: Bude před volbami.


Co s povolenkami? Emisní povolenky začátkem loňského roku šokovaly prudkým růstem ceny, ale od té doby spadly skoro na polovinu hodnoty. Takový vývoj donedávna nikdo nečekal. Proč se to děje a jaké to má dopady, analyzuje Sofie Krýžová.

Podnikání a finance

Úspěch krystalů i nosníků. Na severu Čech se vyhlašovali Podnikatelé roku. V Libereckém kraji si ocenění převzal výrobce mikroskopických krystalů Jindřich Houžvička, na Ústecku zvítězil dodavatel konstrukcí pro světelné instalace František Zykan.


Změny v lázeňství. Česká hotelová síť Orea loni v tržbách vyrostla o třetinu a k výsledku pomohly hlavně resorty. Po invazi Ruska na Ukrajinu se ale už „probudily“ i lázně. Tradiční ruské turisty tam ovšem nahradili Češi.


Stoupající křivky. Burzám se letos daří, akcie letí vzhůru od Ameriky přes Evroupu až po Japonsko. Aktuálně má index S&P 500 nejvyšší hodnotu ve své historii. 


Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za novinkami Seznam Zpráv.
  • Kauzy Seznam Zpráv: Podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu.
  • Šťastný oběžník: Newsletter Jindřicha Šídla a týmu Šťastného pondělí.
  • Parket: Investiční newsletter Lukáše Voženílka, který vás zavede do rytmu finančních trhů a burz.

Reality

Investice do nemovitostí. Do čela realitní skupiny Redstone nedávno nastoupila jedna z nejzkušenějších tuzemských manažerek Romana Benešová. Navzdory nepříznivé situaci na trhu holding pod jejím vedením chystá rozsáhlé stavební projekty.


Kauza Trnová. Ve středočeské obci Trnová developer navzdory stavebním úřadům, které společnost vyzvaly k okamžitému zastavení prací na terénních úpravách a stavbě komunikace, pokračuje v navážkách. „Naskladňování materiálů,“ tvrdí stavař...

Tech

Pohádkové zisky. Americká firma Nvidia fascinuje svým rychlým růstem, její akcie za posledních pět let posílily o téměř dva tisíce procent. Fascinující příběh jejího spoluzakladatele a šéfa Jensena Huanga sepsal Lukáš Voženílek


Velká sedmička. Úzká skupina největších technologických firem by svou velikostí mohla tvořit druhou největší akciovou burzu na světě. Jejich dominance ale ohrožuje globální trhy.


Chytré prsteny. Dva největší výrobci chytrých telefonů pracují na konkurenčních chytrých prstenech. O verzi od Applu se toho zatím moc neví, zato Samsung ten svůj předvedl veřejnosti v pondělí na veletrhu v Barceloně.


Rozhovor týdne: Zbyněk Stanjura

Ministr financí vysvětluje, jak bude vláda rozhodovat o vítězi vrcholícího jaderného tendru. A také zopakoval, že nevidí důvody pro zestátnění energetické skupiny ČEZ.

Hezký víkend a dobré čtení přeje


Zuzana Kubátová

Létající auto i hologram na recepci


Od pondělí do čtvrtka se v Barceloně konal Mobile World Congress 2024 čili největší světový veletrh mobilních technologií. Kromě zmiňovaných chytrých prstenů na něm byla k vidění i spousta dalších, často futuristicky působících technologií. Podívejte se na ty nejzajímavější kousky.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky