Seznam Zprávy

Seznam Zprávy Cash Only: Ekonomika odsouzená k nestabilitě.

Masivní transfery kapitálu nejsou jen destabilizační. Stejně tak mohou mít pro ekonomiky stabilizující funkci.
Seznam Zprávy

04. 11. 2022

Vážení čtenáři,


v dnešním newsletteru si dáme pauzu od windfall daně, všepožírající inflace, Babiše i nezáviděníhodné situace České národní banky a podíváme se na jeden fascinující příběh.

Průvodcem bude kniha, kterou vřele doporučuji ekonomům i neekonomům: Peníze a impérium: Charles P. Kindleberger a dolarový systém (2022) amerického historika Perryho Mehrlinga. Jsou to dramatické dějiny dolaru na pozadí života napůl zapomenutého, napůl opovrhovaného ekonoma, jehož život obsáhl téměř celé 20. století.

Charles Kindleberger (1910-2003) je nejznámější jako autor klasické knihy Manias, Panics, and Crashes (Mánie, paniky a krachy), dějin finančních krizí, které brzy vyjdou i v českém překladu.

Byl to ekonomický historik a teoretik, jehož formovala velká hospodářská krize třicátých let, která ekonomicky zasáhla i jeho rodinu. Kindleberger během svého třicetiletého působení na Massachusettském technologickém institutu nebyl součástí hlavního proudu ekonomie, pohyboval se spíše na okraji profese, a to i proto, že nepoužíval matematické metody, jimiž univerzita proslula.

Do ekonomie přinesl především pronikavý analytický pohled na světovou finanční architekturu. Mehrling ho přirovnává k vojenskému důstojníkovi, který musí být „univerzálem, jenž dokáže řešit problémy všeho druhu“. Kindleberger skutečně byl během druhé světové války důstojníkem amerického ministerstva zahraničí, sloužil ve Washingtonu D.C. a poté v Londýně, kde měl za úkol navrhovat nejlepší postupy, jak bombardováním ničit německé průmyslové kapacity.

Ústředním momentem Kindlebergerovy teorie je finanční krize. Prvotním impulzem k ní je určitý výrazný posun v ekonomice: Může to být válka, změna zákonů, nebo jiná změna perspektivy investorů a firem. Kapitál ve velkých objemech začne proudit novým směrem. Transfery kapitálu jsou pak těmi hlavními komunikačními cestami, jimiž se krize šíří mezinárodně.

Kindlebergerův důraz na kapitálové transfery je moderní verzí tradičního runu na banky. V Česku jsme ho mohli vidět před pár měsíci, když lidé začali vybírat peníze z ruské Sberbank.

Na úrovni státu existuje pojištění vkladů, které brání vzniku těchto runů, i když nepokryje veškeré závazky bank vůči klientům. Na mezinárodní úrovni ale nic takového není a v krizi roli světové centrální banky supluje americký Fed, který prostřednictvím tzv. swapových linek půjčuje Evropské centrální bance, Bank of England a dalším (je to tzv. věřitel poslední instance.) Většina globálního obchodu totiž probíhá v dolarech, které si obchodníci, banky či fondy na peněžním a kapitálovém trhu půjčují. Ne na všechny se ale během krize dostane.

V dějinách se runy periodicky opakovaly. Anomálií bylo období od konce druhé světové války do velké recese 2007/8, které bylo oslavně nazýváno Velké zklidnění. Svět se však nezklidnil.

Banky vytvářejí úvěry, ale když střadatelé najednou zjistí, že s těmito úvěry nemusí být něco v pořádku, vrhnou se na hotovost. Banky přirozeně nemají dostatek hotovosti, aby mohly vrátit všechna depozita. Nemohou najednou prodat všechny své státní dluhopisy, jejich aktiva jsou rozpůjčovaná v dlouhodobých úvěrech, takže nemají potřebnou likviditu a musí vyhlásit úpadek, který má pro reálnou ekonomiku výrazně negativní důsledky.

Kindleberger (i jeho biograf Mehrling) náleží k tradici finančních ekonomů jako zakladatel britského týdeníku Economist Walter Bagehot, Keynesův současník Ralph Hawtrey či americký ousider Hyman Minsky, kteří jsou přesvědčeni o významu úvěrů pro fungování ekonomiky a také věří ve smrtící roli, kterou může sehrát nedostatek likvidity.

Pro pochopení toho, jak odlišný je tento přístup od mainstreamu, se stačí podívat na nedávnou přednášku šéfa měnové sekce ČNB Petra Krále, který přisuzuje úvěru v ekonomice okrajovou roli.

Česko má tu výhodu, že u nás z historických důvodů mají banky přebytek likvidity, protože centrální banka nakupovala zahraniční měnu (emitovala nové koruny) už po přelomu tisíciletí a v masivním měříktu během kurzového závazku. Navíc své úvěry nepřeprodávají dalším institucím (stínovému finančnímu systému) jako v zahraničí.

Masivní transfery kapitálu však nejsou jen destabilizační. Stejně tak mohou mít pro ekonomiky stabilizující funkci. Příkladem je poválečná hospodářská pomoc Evropě, tzv. Marshallův plán, na jehož přípravě a implementaci se Kindleberger výrazně podílel.

Tvorba bankovních úvěrů neboli nových peněz v ekonomice tak funguje i jako motor rozvoje ekonomiky. Jsou to dvě strany jedné mince. „Podle [Kindlebergerova] názoru je ekonomický rozvoj závislý na úvěrovém mechanismu a ve světě bez věřitele poslední instance by byl ochromen (před rokem 1700 skutečně byl). Nestabilita úvěrů je v tomto pojetí součástí ceny, kterou platíme za ekonomický rozvoj, a stejně tak nutnost řízení této nestability věřitelem poslední instance,“ píše Mehrling.

Snad nejzajímavějším Kindlebergerovým postřehem je, že ekonomický vývoj je tažen hlavně procesem, který nazývá „hašením“ aktuálních problémů. Je to živelný proces, který nemá nic společného se státním plánováním či usneseními na konferencích. Mehrling to zmiňuje na několika místech knihy, když říká, že většinou pouze existuje „představa obecného směru“, jak problémy řešit, a tato představa je následně aplikována na aktuální situaci.

„Hašení“ problémů je dobře známé všem, kdo pozorně sledovali evropskou dluhovou krizi před deseti lety. Následovala řada návrhů a řešení ze strany tzv. trojky (Evropské centrální banky, Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise), díky nimž se nakonec podařilo posílit měnový systém eurozóny (byť ve prospěch věřitelských zemí) a zabránit rozpadu. Je to vyloženě darwinovský způsob, kdy nejvhodnější řešení je zároveň to nejpreferovanější a nejpraktičtější.

Krize mají na ekonomiku extrémně škodlivé účinky, protože lidé chudnou a ekonomický růst se zastavuje; zároveň však touto „tvořivou destrukcí“ vzniká živná půda pro inovace, které usnadňují transakce a přinášejí nové využití peněz pro rozvoj ekonomiky.

Kindleberger popisoval a chtěl vidět v historii právě tento vývoj. Ekonomiku viděl především jako pavučinu platebních příkazů, které „jsou mostem mezi přítomností a budoucností“. Pavučina těchto vztahů však prochází pravidelně testy. Jedním takovým procházíme právě v těchto měsících.

Hráč týdne:  Penta Investments

Investiční skupina Penta se v poslední době drží v ústraní. Ale její farmaceutická část se pod značkou Dr. Max utěšeně rozvíjí. Od maďarského výrobce léků Gedeon Richter převzala lékárny a velkoobchod v Rumunsku. Dr. Max patří k nejcennějším majetkům v Pentě.

Best of byznys

Spory o rozpočet. Prezident Zeman vrátil Sněmovně zákon o státním rozpočtu na příští rok. Vadí mu vysoký schodek, který má dosáhnout 375 miliard korun. Premiér Fiala už jednal s členy Národní ekonomické rady vlády o návrzích na zpomalení současného rekordního tempa zadlužování státu. A ministr průmyslu a obchodu Síkela uvedl, že pokud budou klesat mimořádné výdaje spojené s krizí, mohla by do budoucna klesat i sazba daně z neočekávaných zisků.

Padlý investor ustál tlak. Bývalý majitel oděvních firem Pietro Filipi a Kara Trutnov Michal Mička může vyřešit své dluhy prostřednictvím oddlužení, tedy pravidelnými splátkami a prodejem majetku. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Mička tak ustál tlak části věřitelů, kteří se stavěli proti lednovému rozhodnutí soudu, který Mičkovi oddlužení povolil.

Majetek žen. Ženy už ovládají třetinu světového bohatství a hodnotu svého majetku v posledních letech navyšují významně rychleji než dříve. Podle prognóz navíc podíl žen na světovém bohatství poroste i v následujících letech. Ženám v Česku také rychleji než mužům rostou mzdy a platy.

Energetická krize

Vládní opatření. Vláda aktualizovala nařízení, které stanovuje zastropování cen energií. Pro malé a střední podniky nově rozhodla, že nebude stanovena horní hranice roční spotřeby. Nárok na zastropování cen energií budou mít nově například sportovní organizace, veřejní zadavatelé, kulturní organizace a státní, krajské či obecní podniky. Kabinet zároveň kritizuje plán německé vlády na uvolnění až 200 miliard eur na stabilizaci cen energií, protože by to údajně znevýhodnilo ostatní země EU.

Boj o plyn. Německý dovozce plynu Uniper vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 40 miliard eur. Potíže má i maďarská Orbánova vláda, jejíž dohoda s Putinem nevedla k očekávaným výhodným cenám plynu. O cenách plynu jsme debatovali i se šéfem předsednictva Asociace energetických manažerů Zdeňkem Fouskem, který navrhuje větší regulaci burzovních obchodů s plynem.

Tipy pro těžkou dobu. Každý týden pro vás připravujeme rady, jak si poradit v těžké době drahých energií. Sofie Krýžová připravila návod na ochranu před energošmejdy, v podcastu Ve vatě se debatovalo o zateplování, a na jednom místě teď přehledně najdete seriál videí detailně popisujících proces pořízení i následné fungování domácích fotovoltaických systémů.

Podnikání a finance

Taktika ČNB. Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Hlavní sazba tak nadále zůstává na sedmi procentech. ČNB ale zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok.

Odpor proti datovkám. Část živnostníků, hlavně drobných řemeslníků, odmítá datové schránky. Povinnost s nimi od příštího roku pracovat považují za přítěž. Po vládě chtějí, ať se zasadí o to, že „datovky“ budou dobrovolné.

Budoucnost Vítkovic. Ostravská skupina Witkowitz se chce zapojit do výroby perspektivních malých modulárních reaktorů. Vyvíjí i vlastní reaktor o výkonu 50 megawattů. Doufá, že s financováním pomůže stát, případně soukromí investoři.

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Notičky: Luděk Mádl reportuje ze zákulisí fotbalu.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.

Reality

Fronta na nájmy. Ceny nájmů v Česku rychle rostou – každé tři měsíce o pět procent. Přesto se v nabídce často neohřejí ani do druhého dne. Vysoké nájmy musíme přežít, s koupí bytu velí selský rozum počkat, říká hypoteční expert Libor Ostatek.

Masaryčka získává velkého nájemce. Skupina Penta uzavřela jeden z největších kancelářských kontraktů posledních měsíců v Česku. Do vznikajícího administrativního komplexu Masaryčka v centru Prahy přestěhuje centrálu peněžní ústav Fio banka.

Novela stavebního zákona. Vláda schválila věcnou novelu stavebního zákona. Ministerstvo pro místní rozvoj v ní především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízenou soustavu a prozatím zachovává stavební úřady v obcích.

Big Tech

Zuckerbergovy problémy. Nepříznivé výsledky podnikání firmy Meta se odrazily i na poklesu akcií. Počet uživatelů Facebooku sice stoupá, ale investory to příliš neuklidnilo. Pavel Kasík analyzuje, proč se z projektu metaverza stalo fiasko.

Musk a Twitter. Elon Musk rozpustil správní radu americké internetové společnosti Twitter, a stal se tak jediným ředitelem podniku. Twitter byl po nástupu nového majitele zasažen koordinovanou kampaní trollů. Musk zvažuje, že na síti zpoplatní ověření identity uživatelů.

Praskne bublina? Potíže digitálních gigantů byly i tématem podcastu Stopáž. Ekonom Dominik Stroukal rozebíral, proč se technologičtí obři typu Meta, Microsoft nebo Google potýkají se zpomalením růstu a horšími výsledky, než investoři očekávali.

Rozhovor týdne: Jan Lát

Průmyslová výroba klesá a objem objednávek padá napříč všemi sektory. V rozhovoru pro SZ Byznys to potvrdil Jan Lát, spolumajitel společnosti Beneš a Lát.

 Seznam Zprávy pro vás připravují dobré čtení i o víkendu. Zůstaňte s námi.

Jiří Zatoukal

Vakcíny jsou v módě


Zatímco celý módní průmysl a jeho tržby v úvodním roce pandemie výrazně utrpěly, individuální návrháři už teď na covidu těží – aspoň co se týče nápadů. V Nizozemsku třeba z odpadu z očkování vyrábí oblečení...


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky