Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Účet za zestátňované plynovody roste. Připlatí si spotřebitelé.

Vládní politici ujišťují, že zestátnění plynovodů, jež přestaly být dojnou krávou, je nutné kvůli energetické bezpečnosti.
Seznam Zprávy

01. 12. 2023

Vážení čtenáři,


za zestátnění plynovodů společnosti Net4Gas, kterou kupuje státní firma ČEPS, si čeští zákazníci připlatí výrazně víc, než vláda slibovala. Účet totiž postupně bobtná a ve čtvrtek na něj Energetický regulační úřad přidal další položku.


Podle čerstvého rozhodnutí ERÚ mají čeští spotřebitelé na provoz zestátňovaného Net4Gas přispívat mnohem větším dílem než dosud. ERÚ od ledna mění takzvaný alokační klíč, podle něhož se náklady na provoz plynovodů dělí mezi tuzemské zákazníky a firmy, jež si trubky pronajímají pro přepravu plynu přes české území.


Net4Gas vlastní skoro čtyři tisíce kilometrů plynovodů, tři hraniční předávací stanice a další infrastrukturu. Celá síť byla budována hlavně jako tranzitní a tranzit v ní také léta dominoval. Tomu odpovídalo i rozdělení plateb: Přepravci plynu platili skoro tři čtvrtiny a domácí odběratelé jen 27 procent nákladů Net4Gasu. Hlavní příjem měla firma od klíčového smluvního partnera, ruského Gazprom Exportu, který přes Česko přepravoval plyn do dalších zemí.


Gazprom má sice rezervovanou kapacitu v českých trubkách pořád, koncem loňského roku za to ale přestal Net4Gasu platit. A tak to od ledna bude s rozdělením nákladů na plynovody obráceně: Čeští spotřebitelé z nich mají hradit plných 75,9 procenta. „Potvrdilo to naši domněnku, že ERÚ přehodil na zákazníky v České republice neuhrazené platby za Gazprom,“ komentuje to expremiér Mirek Topolánek, dnes šéf Teplárenského sdružení, které proti změně neúspěšně lobbovalo.


Náklady na přepravu plynu se podle ERÚ v celkovém růstu regulované složky projeví deseti procenty. Kromě vyššího zatížení českých spotřebitelů se v něm logicky promítá i zdražení plynu, který musí Net4Gas kupovat na krytí technických ztrát. Ale zpátky ke změně rozložení nákladů Net4Gasu mezi domácí odběratele a tranzit.


Bohužel to vypadá, že ERÚ zestátňovanému Net4Gasu pomohl i navzdory tomu, že dosavadní pravidla pro rozložení nákladů mezi tranzit a domácí přepravu měla platit až do roku 2025, kdy končí pětileté regulační období. A přesto, že podle nařízení Evropské komise z roku 2017 mají regulátoři zajistit, aby se riziko „spojené s nedostatečnou rezervací přepravní kapacity“ v tranzitních plynovodech nepřenášelo na zákazníky v zemi, jíž trubka prochází.


Podle evropských pravidel má toto riziko odrážet odpovídající regulovaný poplatek, což se dosud nejspíš dělo. Net4Gas byl každopádně vysoce zisková firma, která jen za loňský rok vydělala rekordních více než šest miliard korun čistého.


Plyn je pro české odběratele menší problém než elektřina, a tak se o změně regulačních pravidel v jeho případě moc nemluví. Změna ale posiluje pochybnosti, zda ERÚ postupuje vždycky naprosto nekompromisně v zájmu zákazníků, které má chránit. A zda není příliš měkký k firmám, které kontroluje. Podezření signalizuje i další změna, provedená tentokrát naopak ve prospěch zákazníků u elektřiny.


Oč jde? ERÚ původně tvrdil, že nemá prostor pro snížení regulačních poplatků proti návrhu zveřejněnému začátkem listopadu, protože už v něm srazil nároky firem o 11 miliard, což je na hraně toho, co mu pravidla pro běžící regulační období dovolují. Ve čtvrtek přesto vydal rozhodnutí, v němž v rozporu s návrhem, který měl být maximem možného, snížil platby za distribuci elektřiny a systémové služby o další čtyři miliardy.


Dosáhl toho vlastně jednoduše: Nařídil firmám, aby inflační růst svých nákladů počítaly podle jiného koeficientu, než to dělaly v minulých letech. Zatímco dosud časovou hodnotu peněz určoval index cen průmyslových výrobců, nově bude určující vývoj úrokové sazby PRIBOR.


Pokud je to teď pro zákazníky příznivější, je namístě se ptát, jestli se tento index neměl používat už dřív. Podle mluvčího ERÚ Michala Keborta si změnu vyžádala krize. „Nově použité inflační koeficienty lépe odrážejí skutečné nárůsty nákladů regulovaných společností v současné (měnící se, krizové) situaci,“ napsal nám, když jsme po něm chtěli vysvětlení.


Je ale možné, že se dřív používal jiný index prostě proto, že elektřina byla levná, regulovanou složku ceny nikdo neřešil a distributorům v čele s dceřinou firmou vlivné polostátní skupiny ČEZ to vyhovovalo. 


Před měsícem se z regulovaných poplatků za elektřinu stalo výsostné politické téma, vláda na ERÚ zatlačila, a tak energetici v čele s ČEZ Distribucí oželí další čtyři miliardy. A naopak: Když růst cen plynu tak politicky citlivý není, třeba se dá jít regulovanému subjektu víc na ruku…


Doporučuji ovšem případ Net4Gas dál sledovat. Horké politické téma se z něj ještě stát může. Potvrzují se totiž varování kritiků zestátnění, že se koupě plynovodů českým daňovým poplatníkům nepěkně prodraží. Původně oznámená cena postupně roste, a to nejen v podobě přesunu většího dílu nákladů na domácí spotřebitele.


V září oznámila státní firma ČEPS, že za Net4Gas zaplatí nejvýš pět miliard korun: tři miliardy hned a další až dvě miliardy později při dosažení blíže neupřesněných ekonomických výsledků. Měsíc nato ovšem přišel Ekonomický deník se zjištěním, že se ČEPS zavázal k oznámené pětimiliardové ceně přihodit ještě další 2,9 miliardy korun.


Jde o peníze, jež si z Net4Gas vytáhli jako zálohu na dividendu dosavadní vlastníci Allianz Infrastructure a Borealis Novus Parent. Kvůli problémům s Gazpromem pak sice od výplaty dividendy upustili, již inkasované peníze za ně ale má do firmy vrátit ČEPS.


Časem bude nutné také zaplatit dluhy Net4Gas, který má vydané dluhopisy a nabrané úvěry ve výši 33 miliard korun. Čistý dluh dosahuje k 27 miliardám.


Ratingoví specialisté zatím hodnotí kondici firmy dobře. Agentura FitchRatings v říjnu došla k závěru, že Net4Gas je schopna ještě napřesrok splácet závazky i v případě, že se tranzit plynu přes Česko neobnoví. Na první desetilimiliardové splátky dluhu ale dojde v roce 2025 a přesun větší nákladové zátěže na české spotřebitele pomůže držet firmu v kondici, aby to zvládala.


Připomeňme, že pro dosavadní akcionáře Net4Gas byly české plynovody báječnou investicí. Když před deseti lety fondy Borealis a Allianz Net4Gas kupovaly, přišel je na 1,6 miliardy korun. V dalších letech z firmy díky snížení základního jmění vytáhly 29 miliard, k tomu získaly dalších 7,5 miliardy na dividendách. Když se příliv zisků z tranzitu plynu přes Česko zadrhl, nabídly Allianz a Borealis firmu k prodeji.


Účet za jejich hostinu má teď hradit státní firma ČEPS, jejímž hlavním úkolem je provoz domácí elektrické přenosové soustavy. A jehož ztráty v případě nutnosti dorovnává stát (jen letos v únoru vláda poslala do ČEPS ze státní kasy dotaci ve výši 22,7 miliardy korun). Přispět mají za aktivní pomoci ERÚ také čeští spotřebitelé, kteří dosud z královských zisků za provoz plynovodů nic moc neměli.


Vládní politici ujišťují, že zestátnění plynovodů, jež přestaly být dojnou krávou, je nutné kvůli energetické bezpečnosti. Ta je v době rostoucí geopolitické nerovnováhy jistě důležitá. Otázka je, zda nemohl být tenhle obchod méně nevýhodný pro české daňové poplatníky a zda neměl jít méně na ruku dosavadním akcionářům.

Hráči týdne: Otakar Šuffner a Marek Vašíček

Hattrick se podařil Šuffnerově a Vašíčkově tradingové společnosti FTMO: Potřetí je na špici žebříčku nejrychleji rostoucích firem střední a východní Evropy Fast 50, který sestavuje Deloitte. Nikomu jinému se to zatím nepovedlo.

Best of byznys

Kauza Fair Credit. Konkurenti poskytovatele spotřebitelských půjček Fair Credit Czech se snaží využít vlastnické a finanční krize v této firmě a přetáhnout k sobě její obchodníky i s kmenem jejich klientů. Ti dostali nabídku na přestup hned od několika hráčů v oboru, mimo jiné i od společností Provident nebo CFIG Financial.


Stavebnictví nad propastí. České stavebnictví podle firem i statistiků vykazuje pokles. Příčinou vývoje na trhu je vedle zpomalení ekonomiky také horší dostupnost úvěrů a pokračující ochlazení poptávky. Stavební firmy začínají přicházet o zakázky a pouští se do boje. Až třetina z nich se u výběrových řízení začala cenově podbízet.


Zajištění na stáří přes akcie. Od Nového roku by mohl český kapitálový trh obohatit takzvaný DIP (dlouhodobý investiční produkt). Češi se jeho prostřednictvím budou moci nově s pomocí státu zajistit na stáří tak, že budou minimálně 10 let investovat své peníze například do regulovaných akcií, dluhopisů či bankovních vkladů. SZ Byznys přináší základní přehled nových možností.


Zmizelá data. V kauze e-shopu Mamut se nehledá jen 107 tisíc zmizelých iPhonů. Vypařila se též data, která si obchod ukládal na cloud u sesterské firmy. Dohodu o vypnutí úložiště podepsali manažeři Mamutu a firmy Plus4U z koncernu Unicorn.

Energetika

Co s povolenkami? Během devíti let může Česko získat z prodeje emisních povolenek přes 300 miliard Kč. Ministři se nyní neshodnou, na co je možné peníze použít. Nová evropská směrnice přitom od příštího roku okruh projektů ještě zúží.


Rozmach obecních větrníků. V Česku roste zájem o výstavbu větrných parků. Mezi investory patří hlavně obce, které se snaží i v návaznosti na rozvoj komunitní energetiky o větší soběstačnost ve výrobě elektřiny. Dokládají to data distributorů, kteří vnímají nebývalý zájem o rezervaci výkonu větrníků do soustavy.


Nejistá zelená transformace. Ambiciózní vyhlídky německé vládní trojkoalice na zelenou transformaci energetiky se začaly hroutit už pár měsíců po nástupu nových ministrů do funkce. Zastavení dodávek zemního plynu z Ruska po invazi na Ukrajinu podkopalo plány, že právě tato surovina ve velké míře přechodně nahradí nejen uhlí, ale také jádro, kterého se němečtí politici zřekli už dříve.

Podnikání a finance

Nový index. Pražská burza v prosinci představí k tradičnímu hlavnímu indexu PX další index, který se bude skládat ze všech veřejně obchodovaných akcií na trhu START, přičemž hodnota indexu bude zahrnovat i dividendy. Na nejmladším a neregulovaném trhu domácí burzy, který je určen pro menší a střední podniky, se v současné době obchoduje se 14 tituly.


Akcie místo mzdy. Zaměstnanecké akcie v Česku jsou daňově nevýhodné. Nový zákon to má změnit, ale kritika upozorňuje na jeho nedostatky. Česko v mezinárodním srovnání v přístupu k tomuto benefitu zatím zaostává.


Restaurace čeká zkouška. Hospody, bary, kantýny i fastfoody se připravují na další nárůst nákladů. Zdraží jim elektřina, inflace navýší ceny surovin, personál bude tlačit na růst mezd a z nápojů kromě kohoutkové vody budou muset podniky odvádět vyšší DPH. To se dotkne hlavně točených piv.


Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery .

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za novinkami Seznam Zpráv.
  • Kauzy Seznam Zpráv: Podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu.
  • Šťastný oběžník: Newsletter Jindřicha Šídla a týmu Šťastného pondělí.

Reality

Přímořské reality. Loni přibylo Čechů, kteří si koupili byt či dům mimo Česko. Zájem českých investorů se podle realitní kanceláře Rellox, která se na domy v zahraničí specializuje, zvedl o 36 procent. „Jde o nízké jednotky tisíc nemovitostí za rok,“ odhaduje hypoteční expert Libor Ostatek v podcastu Ve vatě.


Zpoždění digitalizace. Digitalizace stavebních procesů by měla začít od července 2024. Jenže nad přípravou systému se stahují mračna kvůli zrušenému tendru. A proto Ministerstvo pro místní rozvoj vybírá dodavatele jednacím řízením bez uveřejnění. I při tom může narazit.


Stavební turbonovela. Přes individuální stížnosti prošel v Senátu balík 17 zákonů, od kterého si vláda slibuje menší průtahy a rychlejší procedury při schvalování strategických staveb všeho druhu. Od dálnic přes elektrárny až po nová ložiska kamene.

Tech

Finty e-shopů. Z analýzy vytvořené službou Hlídač shopů ve spolupráci se startupem Apify vyplývá, že e-shopy při letošní akci Black Friday poprvé v plné míře promítly do svých cenových strategií nová evropská pravidla pro ochranu spotřebitele, kdy slevy musejí počítat z minimálních cen nejméně za posledních třicet dní. Přes pozitivní posun se ale stále našli hříšníci.


Konec Ulož.to. Ode dneška si na Ulož.to film nebo hudební album nestáhnete. Tedy pokud jste tam tyto soubory sami nenahráli. Populární platforma kompletně změní svůj styl fungování, protože její dosavadní provoz neodpovídá požadavkům legislativy Evropské unie Digital Services Act (DSA).


Podezřele levné nákupy. Český internet v posledních týdnech zaplavily reklamy na nový internetový obchod Temu nabízející extrémně levné čínské zboží všeho druhu. Raketový start firmy provází kritika kvality i ochrany dat, kterou ale společnost zásadně odmítá.


Rozhovor týdne: Daniel Beneš

Šéf ČEZu se sice hlásí k závazkům z Green Dealu, zároveň ale soudí, že by politici měli rychlost zelené transformace přehodnotit. Je to podle něj legitimní úvaha, aby nás plánované tempo změn „nezabilo cestou k dobrému cíli“.

Přeji vám krásný zasněžený víkend a hodně dobrého čtení. I když při něm člověk občas musí nechápavě kroutit hlavou.


Zuzana Kubátová

Zámek Mozarta i Napoleona


Zámek Stuppach v rakouské obci Gloggnitz byl za svou skoro devítisetletou historii domovem třeba i pro legendárního francouzského vojevůdce či rakouského skladatele. Teď hledá nového majitele, který by za něj podle odhadů mohl v aukci dát skoro čtvrt miliardy korun. Podívejte se na interiéry výjimečné nemovitosti.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky