Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Česko potřebuje novou energetiku. Jinak nás převálcuje Polsko.

Česko ztratí soběstačnost ve výrobě elektřiny už po roce 2025.
Seznam Zprávy

10. 02. 2023

Vážení čtenáři,


cena energií na burzách klesá, to ale neznamená, že míříme ven z energetické krize. Naopak. To složitější nás teprve čeká. „Neřešíme, čím budeme topit a svítit zítra, ale za rok za dva a také za 15 až 20 let,“ shrnuje to místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.


Krize ukázala, že evropská energetika stojí na vratkém základě. Hlavní příčina prudkého růstu cen z minulých měsíců je přílišná závislost výroby elektřiny na dováženém plynu a celkově nedostatek spolehlivých elektráren.


Před vládami a Evropskou komisí stojí obrovský úkol: Vybudovat zcela novou energetiku. Pokud se to nepodaří včas v koordinaci jednotlivých států, Unie se rozpadne. A pokud se nepodaří zajistit včas energetickou bezpečnost pro Českou republiku, opustí zemi klíčové průmyslové podniky, prudce oslabí ekonomika a obyvatelstvo dramaticky zchudne.


Dost to spěchá. A bude to stát ranec, podle lidí z branže jen v Česku několik bilionů korun. Část mohou financovat evropské dotace, část soukromí investoři. Ale velká váha bude ležet na státu. Zajistit životně důležitý proces při tristním stavu veřejných financí a dramaticky rostoucích nákladech na státní dluh bude tvrdý oříšek.


Nejde přitom jen o prostou náhradu elektráren, které budou dožívat v příštích letech. Elektřiny musíme být schopni vyrobit víc. „Celková spotřeba energií bude sice klesat, ale spotřeba elektřiny naopak půjde nahoru. Může se až zdvojnásobit s tím, jak bude postupovat elektrifikace průmyslu,“ říká Cyrani.


Podle predikcí správce elektrizační soustavy ČEPS ztratí Česko soběstačnost ve výrobě elektřiny už po roce 2025. Budeme muset začít elektřinu dovážet, přičemž není jasné, odkud a hlavně za jakou cenu to půjde.

Přebytková má být podle posledních odhadů ČEPS Francie, severní Evropa a Německo (naplnění německých plánů do roku 2030 ale nevěří ani sami lidé z ČEPS), ovšem nouze o elektřinu poroste v celé Unii. Po roce 2035 podle varování ČEPS hrozí v Česku už vážné problémy s přiměřeností soustavy.


Česká veřejnost je v klidu, stejně jako většina politiků. Investice do nové energetiky jsou nedostatečné a příliš pomalé v celé Evropě. Včetně sousedního Německa, kde loni přibylo skoro 10 GW nových větrníků a solárů. „I přes tak obrovské investiční nasazení je v Německu ve vypisovaných aukcích na dodávku elektřiny stále malá nabídka, některé aukce se zcela nezaplňují,“ připomíná Cyrani.


Ale srovnávejme. A nemusíme zrovna s bohatým Německem, posedlým obnovitelnými zdroji. Zatímco my se chválíme za solární boom, díky němuž u nás loni přibylo 290 MW solárního výkonu, ve čtyřikrát větším Polsku vznikly za stejnou dobu soláry o výkonu 4900 MW. Skoro 17násobek našeho přírůstku!


Zatímco Česko plánuje výstavbu jednoho velkého reaktoru v Dukovanech do roku 2036 a jednoho malého moduláru v Temelíně do půli 30. let, polská vláda loni oznámila plán na dvě klasické jaderné elektrárny s šesti bloky, první reaktor se má rozjet za deset let.  K tomu má ovšem polostátní PKN Orlen už brzy oznámit 26 lokalit vytipovaných pro výstavbu flotily 79 modulárních reaktorů od GE Hitachi. Termín dokončení? Do roku 2038.


Nejde jen o plány výstavby. Polsko se na jaderný boom všestranně připravuje: Šest polských univerzit slíbilo od příštího akademického roku rozjet vzdělávání jaderných specialistů, protože nová jaderná energetika jich bude potřebovat tisíce.


Polsko také přijalo speciální zákon zjednodušující výstavbu jádra. Není samo. Francouzská EdF doma chystá výstavbu tří jaderných elektráren a jak připomíná Cyrani, zákonodárci tam také schválili zákon usnadňující povolovací proces při stavbě v lokalitách stávajících jaderek. 


V Česku je klid. ČEZ sice slibuje postavit do roku 2030 až 6 GW v obnovitelných zdrojích (ČEPS ve svém progresivním scénáři uvažuje o dvojnásobku), ale fotovoltaika se u nás stále omezuje jen na relativně malé střešní instalace a větrníky se nestaví takřka vůbec kvůli nechuti obcí.


Výstavba plynových elektráren je ve hvězdách – jednak nemáme zajištěný přísun dostatečného množství cenově přijatelného plynu, jednak se segment nerozjede bez takzvaných kapacitních plateb (úhrad investorům za to, že postaví záložní zdroje, spouštěné jen jako záskok za větrníky a soláry).


Řada odborníků radí spolehnout se i do budoucna na naše uhelné elektrárny. Potíž je, že nevíme, jaká je jejich perspektiva. Investice do jejich obnovy a rozvoje nechtějí banky financovat a těžaři uhlí se chystají na dlouho dopředu plánovaný útlum. Podle Pavla Šolce z vedení ČEPS proto skončí česká uhelná energetika chtě nechtě už počátkem 30. let.


Stavební řízení na cokoliv jsou u nás dlouhá, územní plánování těžkopádné, byrokracie smrtící. Nemáme ani jasnou analýzu fungování budoucí nové energetiky s velkým podílem obnovitelných zdrojů.


Experti se přou o to, kolik velkých jaderných bloků si země může dovolit postavit nejen kvůli obrovským nákladům, ale i kvůli jejich fungování v budoucí soustavě. Pro malé modulární bloky se zkoumají vhodné lokality, rozhodnuto o masivnější výstavbě ale není.


Výstavba elektráren je ale jen část úkolu. „Do roku 2030 musíme nejen postavit velké portfolio obnovitelných zdrojů, začít stavět nový blok v Dukovanech a postoupit v přípravě malých modulárních reaktorů. Musíme také přebudovat teplárenství, postavit odpovídající záložní zdroje a akumulační kapacity, dobudovat a modernizovat rozvodné sítě a distribuční infrastrukturu. Po roce 2030 pak musíme v tom všem pokračovat a zároveň začít ve velkém uplatňovat vodík jak v energetice, tak v průmyslu,“ vypočítává Cyrani.


Budoucí energetika bude vyžadovat, aby odběratelé spotřebu přizpůsobovali nevyhnutelným výkyvům v dodávce elektřiny. Na to bude třeba postavit systémy řízení flexibility a připravovat na to spotřebitele, hlavně ty z průmyslu.


Kvůli tomuto úkolu je třeba přinejmenším částečně zestátnit klíčovou energetickou skupinu ČEZ, protože bilionovou investiční smršť a zodpovědnost za energetickou bezpečnost státu nelze vložit na bedra běžné obchodní firmy.


Jenomže vláda znárodňovací proces odstartovala návrhem ústavně sporného zákona. Poštvala tak proti sobě právníky a kapitálový trh, aniž by vysvětlila, jakou část ČEZ, s jakým cílem a s jakým přístupem k minoritářům vlastně chce získat. Nejspíš proto, že si to prostě v koalici zatím nevyjasnili.


Stát prostě nutně potřebuje strategický výhled nové energetiky a legislativní a finanční plán k jejímu naplnění. Spěchá to. „Jestli neuděláme zásadní výkop do strategických investic v příštích deseti letech, jsme mrtví, Polsko nás převálcuje,“ řekl mi tento týden jeden z vládních poradců. Zároveň potvrdil, že ve vládní koalici zatím žádná řízená debata o energetické strategii neběží.


Před koncem loňského roku slíbil premiér Petr Fiala, že jeho kabinet nejpozději letos na jaře představí aktualizované programové prohlášení, které bude reagovat na nové potřeby, vyvolané válkou a energetickou krizí. Nezbývá než doufat, že součástí této revize bude i vytyčení nového strategického plánu v energetice. Prý se na tom konečně začíná pracovat, tak uvidíme.

Hráč týdne: Daniel Křetínský

Slušnou hru rozehrál vládce Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský ve Velké Británii. Uchází se tam o stovky milionů liber od provozovatele britské elektrické soustavy v aukci na podporu elektrické sítě. 

Best of byznys

Politici jako lobbisté. Vedení letos změní mocné zaměstnavatelské asociace – Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. Komoru chce vést pražský politik ODS Zdeněk Zajíček. O vedení Svazu průmyslu se vedle expremiéra Topolánka uchází také bývalý člen představenstva Škody Auto a exšéf sdružení automobilového průmyslu AutoSAP Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a člen představenstva svazu Miroslav Palát.

Xixoio hledá nové zdroje peněz. Společnost Xixoio podnikatele Richarda Watzkeho změnila po policejní razii na konci listopadu finanční strategii. Upustila od prodeje tokenů drobným investorům, jejichž zájem o tokeny po policejním zásahu beztak opadl. Místo toho jedná s většími privátními investory.

Kauza NWT. Nedávný rozhovor redakce SZ Byznys se spolumajitelkou zlínské společnosti NWT Martinou Vítkovou o pádu této firmy vyvolal reakci ze strany energetické firmy Innogy. Vítková přerušení kontraktu ze strany Innogy označila za hlavní důvod bankrotu NWT. Podle Innogy to však neodpovídá skutečnosti. Manažeři NWT podle Innogy nezvládli rizika energetického byznysu.

Energetika

Moc vysoký strop. Dodavatelé energií využívají snížení velkoobchodních cen na burzách a snižují ceny pod vládou nařízené stropy. Nově se k nim přidalo innogy. Připravili jsme pro vás podrobný přehled, kde je rozdíl oproti stropu největší.

Obnovitelné zdroje. Výstavba nových zelených zdrojů bude nyní snadnější. Pro ty s menším výkonem dokonce není potřeba rozhodnutí o umístění stavby. Povolení získají snáze i větší instalace, protože výroba elektřiny je ve veřejném zájmu.

Čína a plyn. Cenu zemního plynu v roce 2022 určovalo především Rusko a záměrně s ní manipulovalo. Od srpna ale už neposílá na západ trubkami plynovodu Nord Stream 1 žádný plyn a objemy snižuje i přes plynovod Jamal. Výpadek dodávek do Evropy si kompenzuje zvyšováním importu do Číny, a cenu plynu na evropském trhu už tak v rukou nedrží Kreml.

Podnikání a finance

Sílící měna. Česká koruna má nyní nejsilnější kurz koruny proti euru za posledních 15 let. Oslabit by ji mohl rychlý a nečekaný obrat nálady investorů, například v důsledku zhoršení situace na Ukrajině. Logicky roste množství úvah, zda se nyní investorům vyplatí proti koruně vsadit. Experti ale radí držet se osvědčeného „nikdy nebojujte s centrální bankou“.

Hotely čeká šoková terapie. Cestovní ruch se vzpamatovává z hubených covidových čísel. To, o čem hoteliéři mluvili během celého podzimu, teď potvrdili statistici. V tuzemských hotelích loni přibylo turistů, celkem na 19,5 milionu. Čísla ale zároveň potvrzují, že návštěvnost stále nedosáhla předcovidových čísel, a sektor tak možná čekají výrazné změny.

Úspěch nové banky. ClearBank spoluzakládala skupina PPF v roce 2016. Dnes patří k výrazným „mladým“ bankám ve Velké Británii. Poskytuje především rychlé platby a je konkurentem těch největších bankovních domů, které mají staletou tradici. O dalších plánech úspěšné banky i kryptoměnovém trhu s námi mluvil generální ředitel ClearBank Charles McManus.

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za hlavními kauzami Seznam Zpráv.

Reality

Nájem, nebo hypotéka? Propast mezi výdaji na splátku hypotéky a placení nájmu se prohlubuje. V některých krajích Česka rozdíl překračuje i deset tisíc měsíčně. Jak je to v tom vašem? Spočítali jsme to.

Vláda zpečetí osud stavebka. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opět zvedl téma snížení či zrušení podpory stavebního spoření. Státní pokladna by tak ušetřila čtyři miliardy ročně. Podle spořitelen by však měly změny dopad na celé bydlení v Česku.

Drahý přesun ke konkurenci. Odchod „za lepší“ hypotékou se může klientům prodražit. Změnit banku před koncem fixace nestojí teď skoro nic. V procesu je ale zákon, který může pokutu radikálně zvednout. Skončí spekulativní přesuny klientů, říká Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny.

Tech

Nová válka vyhledávačů. Vyhledávač Bing už nebude jen ukazovat odkazy. Dokáže sestavit na míru jídelníček, itinerář cesty, napsat dopis, počítačový skript nebo pohádku pro děti. Microsoft chce pomocí revoluční funkce využívající umělé inteligence odlákat uživatele Googlu, který ale pohotově odpověděl představením vlastní AI neuronové sítě. 

Propad po pandemii. Společnost Zoom, která zažila svůj největší růst během pandemie a v době práce z domova, propouští část zaměstnanců. Tvrdě na ni totiž dolehl návrat firem do standardního režimu, kdy už o její služby není takový zájem.

Boj s kyberkriminalitou. Počet zločinů na sítích roste. Hackeři používají jak úplné novinky, tak osvědčené metody a ohrožují lidi, firmy i celou společnost. Od ledna tak začal v Česku fungovat nový policejní útvar, který bude bojovat s těmi největšími.

Rozhovor týdne: Roman Ďurčo

Po letech první domácí stávka zaměstnanců kvůli mzdám skončila ve středu v pneumatikárně Nexen. Vyhráli stávkující, korejský majitel musel ustoupit. Průběh nezvykle tvrdého střetu líčí šéf odborů Kovo Roman Ďurčo.

Tolik z dramatického byznysového dění posledního týdne. Hezký víkend za celý SZ Byznys přeje

Zuzana Kubátová

Nový humanoidní robot


Do závodu o to, kdo uvede na trh prvního funkčního humanoidního robota pro různé typy práce, vstoupil po Xiaomi a Tesle další hráč. Podívejte se na robota Apollo, kterého sestrojil texaský startup Apptronik ve spolupráci s NASA.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky