Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy

Zuzana Kubátová | Seznam Zprávy Cash Only: Zastropování cen energií řeší následky krize, nikoliv příčiny.

Energetická krize v celé Evropě stále nejhůře dopadá na české domácnosti.
Seznam Zprávy

23. 12. 2022

Vážení čtenáři,


neposlouchá se to dobře, ale je to bohužel tak. Energetická krize v celé Evropě stále nejhůře dopadá na české domácnosti. A to i přes dárek v podobě „úsporného tarifu“, který rodinám v závěru roku poslala vláda.

 

Ukazuje to poslední vydání Indexu HEPI (tvoří ho regulační úřady Rakouska a Maďarska spolu s finskou poradenskou firmou VaasaETT), který každý měsíc srovnává ceny elektřiny a plynu ve 33 evropských metropolích. Praha je bohužel stabilně usazena v popředí těchto žebříčků.

 

Jak to vypadalo v listopadu? V absolutních číslech byla nejdražší elektřina pro domácnosti v Berlíně, dále v Římě, Bruselu a Vídni, Praha je na pátém místě.

 

Po zohlednění rozdílů v příjmech se ovšem pořadí dramaticky mění. V přepočtu na paritu kupní síly se Pražané posouvají na první pozici, v průměru platí 67,72 eurocentu za kilowatthodinu, téměř dvakrát víc, než je celoevropský průměr. Následuje Řím, Berlín, Brusel a Vídeň.

Domácnosti ve Varšavě platí 32,02 eurocentu, v Bratislavě 23,51 eurocentu, v Budapešti 15,94. Vůbec nejlevnější elektřinu v Evropě měli Norové. V Oslu stojí v přepočtu na paritu kupní síly kilowatthodina jen 13,16 eurocentu. Pětkrát méně, než kolik platí Pražané.

 

Velkoobchodní ceny na burzách v listopadu v celé Evropě klesaly, podle HEPI šlo o vůbec první celkový pokles od února tohoto roku. Domácnosti to na svých účtech ale nemusely vůbec pocítit. Naopak. V některých státech, včetně Česka, ceny dál stoupaly. V šesti státech – opět včetně Česka – dosáhly dokonce historických maxim.

 

Nejrychleji se zdražovalo v Londýně (12 procent), následuje Paříž (11 procent), Praha je třetí s 10procentním růstem. Přitom například v Kodani elektřina v listopadu téměř o třetinu zlevnila, protože se do poklesu promítlo zlevňování komodity na velkoobchodním trhu a navíc ještě snížení poplatků za distribuci.

 

V Helsinkách, Stockholmu či Amsterdamu cena spadla o 24 až 27 procent díky tomu, že se burzovní propad propsal do zákaznických cen. V Madridu se na 18procentním poklesu ceny podepsalo snížení daní. V řadě států se projevují úspory spotřeby, někdy finančně zvýhodňované v podobě různých bonusů. A na severu Evropy, například v Helsinkách, Stockholmu a Amsterdamu, zafungoval vyšší podíl výroby z obnovitelných zdrojů, kterým v listopadu zrovna přálo počasí.


Situace českých domácností by byla ještě horší, kdyby vláda neposlala v závěru roku do rodin příspěvky ve výši 2 nebo 3,5 tisíce korun v rámci takzvaného „úsporného tarifu“. Různé formy pomoci poskytovaly i jiné státy.

 

O moc lépe pro nás statistika nevypadá ani u plynu. Tam vede žebříček zohledňující kupní sílu Řím, Praha mu ale dýchá na záda s cenou jen o vlásek nižší. Následuje Lisabon, Vídeň, Amsterdam. Naopak nejlevnější plyn mají rodiny v Bratislavě, Bělehradě a Budapešti.

 

Potíž je v tom, že zemní plyn k nám téměř všechen dovážíme, zatímco elektřiny si doma vyrobíme víc, než jsme schopni spotřebovat. Díky dvěma jaderkám, které mají na kontě třetinu domácí produkce, a naopak nízké výrobě z drahého zemního plynu, je česká elektřina ve srovnání s produkcí většiny našich sousedů levná.

 

Cenu pro české spotřebitele zvedá plné zapojení do evropského energetického trhu, kde cenu určuje nabídka a poptávka v širším regionu. Česká drahota se rodí v Německu, které má stále vysoký podíl elektřiny z uhlí, zatížené emisními povolenkami. A dále ze zemního plynu, který je sám o sobě rekordně drahý a navíc ho povolenky dál prodražují. Češi sice platí v absolutních číslech o 11 eurocentů na kilowatthodinu méně než Němci, zato je to kvůli nižším příjmům víc bolí.

 

Praha je na tom prostě stále špatně. Mimořádně tvrdý dopad energetické drahoty na rodinné rozpočty vysvětluje, proč se Českem šíří špatná nálada, obavy z budoucnosti a rostoucí kritika vlády. A to přesto, že žádná z opozičních stran nepřišla zatím s jasnou představou, jak změnit obchodování s energiemi tak, aby nebyly pro české spotřebitele tak drahé.

 

Od ledna začínají v Česku pro domácnosti platit zastropované ceny pro domácnosti, veřejný sektor a firmy. Uvidíme, jak se na srovnávacích statistikách promítnou. Elektřina na příští rok se na pražské energetické burze PXE prodává nad těmito stropy, byť šla od léta hodně dolů. Zastropování by nám mělo trochu ulevit.

 

Zastropováním cen se ovšem řeší následky krize, nikoliv příčiny. Pořád se tak vrací otázka, zda je současná podoba obchodování s elektřinou v Evropě do budoucna udržitelná. Vláda ale o nezbytnosti volného energetického trhu nepochybuje, o reálných alternativách nemluví ani opozice. Uvidíme, jestli toto tabu další vývoj přece jen nenahlodá.

Hráč týdne: Invest & Property Consulting

Bývalý politik Petr Pávek a jím vedená investiční společnost IPC jdou do hodně riskantní hry. Stovky milionů korun hodlají investovat do vývoje a certifikace jaderného reaktoru pro teplárny zvaného teplátor. Naděje na komerční úspěch je malá. Ale hra to bude napínavá.

Best of byznys

Spory o normu. Euro 7 je poslední emisní norma pro spalovací motory před přechodem na plnou elektromobilitu. Upravuje limity pro oxidy dusíku i další plyny, ale také zavádí nové, přísnější měření testování. Podle Evropské komise je to to správné pravidlo, které má pro osobní auta platit od poloviny roku 2025. Jenže automobilky si to nemyslí a tvrdí, že není reálné požadovaný termín stihnout.

Firmy a inflace. Bankovní rada ČNB na svém letošním posledním zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Jakoukoliv změnu by trhy vyhodnotily jako velké překvapení. Inflace přitom zůstává vysoká a dopadá také na firmy. Redakce SZ Byznys proto u firem zjišťovala, zda ČNB dělá pro stlačení inflace dost.

Paradoxy nakladatelského trhu. Knižní trh zeštíhlí, předvídá šéf jednoho z nejvýznamnějších nakladatelství v zemi. „Nakladatelé budou v budoucnu velice zvažovat, která zahraniční práva pořídí,“ říká v Agendě SZ Byznys ředitel nakladatelství Argo Milan Gelnar. Počet knih prodaných přes e-shopy podle něj narůstá. To je ale špatná zpráva zejména pro malá knihkupectví. Právě jim se totiž může stát, že si u nich lidé sice knihu prohlédnou a vyberou, ale koupí ji pak jinde.

Energetická krize

Soláry. V roce 2023 se otevřou dveře pro rozvoj komunitní energetiky v Česku. Umožní to novela zákona, která přichystá podmínky pro možné sdílení elektřiny mezi obyvateli bytového domu, vesnice, města, menšího území či v rámci budov. Lze si představit například několik domů odebírajících elektřinu z jedné solární elektrárny. Výhody a rizika investic do solárů nám také vysvětloval Lukáš Papež z firmy Woltair.

Vládní opatření. Vláda rozhodla o zastropování regulované části ceny elektřiny a plynu. Opatření má zabránit růstu nákladů na distribuci energií. Kabinet zároveň schválil dotační program pro tuzemské teplárenské společnosti, který má omezit růst cen tepla z centrálního vytápění, a došlo i k dohodě, kdy obchodníci dostanou kompenzace za zastropovanené ceny energií.

Spotové tarify. Kabinet schválil i jeden detail, který by mohl některým obchodníkům s energiemi zkomplikovat život. Za současné situace totiž nesmí domácnostem nabízet tzv. spotový tarif, který je navázaný na denní dění na energetické burze.

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za hlavními kauzami Seznam Zpráv.

Podnikání a finance

Boj o automobilky. Automobilový průmysl je v Česku zcela zásadní obor, který vytváří zhruba desetinu výkonu ekonomiky. Stále větší otázkou ale je, jak si poradí s trendem elektrifikace. „Teď se hraje o to, zda to bude v Česku pokračovat, anebo bude pokračovat někde jinde, kde jsou na to vytvořeny minimálně stejné podmínky,“ říká Lukáš Rosůlek, šéf Vitesco Technologies, jedné z největších automotive firem v Česku, která zaměstnává 4500 lidí.

Lákavé spořicí účty? Češi se snaží ochránit své peníze před inflací, častým řešením je spořicí účet. „Spořáky“ jsou sice takřka bez rizika, ale mají i jednu velkou nevýhodu. U takového účtu není žádná garance, že atraktivní úrok přežije delší období. „Banka mi může ze dne na den snížit sazbu. Je to strašně flexibilní,“ varuje v podcastu Ve vatě bývalý šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Strategie nákupů. Kvůli inflaci si Češi letos odpouští nejen zbytné věci jako oblečení, jehož prodej se letos propadl o třetinu. Zkrátka se zákazníci drží už i v obchodech s jídlem. To všechno vede nevyhnutelně k tomu, že se tenčí zisky obchodníků, pro které je předvánoční období zásadní - podrobnosti v podcastu Ptám se já vysvětloval ekonom Štěpán Křeček.

Big Tech

Chaos na twitteru. Miliardář Musk se v twitterové anketě zeptal svých fanoušků, zda má skončit v čele firmy. Žádný nástupce na jeho pozici prý ale není. Proč dal Musk své křeslo k dispozici? Hledá nejlepší narativ pro nevyhnutelný konec? Neustávající bouřlivé dění okolo sítě Twitter průběžně analyzuje Pavel Kasík.

Plášť neviditelnosti. Studenti čínské Wuchanské univerzity vynalezli oblek schopný obelhat bezpečnostní kamery s umělou inteligencí i nočním viděním. Stojí pár set korun a zvítězil i v soutěži druhého největšího výrobce smartphonů na světě. Podle tvůrce algoritmu navrhujícího kamufláže se tým do budoucna zaměří i na krytí různých objektů včetně aut.

Rozhovor týdne: Rostislav Plíva

Netradiční vysvětlení současné krize nabízí šéf investiční společnosti Winstor. Hlavní příčina podle něj není v energetické drahotě, ale v covidovém „placení lidem za to, že seděli doma“.

Předvánoční newsletter je u konce. Přeji vám hezké svátky, spoustu volného času na dobré čtení a hodně optimismu a sebedůvěry do následujícího roku.

Zuzana Kubátová

Nejdražší byty v Česku


Za kolik se prodávají v Česku ty nejluxusnější byty? A jak vypadají? Podívejte se na přehled těch nejdražších prodaných bytů v Česku v roce 2022.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky