Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Byznysmeny a odboráře spojily obavy z budoucnosti.

Je třeba rychle posilovat vysokokapacitní přenosové sítě, abychom se mohli propojit s větrnými farmami v Severním moři nebo se soláry na jihu Evropy.
Seznam Zprávy

28. 07. 2023

Vážení čtenáři,


Česko se řítí do průšvihu. Už za pár let zemi hrozí nedostatek elektřiny. Pokud ihned nenastartuje výstavbu nových zdrojů a sítí, ochromí energetická nouze domácí průmysl i celou ekonomiku.


Tvrdí to už nejen konzervativní energetici. S hlasitým varováním teď přišly i největší zaměstnavatelské a podnikatelské asociace.


Letos na jaře během debaty Institutu pro politiku a společnost prohlásil uhlobaron Pavel Tykač, že už kolem roku 2026 se v Česku přestane vyplácet výroba elektřiny z uhlí, což podle něj postaví vládu před obrovský problém. Kabinet bude muset řešit, jak dostat k majitelům elektráren „nějaké peníze jakoukoliv formou“, protože podnikatelé nebudou dotovat z vlastní kapsy ztrátovou výrobu. A země se bez jejich produkce neobejde.


Tykač, který vyrábí čtvrtinu české elektřiny, později ještě přitvrdil. V červnu pro Seznam Zprávy řekl, že ekonomický výhled jeho elektráren se zhoršuje a že je připraven začít s útlumem už v roce 2025. Slova nepopulárního magnáta ovšem veřejnost ani politici neberou moc vážně. Mnozí je považují za vydírání a neférovou snahu dostat se k veřejným penězům.


Teď se ale k majiteli mostecké skupiny Sev.En Energy přidaly i dvě mocné byznysové asociace v Česku, Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. S nimi v jednom šiku bije na poplach i tradiční oponent zaměstnavatelů – Konfederace odborových svazů.


Všechny tři jinak soupeřící asociace připravily dokument, který popisuje rizika pro další rozvoj České republiky. Takzvanou SWOT analýzu (vypočítává slabiny, přednosti, příležitosti a hrozby analyzovaného subjektu) zpracovali zaměstnavatelé a odboráři pro jednání nově ustaveného vládního výboru pro strategické investice, který se poprvé sešel minulý týden.


Ve výboru jsou všechny tři asociace zastoupeny. O materiálu vás budeme na webu SZ Byznys informovat podrobněji, neřeší jen energetiku. Ale ta v něm má důležité místo.


Podle zmíněné analýzy hrozí Česku „ztráta soběstačnosti ve výrobě elektřiny v důsledku odklonu od uhlí při absenci vhodné náhrady od roku 2028“. Znamená to riziko vyšších cen energií než v okolních státech. Země podle analýzy nemá žádnou strategii pro náhradu uhelné energetiky, o připraveném systému výstavby nových zdrojů nemluvě.


K českým hendikepům patří nedostatečný rozvoj obnovitelných zdrojů, neatraktivnost dlouhodobých smluv na nákup elektřiny pro průmysl, přežilý tarifní systém. Hrozí, že na urychlený rozvoj nové energetiky nebudou připraveny rozvodné sítě, protože investice do infrastruktury a obnovitelných zdrojů se systematicky nekoordinují.

Podle nového prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka (dlouholetého člena a funkcionáře vládní ODS) přitom může malér přijít i rychleji než za pět let.


„Hrozba je s ohledem na vývoj trhu s povolenkami ještě větší. Začíná se mluvit o tom, že se uhelné elektrárny ekonomicky nevyplatí provozovat možná už za tři roky. Pokud se na to nepřipravíme a ve stejných lokalitách, kde je podstatná část navazující infrastruktury už vybudována, neumožníme urychlenou výstavbu paroplynových elektráren, které je možné do tří let postavit, dostaneme se do závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí. A je samozřejmě otázka, za jakou cenu bude elektřina v dostatečném množství k dispozici a jestli v době, kdy ji budeme potřebovat,“ říká Zajíček.


„Pokud nebudeme mít dostatek elektrické energie za přijatelnou cenu, naši podnikatelé se odstěhují tam, kde budou mít energii levnější. Třeba do Německa nebo Polska. Pokud se na základě pobídek, které nabízí třeba dnes USA, nepřestěhují úplně z Evropy,“ varuje šéf Hospodářské komory. A zdůrazňuje i další hlavní hrozby pro budoucnost země: nedostatečnou dopravní, datovou a bytovou infrastrukturu, zastaralý vzdělávací systém a trh práce uzavřený pro pracovní síly ze zahraničí.


Podobně naléhavě mluví odboroví předáci. „Tím, jak je ohrožena energetická bezpečnost naší země, jsou ohroženy desítky tisíc pracovních míst v průmyslu. Když to nebudeme urychleně, tedy v řádech měsíců, řešit, staneme se totálně nekonkurenceschopnou zemí. Nic se tu nevyplatí vyrábět a firmy odejdou. To, že jsme jednou z nejprůmyslovějších zemí Evropy, se může rychle změnit!” přitakává šéf OS Kovo Roman Ďurčo.


Podle Zajíčka potřebujeme kromě rychlé výstavby paroplynových elektráren zrychlit i přípravu jaderných zdrojů a modulárních reaktorů. Je také třeba rychle posilovat vysokokapacitní přenosové sítě, abychom se mohli propojit s větrnými farmami v Severním moři nebo se soláry na jihu Evropy.  


„Ministr průmyslu by měl nyní urychleně jednat se svými kolegy z aliance devíti států v Severním moři, abychom do aliance přistoupili a napojili se na tyto větrné parky. Jejich levná energie bude v budoucích letech konkurenční výhodou pro výrobu a cenu výrobků. Stejně tak by měl ministr vyrazit na jihovýchod Evropy a sjednat nové moderní napojení energie, která přes nás může ze Severního moře protékat do dalších států. Je to o vysoké a nutné ekonomické diplomacii pro budoucnost českého průmyslu, českých podnikatelů i občanů. Není na co čekat. Kacířsky řeknu: Už přestaňme psát další a další strategie a místo toho jednejme. Odvážně, rychle a důrazně,“ burcuje Zajíček, podle něhož „jsme opravdu ve velkém ohrožení“.


Hlavní brzdou pro výstavbu v Česku nejsou veřejné finance, protože se do nejaderných investic mohou pustit s vlastními kapitálovými zdroji firmy jako je Tykačova Sev.En Energy nebo ČEZ. Jde ale o pobídky či nástroje, které investorům zajistí v nevypočitatelném oboru návratnost. Tedy o kapacitní platby či dlouhodobé smlouvy na odběr elektřiny z nových zdrojů. Vůbec největší bariérou je ale podle zaměstnavatelů i odborů zdlouhavé povolovací řízení a byrokracie. Proto asociace žádají rychlé změny legislativy.


„Když povolení na výstavbu terminálů na stlačený plyn v Německu, Holandsku a jinde bylo možné získat během tří měsíců nebo i rychleji, není důvod, proč bychom i u nás proces takto neurychlili a nepostarali se o svoji budoucnost a vlastně i budoucnost Evropy,“ prohlásil Zajíček. Byznysmeni chtějí, aby vláda ještě do konce tohoto roku připravila a parlamentem protlačila balík zákonů, které umožní rychlejší realizaci velkých infrastrukturních projektů.


Ministerstvo průmyslu, které je za stav a rozvoj české energetiky zodpovědné, zůstává ovšem i přes sílící varování v klidu.


Resortního šéfa Jozefa Síkelu jsem už před měsícem žádala, aby se k nutnosti urychlení potřebných projektů vyjádřil. Ministr sám neodpověděl, obavy se snaží rozptýlit jeho mluvčí Vojtěch Srnka: „Problém (s uhelným útlumem) je ve středoevropském regionu širší, netýká se výhradně Česka. Výstavba plynových zdrojů vyžaduje určitý čas a rovněž zajištění paliva nemusí být dnes jednoduchou záležitostí. My jsme připravení minimalizovat povolovací lhůty na nezbytné minimum a diverzifikací zdrojů plynu včetně posílení plynárenské infrastruktury přispět k zajištění dostatku paliva. Další podpůrné nástroje se připravují s ohledem na design a podobu kapacitních mechanismů, které se nejspíše budou v souladu s pozicí České republiky zjednodušovat,“ prohlásil Srnka.


Podle jeho slov živelný útlum uhlí během tří či pěti let České republice nehrozí. „Stále platí programové prohlášení vlády, připravujeme se na odchod od uhlí do roku 2033. Uhelné zdroje mohou být uzavřeny, pokud bude zajištěna adekvátní náhrada, a to nejen z pohledu celkově bilančního, ale i z hlediska provozování přenosové soustavy, spolehlivosti dodávek a tak dále. Konkrétní nástroje je v tomto okamžiku předčasné komentovat,“ dodal ministerský mluvčí.


Občanům nezbývá než jeho ujišťování věřit. Byznysmeni a odboráři však berou raději iniciativu do svých rukou. Už na příští jednání vládního výboru pro strategické investice prý ponesou vlastní balík navrhovaných legislativních změn.

Hráč týdne: Jiří Hlavatý

Loni volal majitel královéhradecké textilky Juta Jiří Hlavatý po vládní pomoci s vysokými cenami elektřiny, protože firmám, jako je jeho, hrozí hluboké ztráty. Juta nakonec loni vydělala přes miliardu korun hrubého a ztráta konkurenceschopnosti jí rozhodně nehrozí.  

Best of byznys

Zvrat v obří insolvenci. Ve vleklé kauze padlé investiční firmy Arca Investments došlo k zásadnímu obratu. Věřitelé na své schůzi rozhodli o nepřijetí přepracovaného reorganizačního plánu, který firma představila. Zásadní výhrady vůči nové verzi reorganizačního plánu měl i insolvenční správce. 


Kauza Malina. Zkrachovalý dodavatel domácích solárních elektráren Energetický Holding Malina smí nakládat s majetkem jen s předchozím souhlasem insolvenčního správce. Vyplývá to z předběžného opatření vydaného Městským soudem v Praze na popud správce Maliny. Důvodem jsou pochybnosti o tom, jakým způsobem Malina zachází s penězi.


Plány PPF. V nové výroční zprávě tuzemské finanční skupiny PPF bilancuje největší akcionářka Renáta Kellnerová události posledního roku. Celou skupinu také připravuje na generační výměnu, aby ji mohly převzít její děti.


Varšavský Wall Street. Nedávný úpis akcií rumunského producenta elektřiny Hidroelectrica ukázal, že i na malý trh může velmi úspěšně vstoupit velká miliardová firma. Podobné události se pražské burze vyhýbají, ale velké úspěchy slaví naopak polská burza ve Varšavě. Analýza Lukáše Voženílka popisuje, proč i v tomto sektoru Poláci ukázali Čechům záda.

Energetika

Obavy o jisté ceny. Češi opět začínají vyžadovat fixace cen energií. S vidinou větší jistoty si je podle dodavatelů lidé sjednávají více než dříve. A dává to smysl. Po zkušenostech z loňského roku, kdy ceny elektřiny a plynu rychle rostly, jsou nyní zákazníci opatrnější ohledně výběru nového produktu.


NWT se očistí. Předlužená zlínská společnost NWT, kterou srazil nezvládnutý obchod s energiemi, vrátí věřitelům přibližně 330 milionů korun z více než miliardového dluhu. Má na to dva roky. Firmě v insolvenci zůstalo 130 z 260 lidí.


Pomalé schvalování solárů. Soláry na bytových domech, ze kterých mohou obyvatelé sdílet elektřinu, mají od ledna zelenou. Instalace však brzdí legislativní a technické překážky. Navíc ne každá firma v Česku fotovoltaiku se sdílením umí udělat. Na obecné rovině ale solární boom sílí a v prvním pololetí se v Česku postavilo více fotovoltaických elektráren než za celý minulý rok. 

Podnikání a finance

Měnová politika. Stejně jako americká centrální banka (Fed), tak i její evropská kolegyně dále zpřísnila měnovou politiku ve snaze navrátit inflaci ke stanovenému dvouprocentnímu cíli centrální banky. Ke snižování inflace v Česku v současnosti napomáhá i slabý kurz čínského jüanu vůči koruně, který zlevňuje dovoz zboží z Číny.


Potíže cestovek. Evakuace turistů a rušení zájezdů kvůli požárům v Řecku a dalších zemích dělá velké starosti cestovním kancelářím. Tisíce Čechů teď mění cestovní plány a zástupci cestovek si mimo jiné stěžují na nedostatek informací ze strany českých úřadů. 


Made in China pod kapotou. Jen loni byla téměř polovina celosvětově prodaných elektromobilů od čínských výrobců a podle prognóz bude tento podíl v příštích letech ještě růst. Už za šest let mohou v Evropě vládnout. Budoucnost evropských automobilek zkoumá analýza Zuzany Hodkové.


Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za novinkami Seznam Zpráv.
  • Kauzy Seznam Zpráv: Podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu.

Reality

Dvojí ceny bank i realitek. Na realitních portálech a v cenících bank panuje letní nuda. Za zavřenými dveřmi kanceláří realitek i bank ale běží jednání o slevách. Kdo se snaží, ušetří na ceně nemovitosti i na úrocích hypotéky, ukazují data.


Metr sem, metr tam. Užitná plocha nemovitosti je jeden z hlavních parametrů při výběru nového bydlení, který zásadně ovlivňuje cenu. Často je ale inzerována chybně a kupující může i malá odchylka stát statisíce korun navíc. Popsali jsme příběh mladé rodiny, která takto málem přišla o velké peníze.


Prvok z 3D tiskárny. Na trh se dostal první 3D tištěný dům v Česku jménem Prvok. Unikát o 43 metrech čtverečních, který před třemi lety vznikl podle návrhu sochaře Michala Trpáka v ateliéru Scoolpt z Českých Budějovic, se dnes nabízí s cenovkou 9,9 milionu korun.

Tech

Zisky gigantů. Microsoft i Google zdůrazňují důležitost umělé inteligence. Ve čtvrtletních zprávách je ale vše při starém. Obě firmy vykázaly růst, i když pomalejší než loni. Microsoft díky zájmu o inteligentní cloud, Google díky reklamám.


Tanec kolem kryptoměn. Francouzský bankovní gigant Société Générale získal od tamního regulátora licenci, která mu umožní nabízet služby s kryptoměnami. Česko jde však proti proudu, tuzemské banky kryptoměnovým firmám ani neotevřou účet.


Nové triky iPhonů. V září se fanoušci firmy Apple dočkají nových iPhonů, už nyní si ale mohou vyzkoušet betaverzi nového operačního systému iOS 17. Nabídne celou řadu nových možností, jak si telefon přizpůsobit. Většinou jde o vizuální vylepšení, ale nejvíce se nyní mluví o možnosti naklonování vlastního hlasu. Novou funkci vyzkoušel Pavel Kasík.


Rozhovor týdne: Beata Rajská

Přední česká módní návrhářka oblékla první dámu Evu Pavlovou na korunovaci Karla III. a teď je zavalena zakázkami z Česka i ze zahraničí. Proč zavřela pražský butik a jak bude fungovat její chystaný Beauty and Fashion House, líčí v rozhovoru se Zuzkou Hodkovou.

Hezký prázdninový víkend, sluníčka tak akorát, ať jste kdekoliv, a hodně dobrého čtení přeje


Zuzana Kubátová

Největší kancelářská budova světa


Indii se podařilo po 80 letech kralování sesadit americký Pentagon z trůnu největší kancelářské budovy na světě. V nově postaveném centru diamantové burzy najdou práci tisíce lidí. Podívejte se na stavbu, která zabírá plochu 92 fotbalových hřišť.



kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky