Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Uhlí, nebo plyn? Vláda bude muset rozhodnout.

Obnovitelné zdroje zajistí výrobu elektřiny nejvýš od jara do podzimu.
Seznam Zprávy

03. 03. 2023

Vážení čtenáři,


v Česku se pomalu, ale jistě rozjíždí debata o budoucnosti domácího uhlí v energetice. Je to zapeklité a mnohovrstevnaté téma, u něhož je dobré odhodit předsudky a ideologická klišé. Ne všichni, kdo do problému mají co mluvit, to chápou.


Náměstek ministra životního prostředí a téměř jistý budoucí šéf resortu Petr Hladík bez nejmenších pochyb prohlašuje, že spalování uhlí v Česku skončí do roku 2033. Uhelné elektrárny u nás dnes pokrývají dvě pětiny spotřeby. Hladík tvrdí, že je možno tuto kapacitu během deseti let nahradit v obnovitelných a plynových zdrojích, pomůže prý i jedna nová přečerpávací elektrárna, která se zaplatí z Modernizačního fondu.


Vnesla bych do toho trochu realismu. Obnovitelné zdroje, byť doplňované adekvátní bateriovou kapacitou, zajistí výrobu elektřiny nejvýš od jara do podzimu. Přes zimu se na ně spoléhat nedá. Největší domácí přečerpávačka Dlouhé stráně v Jeseníkách je sice skvělé akumulační zařízení, nicméně tahle „baterka“ se dokáže vybíjet a dodávat do české soustavy elektřinu jen asi šest hodin. Jedny další Dlouhé stráně nás nevytrhnou a sezonní akumulaci energie nevyřeší.


Hladík mluví také o jádru, ovšem nový reaktor v Dukovanech se má spustit až v roce 2036. Pokud se to do té doby povede, bude to zázrak. Osobně bych si na splnění termínu nevsadila. A představa, že od začátku 30. let budeme v Česku stavět jako na běžícím pásu malé modulární reaktory, je také příliš optimistická.


Růst spotřeby elektřiny mohou zbrzdit, nikoliv ale zvrátit, energetické úspory. Část bude muset pokrýt import. Bohužel nevíme, zda počátkem 30. let bude odkud elektřinu dovážet. A už vůbec nevíme, za jaké ceny. Rizika dalšího vývoje popisuje tento týden zveřejněná poslední výroční analýza společnosti ČEPS. Vyčísluje mimo jiné obrovské náklady na transformaci české energetiky, které raketově rostou s urychlováním tempa dekarbonizace.


Je ale nepochybné, že ani v nejzelenějších scénářích se Česko ve 30. letech bez fosilních záloh neobejde. Jako nezbytná náhrada části odstavované uhelné energetiky mají u nás vyrůst nové velké paroplynové elektrárny.

Podle místopředsedy ČEPS Svatopluka Vnoučka by Česko potřebovalo do deseti let mít ideálně tři. K jejich stavbě by vláda musela investorům nabídnout speciální pobídky, takzvané kapacitní mechanismy. Je tomu třeba proklestit politickou cestu, spočítat to, schválit patřičnou legislativu. A obhájit to před spotřebiteli, kteří to budou muset zaplatit.


I proto se vláda na odstavování uhlí na rozdíl od budoucího ministra Hladíka dívá střízlivěji. Sice ujišťuje, že udělá vše pro konec uhlí do roku 2033, ale nechává si únikovou cestu. „Uhelné elektrárny budou odstavovány pod podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit,“ píše vláda jak ve svém původním, tak i v čerstvě aktualizovaném programové prohlášení.


Tyto podmínky pro uhelný útlum nespočívají jen v pobídkách pro výstavbu náhradních elektráren a ve slibovaném rozvoji uhelných regionů. Hlavně bude potřeba zajistit bezpečnou dodávku cenově přijatelného zemního plynu, jehož spotřeba by se kvůli nové výrobě elektřiny výrazně zvedla. Dobudovat přepravní infrastrukturu orientovanou na neruské dodávky. A uzavřít dlouhodobé importní kontrakty s vývozci. 


Plynárenští experti ujišťují, že plynu je ve světě dost a trh se po loňské panice rychle stabilizuje. Jenomže zajištění bezpečných dodávek plynu nebude úplně triviální úkol a sílí tak hlasy volající po zachování uhlí až za horizont roku 2040. Možnosti máme.


V Česku lze v rámci platných územních limitů těžit hnědé uhlí až do 50. let, navíc máme elektrárny, schopné v příští dekádě fungovat. Skupina ČEZ od roku 2012 zásadně zmodernizovala zdroje v Prunéřově a Tušimicích, v Ledvicích dokonce postavila zcela nový nadkritický blok. Stálo to 100 miliard korun, výrazně to snížilo emise. Tušimice a Prunéřov se tím chystaly na provoz minimálně do druhé půli 30. let, Ledvice do začátku let čtyřicátých.


Je třeba kvůli ekologii předčasně odstavovat modernizované uhelné zdroje a stavět nové paroplynky? Je pravda, že plyn méně znečišťuje ovzduší v okolí elektráren. Celkový efekt pro životní prostředí je ale sporný.


Plyn se těží v zámoří, často ve státech, které si s emisní regulací dělají méně starostí než Evropa. Je třeba energie na jeho zkapalnění, přepravu po moři i po pevnině na velké vzdálenosti. Plynofikace vyžaduje budování nové infrastruktury. Celková emisní stopa tohoto procesu téměř jistě není menší než emisní stopa místní těžby uhlí, spalovaného v blízkých zmodernizovaných elektrárnách. Stálo by to ovšem za pořádnou odbornou analýzu.


Podle ministra Hladíka nejsou uhelky vhodné k zálohování obnovitelných zdrojů, nejsou prý dost flexibilní. Není to pravda, uhelné elektrárny u nás i v zahraničí běžně služby na vyrovnávání stability v elektrizační soustavě dodávají.


Na druhou stranu proti uhlí mluví ekonomika. Uhelná energetika je v nemilosti většiny bank a pojišťoven, jež ji odmítají financovat. K plynu jsou smířlivější, protože podle regulí Evropské unie má zelenou nálepku, byť jen do roku 2035.


S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů u nás i v sousedních státech se navíc výnosnost uhelných zdrojů bude zhoršovat: V době, kdy „svítí/fouká“, se na trh pohrne levná solární nebo větrná elektřina, jíž uhelky zatížené emisními povolenkami nemohou konkurovat. O jejich produkci po velkou část roku nebude zájem. A klesne-li počet hodin jejich provozu pod určitou hranici, nevyplatí se ani výroba uhelné elektřiny, ani těžba v přilehlých dolech.


Bez podpory státu proto nemá česká uhelná energetika před sebou dlouhou budoucnost. A s případnou státní podporou v podobě kapacitních mechanismů se její životnost prodlouží jen zhruba o deset let, protože koncem příští dekády budou i modernizované elektrárny skupiny ČEZ dožívat.


Vláda se tak bude muset rozhodnout, jak se k domácímu uhlí postavit. Bude to politicky ožehavý oříšek. A neměl by se louskat pouze s ideologickou výzbrojí, ale na základě rozumných propočtů a konkrétních dat.

Hráč týdne: Jozef Janov

Šéf a spolumajitel investičního holdingu Hartenberg ze svěřenských fondů Andreje Babiše zvětšil firemní zdravotnické impérium. Koupil další kliniku na umělé oplodnění, tentokrát ve španělské Valencii. A své plány dnes podrobněji rozebíral v rozhovoru pro SZ Byznys.

Best of byznys

Příběh Sberbank nekončí. Převzetí úvěrů padlé Sberbank Českou spořitelnou za 41 miliard korun stále ohrožují právní spory vedené ze strany osmi obcí. Požadují křesla ve věřitelském výboru a také záruky, že dostanou zpátky peníze ze svých účtů ve Sberbank.

Nedosažitelné hromady hotovosti. Na účtech v Moskvě se hromadí miliardy dolarů v hotovosti. Blokované prostředky tvoří například dividendy z akcií, úroky z dluhopisů i další aktiva, která západní investoři nestihli prodat před začátkem války na Ukrajině. Moskva je poté „nepřátelským“ zemím a investorům zmrazila. Co se s uzamčenými penězi v Moskvě bude dít dále, je zatím velkou neznámou.

WCA spadla do konkurzu. Plán na reorganizaci zkrachovalé investiční firmy WCA International se zhroutil. Městský soud v Praze rozhodl, že se firma nachází v úpadku. Soud zároveň společnost zprostředkovaně ovládanou podnikatelem Matoušem Polákem poslal do konkurzu. Podle aktuálních údajů svěřilo WCA peníze za účelem zhodnocení kolem 5000 lidí. V součtu to představuje zhruba dvě miliardy korun. 

Energetika

Úspěch českých solárníků. Pražská firma Rezolv Energy má v Rumunsku velké plány. V zemi rozjela projekt na výstavbu největší fotovoltaické elektrárny v Evropě. Rozlohou by měla dvojnásobně překonat současný největší solární park ve Španělsku. A rekordní je i rozpočet, firma počítá s investicí ve výši miliardy eur.

Reforma evropského trhu. Evropská komise má brzy zveřejnit svůj návrh nových pravidel, jehož cílem má být zvýšení odolnosti energetického trhu po skončení nouzových opatření. Mezi hlavní cíle patří ochrana spotřebitele před prudkým růstem cen, oslabení vazby mezi elektřinou a zemním plynem a podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie. 

Dostavba Dukovan. Jaderný reaktor korejské společnosti KHNP, který by mohl stát v elektrárně Dukovany, získal certifikát o souladu s evropskými standardy. Korejci tak mohou získat více zakázek. Ve hře o Dukovany je také Westinghouse a EdF.

Podnikání a finance

Boj o zeleninu. Nedostatkové a drahé potraviny byly jedním z hlavních témat týdne. Úroda a prudce rostoucí ceny na trhu se zeleninou, zejména cibulí, nutí vlády od Maroka až po Filipíny chránit své zásoby. Některé britské řetězce musely zavést přídělový systém. Velké emoce budí cena papriky, vedou se spory o to, jestli za drahotu mohou zemědělci nebo řetězce, a v Česku sílí podezření na kartelovou dohodu mezi výrobci cukru. 

Dezerty u soudu. Soudní spor o sypkou směs na výrobu dortu mezi východočeským podnikem Labeta a nadnárodním kolosem Dr. Oetker skončil u odvolacího soudu vítězstvím firmy z Chrudimi. V minulosti se již podobně bojovalo o dort Marlenka.

Investiční hvězdy jako inspirace. Zkopírovat portfolia investičních hvězd vypadá lákavě. Přímý výtah k úspěchu to ale není, lepší je se jen inspirovat. „Lidé by se měli vyvarovat slepého kopírování investic. Bohužel se to děje často a končí to zklamáním. Když člověk kupuje něco a neví proč, nemůže to dobře dopadnout,“ varuje v investičním podcastu Ve vatě Daniel Gladiš z fondu Vltava Fund Sicav.

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za hlavními kauzami Seznam Zpráv.

Reality

Raději nájem než hypotéka. Vysoké ceny nemovitostí i nedostupné financování mění přístup Čechů k bydlení. Změnu mapuje nový průzkum skupiny Creditas, která ukazuje na růst popularity nájemního bydlení. A lidé v něm stále častěji chtějí zůstat dlouhodobě.

Výhodné prodeje bytů. Je to možná paradoxní, ale prodat v současné době luxusní a drahý byt za více než deset milionů je mnohem jednodušší než prodat ten levný. Jak to mění plány developerů a jakou roli ve výstavbě teď hrají banky? V pořadu Inside Talks odpovídal šéf realitní divize Penty Petr Palička.

Tech

Solární panely z měsíčního prachu. Vesmírná firma Blue Origin jednoho z nejbohatších lidí planety Jeffa Bezose kromě konstrukce raket a orbitálních stanic řeší i to, jak astronauty na Měsíci zásobit elektřinou. Už vyrobila první fotovoltaiku z měsíčního prachu.

Nové vytahovací displeje. Mobilní telefony se skládacím displejem jsou stále horkou novinkou, ale čínská firma Lenovo už nabízí další nový směr: displeje, které se samy rozbalují a vytahují. Prototypy notebooku a telefonu ukázala novinářům na veletrhu v Barceloně.

Rozhovor týdne: Filip Pertold

Respektovaný ekonom v rozhovoru s Markétou Bidrmanovou vysvětluje, jaký je nepoměr mezi odvody na důchod mezi zaměstnanci a živnostníky. Téma budí vášně už řadu let, teď ho vláda bude muset rozseknout.

Tolik přehled byznysových novinek za poslední týden. Mějte se krásně, užívejte předjaří a moc se u čtení nerozčilujte.

Zuzana Kubátová

Nejdražší domy na trhu


Vila někdejšího autobazarového krále na zelených svazích v pražské Troji za 390 milionů korun a byt na Vinohradech s vinným sklepem za 150 milionů. Podívejte se na nejdražší nemovitosti českého realitního trhu.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky