Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Jak zestátnit ČEZ? Vládní koalice tají, co s firmou zamýšlí

Měl stát zvednout svou 70% účast v ČEZ na 100%? Nebo by se ČEZ měl rozdělit a zestátnit jen zčásti (a v tom případě z jaké)?
Seznam Zprávy

20. 01. 2023

Vážení čtenáři,


česká vláda chce lépe kontrolovat českou energetiku. „Platí náš úmysl v rámci posilování energetické bezpečnosti získat větší kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou,“ řekl premiér Petr Fiala minulý týden pro ČTK. 


Detailnější být nechtěl, podrobnější komentáře by mohly zahýbat kurzem. I tak jeho prohlášení straší minoritní akcionáře ČEZ. Chápou ho zpravidla tak, že Ministerstvo financí už usilovně pracuje na scénáři, který je připraví o podíl v nejzajímavější veřejně obchodované firmě v zemi. Pochopitelně s co nejmenšími náklady pro státní kasu a k jejich co největší škodě.


K obavám je vede zkušenost. Akcie ČEZ spadla za poslední půlrok o 37 procent, přestože firma patří k vítězům energetické krize. Za loňský rok čeká až 75miliardový zisk a rekordní dividendu.


Pád z 1100 na čtvrtečních 806 korun za akcii má na svědomí ořezání zisků firmy mimořádnými odvody a windfall daní i strach ze zestátnění. 


Podle informací SZ Byznys ale polévka v této chvíli není tak horká, jak vypadá. 


Ve vládní koalici totiž zatím není jasno, co si s mocnou českou polostátní firmou počít. Tedy jestli by stát měl zvednout svou dnes 70procentní účast v ČEZ na 100 procent. Nebo jestli by se ČEZ měl rozdělit a zestátnit jen zčásti (a v tom případě z jaké). Anebo jestli kontrolu nad ním vykonávat jiným způsobem, třeba regulací cen nebo odsátím části zisků, jak se to děje nyní.


Ministerstvo financí, které je za správu státního podílu v ČEZ zodpovědné, není sdílnější než premiér. „Ministerstvo financí se zabývá různými variantami dalšího směřování ČEZ a způsobu, jak se vypořádat s aktuálními výzvami v oblasti energetiky a energetické bezpečnosti. Rozhodnuto není, jasno o dalším postupu by mělo být zhruba do poloviny tohoto roku,“ sdělil na dotaz SZ Byznys tiskový odbor. Ministr Zbyněk Stanjura svůj osobní pohled upřesnit odmítá s ohledem na to, že by mohl ovlivnit kurz akcií.


Zajímavě mi ale na dotaz ohledně restrukturalizace ČEZ odpověděl ministr průmyslu Jozef Síkela. Také byl v komentářích na adresu ČEZ opatrný, ale svůj postoj celkem jasně vysvětlil na příkladu francouzské společnosti EdF. Ta do krize vstupovala s podobnou akcionářskou strukturou jako ČEZ, stát v ní měl dokonce víc než dvoupětinovou většinu. 


Loni vláda EdF nařídila, aby zvýšila prodej levné jaderné elektřiny do rukou státu, aby ji mohl prodávat zranitelným zákazníkům. Minoritáři se vzbouřili, přišly žaloby a vláda musela rozhodnout o odkoupení akcií soukromých podílníků s tučnou prémií.


„Francouzský postup, který pro Francouzskou republiku nebude nejlevnější, je jen jedna z cest. Francouzi rádi zestátňují, s bankami nebo automobilovým průmyslem to provedli už několikrát,“ řekl Síkela. „Na trhu jsou i soukromé subjekty, které upřednostňují dlouhodobost a velký objem obchodů nad maximalizací marže. Dosavadní konstrukce, kdy ČEZ má minoritní soukromé vlastníky, částečně je obchodován na burze a má i zahraniční investory, má výhody. Pokud je nějaká firma čistě státní, tak si s ní stát může dělat, co chce, chybí určité brzdy. Pokud máte zahraniční investory, nutí vás to k tomu, abyste se chovali podle mezinárodních pravidel. Teď je tu společenská poptávka po ovládnutí ČEZ ze strany státu. Říkám ano, ale je to jen jedna z možných cest. Další z možných cest je, nechat strukturu takovou, jaká je. Může to mít výhody zejména v případě, že by se dostala k moci nějaká nerozumná vláda,“ dodal ministr průmyslu. 


Zdá se tak, že zatím skutečně není o dalším postupu vlády vůči nejsilnější domácí veřejně obchodované firmě rozhodnuto a otevřené jsou různé cesty. 


Nejjednodušší model zestátnění ČEZ je výkup soukromých akcií samotnou firmou, o čemž může rozhodnout valná hromada. Pokud by nabídka byla pro minoritáře dobrá, může jejich podíl klesnout pod hranici, pod níž je možné zbytek vytěsnit. 


Stát může také skupovat akcie z trhu, což by ale bylo pro veřejný rozpočet náročnější. Další variantou je rozdělení ČEZ a výměna podílů v rozdělených částech mezi státem a soukromníky. Případně rozdělení ČEZ, prodej státního podílu v jedné části a z výnosu vyplacení minoritářů z části, určené k zestátnění. Tohle už je ale náročné na čas i organizaci. Rozdělení musí schválit většina 90 procent akcionářů, kterou stát ve firmě nemá.


„Čekám tudíž od vlády nějakou kulišárnu, nějakou brutální změnu zákona, která nás poškodí,“ říká hlavní tvář minoritářů Michal Šnobr. Investoři, mezi nimiž jsou i zahraniční fondy a banky, se podle něj budou bránit žalobami, což zakládá na riziko podobných blamáží, jakou byla slavná kauza Diag Human.


I kvůli těmto rizikům je dobré bedlivě zvážit, co přesně z ČEZ stát potřebuje a co může případně nechat na trhu. Státní kontrolu si nejnaléhavěji žádá dceřiná firma ČEZ, pod níž spadá výstavba nových jaderných zdrojů. Ty se dnes stavějí téměř výlučně v režii států. 


Další motivací pro zestátnění je možnost odkupu levnější elektřiny od ČEZ státním obchodníkem či státem pověřenou firmou, tedy francouzská cesta k lepší kontrole cen pro ohrožené zákazníky. Stát by kvůli tomu mohl převzít jaderné či fosilní elektrárny. Případně také ČEZ Distribuci, jejíž činnost je tak jako tak regulovaná. Zbývá otázka, co s obchodní divizí.


Když se před pěti lety o restrukturalizaci ČEZ uvažovalo poprvé – nápad pak shodil ze stolu tehdejší novopečený premiér Andrej Babiš – měl obchod zůstat polosoukromý, šlo hlavně o elektrárny. To je ale podle někdejšího šéfa ČEZ Jaroslava Míla zcela chybná úvaha. 


Míl připouští, že by stát měl odkoupit výstavbu nového jádra, s čímž počítají už uzavřené smlouvy. A převzít i dnešní Dukovany a Temelín, v jejichž lokalitách se nové reaktory mají stavět. Kvůli kontrole nad cenou elektřiny pro spotřebitele ale podle něj není třeba zestátňovat vlastně nic. A už vůbec ne výrobní zdroje. 


„Rozhodující je obchod,“ říká Míl. Ani obchod ale podle něj není třeba kvůli tomu kupovat. „Stačí, kdyby stát elektřinu na trhu vykoupil,“ radí Míl. Kdyby stát nabídl dlouhodobý kontrakt, mohla by vyhlídka stabilního odbytu uspokojovat i minoritní soukromé podílníky ČEZ.


„Když vlastníte výrobu, musíte elektřinu transparentně nabídnout všem. Důležitý je obchod, ne výroba. A z hlediska bezpečnosti a stability dodávek pak také přenosová a distribuční síť,“ říká Míl. A varuje: „Vyvlastnění drobných akcionářů ČEZ je značně nákladově podceněno. Mohlo by vést k ohromné ekonomické zátěži budoucích generací, přitom kontrolu kritické infrastruktury by to ovlivnilo velmi málo, tu má stát již nyní.“ 


Ušetřené peníze by stát podle něj měl poslat spíš na výstavbu plynárenské a petrolejářské infrastruktury. A také do technického školství, aby země nepropásla nástup malých modulárních reaktorů a měla dost lidí, kteří mohou zemi „vrátit na světovou špičku“ jaderné energetiky a strojírenství. 


„Vykupovat minoritní akcionáře není třeba. Pokud ovšem není cílem zabezpečit některé z nich. Návrh na rozdělení ČEZ žádný soudný politik nemůže předložit,“ uzavírá svou úvahu Míl. 


Netvrdím, že má pravdu. Jen mne překvapuje, že k tak závažnému kroku, jakým restrukturalizace ČEZ je, se nevede vlastně vůbec žádná odborná veřejná debata. Nepočítáme-li vzteklé výkřiky na Twitteru.

Hráč týdne: Martin Kúšik

Kúšik už téměř deset let spravuje ve vlastní rodinné kanceláři Odyssey 44 peníze, které si odnesl jako partner z investiční skupiny Penta Investments. Pro původem slovenského byznysmena byl rok 2021 velmi úspěšný. Zisk jeho rodinné kanceláře dosáhl 1,005 miliardy korun, především díky prodeji pojišťovny Direct.

Best of byznys

Komárková investovala miliardu do hedgeových fondů. Hlavním majetkem Jitky Komárkové je strojírenská skupina Bonatrans, kterou řídí společně s manželem Alešem Cechelem. Loni oba rodinný majetek soustředili do holdingové společnosti JCK Group se sídlem na Maltě. Na sklonku roku pak svěřili jednu miliardu korun butikové investiční společnosti Sirius, kterou založil a řídí bývalý šéf investiční společnosti České spořitelny Martin Burda.

Pohyby v big tech. Microsoft tento týden oznámil, že propustí 10 tisíc lidí. 12 tisíc zaměstnanců pak plánuje propustit Alphabet, mateřská společnost Googlu. K masivnímu rušení pracovních míst se chystá více technologických podniků. Připravují se tak na dopady hospodářských problémů ve světě. Personální změny chystá i Neftlix – jeho spoluzakladatel Reed Hastings se rozhodl přenechat svou pozici výkonného ředitele Tedovi Sarandosovi a Gregovi Petersovi. 

Footshop si těžký rok už odbyl. I v Česku se většina šéfů firem letos chystá na krizi. Podle Petera Hajdučka z Footshopu tomu ale zatím nic nenasvědčuje a jeho obchod naopak letos očekává růst. Je to i díky tomu, že svou krizí si prošel už v uplynulém roce a vše, co musel udělat, aby nepadl, mu nyní pomáhá. „ Očekáváme asi 10procentní růst a držíme fixní náklady,“ říká Hajduček v pořadu Agenda.

Investice

Akcie klesaly, firmy přesto loni vyplatily rekordní dividendy. Společnosti z akciového indexu S&P 500 investorům loni vyplatily na dividendách rekordní sumu, přestože index dosáhl nejhorší roční ztráty od roku 2008. Aby si totiž společnosti udržely investory, budou muset dividendy držet vysoko, jinak by pro investory bylo výhodnější odejít k dluhopisům.

Na dluhopisy ovšem pozor. Češi – v úprku před inflací – brousí právě kolem dluhopisů firem. Průměrný výnos, aktuálně kolem devíti procent, vypadá lákavě, známé jméno na obligaci ale není záruka, že peníze dostanete zpět, jak varuje investor Lubor Žalman v podcastu Ve vatě.

Jak investujeme? Češi dávají při správě svých peněz hodně na emoce, hlas srdce a názor svých blízkých, vyplývá z nového průzkumu o investování. Ve svém investičním chování ukazují značné rozpory. Mnoho Čechů se bojí investovat proto, aby nepřišli o své peníze. Na běžných účtech, kde jejich hodnota ztratila za minulý rok 15 procent, ale drží polovinu svých úspor.

Podnikání a finance

Koruna je jako Rambo – neví se ale proč. Cena prolomila hranici 23,90 Kč za euro. Silná koruna zlevňuje dovážené zboží a pomáhá tlumit inflaci. Pro exportéry to představuje další potíž, se kterou se musejí potýkat. Česká měna patří svým posilováním mezi světové šampiony, ačkoliv se analytici nedokážou shodnout, kvůli čemu vlastně posiluje. 

Zaměstnavatelé se chystají více pracovníků nabírat než propouštět. Problém s prací by však letos mohli mít lidé, kteří vykonávají rutinní činnosti za nízké mzdy. Odhaluje to masivní průzkum mezi 40 tisíci firmami, za kterým stojí Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci se společností LMC. Práci a výši platů jsme se nedávno věnovali také v podcastu Ve vatě.

„Pomoc“ s nečekanými výdaji. Češi mají strach z nečekaných výdajů jako jsou doplatky energií nebo rozbité spotřebiče. Banky a další firmy se předhánějí v „pomoci“ klientům výměnou za to, že budou využívat jejich služby. Nabízejí například odložené platby. Výhody to přináší oběma stranám, klientovi do té doby, dokud splácí řádně. 

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za hlavními kauzami Seznam Zpráv.

Reality

Ceny bytů se daly do pohybu. Na konci letoška mohou být ceny bytů o osm až 14 procent níž než teď. V každém regionu budou ale změny cen jiné. Nejméně ceny v prvním čtvrtletí klesnou ve středních Čechách, o 2,9 %. Nejvíc v Moravskoslezském kraji, o 7 %. Současně existuje jedna kategorie bytů, jejichž cena se nehýbe. Jde o úplně nové byty. Developeři dělají maximum pro to, aby si drželi ceníkové ceny.


Zlaté časy finančních poradců skončily. Z jedné strany na branži žijící hlavně z provizí doléhá zejména propad hypotečního trhu. Zároveň se poradci zvláště v neregulované části trhu musejí vypořádávat s pošramocenou reputací kvůli účasti na četných investičních průšvizích, do nichž „namočili“ své klienty.

Třicet až padesát procent. O tolik dnes firmy zvažují redukovat pronajatou plochu svých kanceláří. Chodí jim do nich totiž méně zaměstnanců než dříve. „Obecně se dá říct, že čím větší firma, tím větší je také samotná redukce,“ říká Marie Baláčová z firmy Cushman & Wakefield, která poskytuje realitní poradenství.

Rozhovor týdne: Pavel Šolc

Člen představenstva ČEPS velmi otevřeně diagnostikuje příčiny energetické krize. Tu nezpůsobila válka na Ukrajině, ale chyby evropské energetické politiky.

Přehled toho nejlepšího z byznysové rubriky Seznam Zpráv končí. Hezký víkend a dobré čtení přeje 

Zuzana Kubátová

Dorty s historií

Architektonický skvost Frýdku-Místku, bývalá Lembergerova textilní továrna, má nového majitele. V dražbě ji získala za 94,5 milionu korun společnost Marlenka, která zde chce vyrábět své tradiční dorty.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky