Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Za problémy českého průmyslu může hlavně Praha, ne jen Brusel.

Spoustu bariér pro rozvoj průmyslu má na svědomí nevýkonný a nefunkční stát.
Seznam Zprávy

28. 04. 2023

Vážení čtenáři,


nad budoucností českého průmyslu se stahují mračna. Jde sice o soukromý byznys, přesto je to hrozba pro celou společnost.


Průmysl tvoří 29 procent domácího HDP a 30 procent exportu, na zaměstnanosti se podílí více než 28 procenty.  I když se o českých fabrikách mluví jako o „montovnách“, jsou do značné míry tahounem inovací. Podle hodnocení Ministerstva průmyslu spadá skoro 60 procent domácí průmyslové produkce do „high-tech“ nebo „medium high-tech“ segmentu.


Podmínky pro tenhle veledůležitý obor se ale rychle zhoršují. Fabrikám během posledního roku vyletěly nahoru náklady na energie, suroviny a materiály. Teď sílí tlak na mzdy. Pracovní trh je vymetený. A z Bruselu postupně přicházejí přitvrzující regulace, které zdražují nebo brzy začnou zdražovat spotřební produkty, což dál srazí už tak oslabenou evropskou poptávku.


Zároveň svět prochází přelomovými změnami, rozjíždí se technologická revoluce. Táhnou ji jednak obrovské investice proudící na rozvoj zelených technologií, jednak postupující digitalizace a nástup umělé inteligence.


V téhle zlomové době se celkově zhoršuje pozice evropských firem na globálním trhu. Vláda USA přijala protiinflační zákon (Inflation Reduction Act, zkráceně IRA), který zvýhodňuje domácí výrobu před importem. Americké firmy mají levnější energie a díky IRA navíc šanci na subvence.


Čína, jejíž vláda podporuje průmysl dlouhodobě, kvalitou produkce už v řadě oborů předčila evropskou konkurenci. Dávno to platí pro ITC produkci, zřejmě se to brzy stane ve výrobě automobilů.


Podle loňské studie společnosti PWC v roce 2025 Čína v Evropě prodá 800 tisíc svých vozů, většinou elektroaut. A kvůli zámořské konkurenci se Evropa už v půli dekády změní z globálního vývozce automobilů v čistého dovozce. Nemluvě o tom, že Asie zcela dominuje globálnímu trhu ve výrobě čipů nebo komponentů pro solární energetiku.


Český průmysl nutně musí na probíhající změny reagovat. Musí se zmodernizovat, snížit závislost na energiích i lidské práci. Potřebuje přitáhnout nový kapitál, nové investice.


Ne všichni domácí průmysloví matadoři to chápou. Místo mobilizace a chuti hledat nové byznysové šance se od nich často ozývá spíš nostalgický stesk po starém dobrém světě. A stížnosti na unijní zelenou politiku, která za všechny ty hrozící trable údajně může.


Jenomže to svědčí o nepochopení toho, co se kolem nás děje. Trend k dekarbonizaci, udržitelnosti a většímu využití obnovitelných zdrojů není přáním pomatených evropských ideologů. Největší obnovitelné elektrárny i energetická úložiště dnes staví Čína, která chce do roku 2025 těmito technologiemi pokrývat třetinu své energetické spotřeby. Američané za systematické vládní podpory řadu let rozvíjejí technologie na ukládání CO2 pod zem, Kanada se soustředí na malé jaderné reaktory...


Pravda, Evropa si zkomplikovala život snahou dekarbonizovat co nejrychleji, což ji dovedlo až k závislosti na ruském levném plynu. V evropské hospodářské politice je řada chyb a tipuji, že nejednu z chystaných „zelených“ regulací čeká odklad nebo přehodnocení. Jenomže český průmysl má i handicapy, které nevycházejí z Bruselu, ale mají čistě domácí kořeny.


Byznys třeba potřebuje stabilní makroekonomické prostředí. Jenomže Česko zápasí s vysokou inflací a rostoucím státním dluhem, hrozí tu měsíce, možná i roky nejistot kolem daní a rozpočtových škrtů.


Na průmyslníky také nelibě dopadá nejistota ohledně budoucích dodávek cenově přijatelných energií. Země nutně potřebuje jasný plán na zajištění dodávek plynu a financování výstavby nových řiditelných elektráren, energetických úložišť a posilování kapacity energetických sítí, jinak nám budou hrozit energetické výpadky.


Průmysl potřebuje kvalifikovanou pracovní sílu, ale český pracovní trh zůstává hermeticky zavřený pro pracovníky z mimoevropských zemí a zákoník práce dávno nevyhovuje ani zaměstnancům, ani zaměstnavatelům.


České školství produkuje málo absolventů s profilem, který nový průmysl potřebuje. Nemám na mysli svářeče a zámečníky, ale techniky schopné programovat a řídit moderní stroje, navrhovat a tvořit nová řešení. Lidi otevřené změnám a zvyklé tvůrčím způsobem myslet. A pak je tu příšerná česká byrokracie, která ruku v ruce s přebujelým aktivismem zdárně blokuje nové projekty.


Spoustu bariér pro rozvoj českého průmyslu má prostě na svědomí nevýkonný a nefunkční stát. Což se projevuje i v tom, že české vlády celá léta nejsou schopny se k evropské zelené politice racionálně stavět a včas pracovat na prosazení českých zájmů.


Právě teď je k tomu znovu příležitost. Evropská komise připravuje zákon na podporu moderního průmyslu, který má být odpovědí na americký ochranářský zákon IRA.


Evropský Net Zero Industry Act zvýhodňuje vybrané moderní technologie, zjednodušuje a zkracuje pro ně povolovací řízení, usnadňuje jim financování. Zavádí „evropské akademie“ pro vzdělávání v potřebných dovednostech a přináší platformu pro mezinárodní koordinaci velkých investičních projektů. To všechno by řešilo i mnohé trable českých průmyslníků a mohlo by to přispět ke kýžené modernizaci, kdyby to nemělo jeden zásadní háček.


Navrhovaná podpora se omezuje jen na pár taxativně vyjmenovaných technologií, které u nás zatím téměř nejsou vidět. Ve velkém se tu do nich těžko bude investovat, protože jde vesměs o nákladné projekty s nejistou návratností.


Pokud Net Zero Industry Act projde v navrhované podobě, Česku nepomůže. Naopak ještě přispěje k jeho odsouvání z hledáčku investorů, kteří zamíří do bohatších zemí, schopných nabídnout novému byznysu větší finanční podporu. Česko nutně potřebuje, aby se evropská podpora moderního průmyslu otevřela pro mnohem širší spektrum oborů. Včetně jaderných technologií, v nichž máme zkušenost, tradici a rozjetý vývoj.


Bylo by dobré, kdyby bruselské průmyslové politice tentokrát věnovala česká vláda i čeští byznysmeni dostatek pozornosti. Snažit se zvrátit chystanou legislativu pět minut po dvanácté, jak se to dělo kolem zákazu prodeje aut se spalovacími motory nebo kolem emisní normy pro auta Euro 7, není rozumná cesta.

Hráč týdne: Karel Pražák

Prodej poskytovatele internetového připojení Nej.cz do rukou PPF musí ještě schválit ÚOHS. Pokud k němu dojde, může to být největší letošní domácí akvizice v ICT. Skupině Kaprain Karla Pražáka může vynést kolem osmi miliard korun.

Best of byznys

Marné čekání na soláry. Tisíce lidí čekají na instalaci fotovoltaiky od Energetického Holdingu Malina, který nyní čelí problémům. Podle médií si společnost nabrala více objednávek, než je schopna uskutečnit, přičemž za ně už vybírala zálohy. Poté, co se potíže ve firmě dostaly na veřejnost, začal jeden z majitelů a nově ředitel společnosti Jan Urban převádět majetek na své příbuzné. Policie už společnosti zajistila přes půl milionu korun


Francouzská mediální akvizice. Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem rozšiřují své mediální aktivity ve Francii. Společnost International Media Invest, která je stoprocentní dceřinou společností Czech Media Invest, se dohodla se společností Vivendi, že od ní koupí stoprocentní podíl v druhém největším knižním vydavatelství ve Francii – firmě Editis. Křetínský již ve Francii vlastní elektrárny, podíly v novinách Le Monde, televizní skupině TF1 či síť supermarketů Casino.


Daně i škrty. I v uplynulém týdnu pokračovala bouřlivá debata o vládních plánech na stabilizaci státních financí. Studie IDEA a PAQ Research tvrdí, že bez větší daně z příjmu vláda deficit nevyřeší, a navrhuje různé typy navýšení včetně aplikace daňové progrese. Odborníci z NERVu odmítají plošné škrty a zdůrazňují důležitost poctivé práce s daty a posílení příjmové strany rozpočtu. A odboráři varují před rušením školkovného nebo zaváděním odvodů nemocenského pojištění pro zaměstnance.

Energetika

Baterkovna v problémech. Závod na výrobu baterií HE3DA má zpoždění s rozjezdem produkce a zatím neplní očekávané výsledky. Investoři se proto dohodli s dosavadním šéfem projektu Radomírem Prusem na jeho odchodu z denního řízení. Otěže firmy Magna Energy Storage, pod kterou patří výrobní závod baterií v Horní Suché u Havířova, převezme profesionální management. 


Reforma povolenek. Evropská unie schválila další reformu emisních povolenek, když si země sedmadvacítky odhlasovaly zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027 a konec bezplatných povolenek v roce 2034. Podle zástupců českého průmyslu nebo dopravců bude tento krok znamenat další zdražování.


Nová technologie. Největší světový výrobce baterií, čínská společnost CATL, přišla s oznámením, že bude dodávat do elektromobilů baterie, které se v automobilech nikdy předtím neobjevily. Místo lithia by totiž měly využívat sodík, který je pro baterie sice z mnoha důvodů méně výhodnější, ale jeho atraktivitu zvyšují obavy z nedostatku lithia.

Podnikání a finance

Starost o dobré jméno. Soulmates Ventures investující do startupů se snaží zachránit pověst, ohroženou kvůli krachu investiční firmy WCA International. Fond ze Soulmates totiž začínal právě s penězi od WCA. Zkrachovalé WCA svěřilo peníze pět tisíc lidí.


Horké peníze. Vysoké úrokové sazby centrálních bank v období zvýšené inflace vytvořily po několikaleté odmlce investorům správné ingredience pro způsob, jak vydělat na nákupu vysoce úročených měn. K nim patří i česká koruna.


Ukrajinské obilí. Zemědělské organizace šesti zemí vyzvaly Evropskou komisi, aby řešila alarmující situaci s hromaděním ukrajinského obilí na unijním trhu. Situace bezcelního režimu podle nich začali zneužívat překupníci, kteří se obohacují na úkor ukrajinských zemědělců. Ministerstvo zemědělství už muselo začít vyvracet fámy, které se o ukrajinském obilí začaly šířit, a nové jednostranné embargo Polska či Slovenska na dovoz ukrajinských produktů poškozuje i ukrajinské výrobce


Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za novinkami Seznam Zpráv.
  • Kauzy Seznam Zpráv: Podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu.

Reality

Jak zlevnit nájmy? Významné zvýšení daně z nemovitosti u prázdných bytů by mohlo zlepšit dostupnost bydlení, tvrdí sociolog Martin Lux z Akademie věd ČR. Až desetinásobné navýšení by mohlo motivovat některé majitele, kteří byty nevyužívají, aby nemovitost nabídli k pronájmu.


Obecní výstavba. Stát se snaží motivovat obce, aby začaly stavět vlastní byty, které nabídnou k pronájmu. Nabízí jim dotace i úvěry s nízkým úrokem. Po Česku také vzniknou kontaktní místa, kde se lidé budou moci poradit ohledně své situace.


Levnější dvojčata bytů. Kdo počkal s nákupem bytu rok, ušetřil statisíce, někde i milion. Stačí totiž ujet pár kilometrů a cena za obdobný byt je jinde. A do léta se ceny ztenčí o další tři procenta, plyne z analýzy Reality Čechy a SZ Byznys.

Tech

TikTok láká na tajná data. „Nejsme jen další sociální síť,“ zaznělo opakovaně na TikTok Day v Praze. Šlo o první akci svého druhu. Dosud společnost TikTok spoléhala při prodeji reklam hlavně na činnost agentur. Nyní chce upevnit svou pozici na středoevropském trhu a ukázat i českým firmám, proč je dobrý nápad na této aplikaci fungovat.


Pokuta pro Avast. Česká technologická společnost dostala od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 350 milionů korun, informuje server Global Data Review. Rekordní pokuta byla udělena za nepřímý prodej osobních údajů uživatelů softwaru, který se měl odehrávat v roce 2020 prostřednictvím dceřiné společnosti Jumpshot. Za pochybení se firma v roce 2020 omluvila a divize Jumpshot byla zrušena.


Komerční přistání na Měsíci nevyšlo. K Měsíci se dosud vydávaly jen vládní stroje, teď se o to poprvé pokusila i japonská soukromá firma ispace. Její modul Hakuto-R ale pár sekund před přistáním přerušil kontakt a je pravděpodobné, že mise skončila neúspěchem.


Rozhovor týdne: Miroslav Kalousek

Klíčovým byznysovým tématem zůstává konsolidace státních financí. Pro SZ Byznys ji komentoval exministr Miroslav Kalousek, proslulý „tupými“ (on říká naopak „ostrými“) rozpočtovými škrty v roce 2011.

Začíná prodloužený víkend a vypadá to na počasí vhodné spíš na domácí kanape než na jarní skotačení v přírodě. Nepropadejte ale beznaději, připravili jsme vám k lenošení spoustu zajímavého čtení.


Hezké dny přeje


Zuzana Kubátová

Výbuch nadějné rakety


Testovací let rakety Starship společnosti SpaceX, která může významně změnit vesmírný průmysl a dobývání kosmu, skončil výbuchem. Následoval ale jásot. SZ Tech tak nyní po týdnu nabízí ve videodebatě s odborníky přehled všeho, co se o Starship ví.



kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky