Seznam Zprávy

Seznam Zprávy Cash Only: Výroba malých reaktorů může být nadějí pro český průmysl.

Západočeská univerzita a ČVUT vyvíjejí speciální jaderný Teplátor, určený pro teplárny.
Seznam Zprávy

21. 10. 2022

Vážení čtenáři,


dobrých zpráv v poslední době píšeme málo. O to víc potěší, když slyšíme o světlech na konci tunelu. Mně se to tento týden povedlo při rozhovoru s jaderným expertem Markem Ruščákem. Evropu podle něj čeká jaderná renesance. A Česko má předpoklady, aby do ní mohlo s plnou parádou naskočit.


V jaderné energetice se schyluje k posunu. Vyspělý svět horečnatě pracuje na nasazení malých modulárních jaderných reaktorů, které mají postrčit vpřed stagnující obor.


Sériově vyráběné malé modulární elektrárny by už od začátku 30. let mohly řešit zapeklitý rébus, jak stabilně a bez závislosti na počasí vyrábět nízkoemisní elektřinu. Česko je v tomhle oboru v unikátní pozici. V naší desetimilionové zemi, kterou občas masochisticky označujeme za primitivní montovnu Evropy, se momentálně vyvíjí hned pět typů malých modulárních reaktorů.


Počítejte se mnou: Na 175megawattovém reaktoru David pracuje ostravská firma Witkowitz Group. Výzkumný ústav ÚJV Řež ze skupiny ČEZ navrhl koncept reaktoru CR-100 s teplotním výkonem 100 MW, určeným primárně pro teplárenství. Západočeská univerzita a ČVUT vyvíjejí speciální jaderný Teplátor, určený rovněž pro teplárny. A pak tu jsou dva další projekty ÚJV, přesněji jeho dceřiné firmy Centrum výzkumu Řež, zvané Energy Well a heFASTo.


První tři projekty stojí na tradiční koncepci tlakovodních reaktorů, jaké známe z Dukovan či Temelína. „Dokonce plánují využívat palivo z dnes používaných reaktorů VVER,“ říká jaderný fyzik Vladimír Wagner z pražské ČVUT.


Dva zbývající projekty z Řeže představují pokročilou 4. generaci reaktorů. Skutečně malý (20 MW tepelného výkonu) Energy Well využívá jako chladivo tekutou fluoridovou sůl, desetkrát výkonnější heFASTo má být chlazen heliem.


Český jaderný vývoj jde dvěma cestami: „Jednak s logikou postavit co nejrychleji a nejsnáz malý reaktor – i kdyby to nebyla zásadně nová, odlišná technologie, jen menší a levnější verze. A pak tu jsou pokročilé reaktory, většinou skutečně malé a cílící na vzdálenější budoucnost s výhodami, které mají například v oblasti bezpečnosti,“ popisuje Marek Ruščák.


Jasně, zmiňované projekty jsou teprve na startu. „Všechny jsou zatím ve fázi dominantně „papírových“ projektů, ještě nějakou dobu nebudou tak náročné na financování,“ vysvětluje doktor Wagner.

„Pokud se alespoň jeden z projektů dovede do fáze realizace prototypu, tak to bude obrovský úspěch. Pokud by se pak dokonce realizovala jeho průmyslová produkce, tak to bude docela zázrak,“ dodává.


Zvláště u pokročilých reaktorů Energy Well a heFASTo bude k prvním prototypům hodně dlouhá cesta. Jen pro představu: Projekt Energy Wellu začal kolem roku 2015 a teprve někdy počátkem 30. let má být k dispozici jeho experimentální verze.


Zato české vodní reaktory mají šanci naskočit na zvedající se modulární jadernou vlnu. „Reaktory z ÚJV Řež a z firmy Witkowiz jsou licencovatelné, postavitelné, český průmysl je oba dokáže vyrobit. Jsou zajímavé, dávají technologicky smysl,“ říká Ruščák.


Ze hry zřejmě není ani Teplátor. Když jsem o něm loni na jaře poprvé psala, stavěli se k němu energetičtí vědátoři i praktici dost skepticky. Autoři projektu od té doby upravovali technické parametry, a navíc se jim na pokračování vývoje povedlo získat strategického investora v podobě skupiny Invest & Property Consulting.


Ale i kdyby česká želízka v ohni selhala, jsou tu čilé kontakty se zahraničím. Skupina ČEZ má podepsaná memoranda o spolupráci už se sedmi společnostmi z USA, Francie, Velké Británie a Kanady, které mají v pokročilé fázi vlastní vývojové projekty malých reaktorů. Na trh by první z nich mohly přijít na přelomu 20. a 30. let.

Jestli se naděje vkládané do modulárních reaktorů splní, bude poptávka po těchto zařízeních obrovská. Pro český průmysl by se tady mohl rýsovat nový program, možná perspektivnější než automotive, který byl v posledních dvou dekádách tahounem domácí výroby.

Teď autoprůmysl prochází velkými změnami, na trh dotírá asijská konkurence, postupující elektromobilita překolíkovává oborové hřiště a bylo by dobré, kdybychom měli v záloze životaschopné náhrady. Takovou by mohla být právě jaderná strojařina. „Pořád patříme k mála zemím, které jsou schopny postavit většinu částí jaderného reaktoru,“ říká Marek Ruščák.

Vypadá to na dobrou kombinaci vhodných faktorů: Česko má v technologii, kterou zřejmě čeká nadějná budoucnost, hned několik vlastních vývojových projektů různého zaměření. Do vývoje se zapojují univerzity, firmy i finanční investoři. Udržujeme kontakt se zahraničním vývojem. Máme v Temelíně místo, připravené na výstavbu prvního modulárního prototypu. A průmysl je připravený, už proto, že řada firem stále dodává komponenty pro velké jaderné elektrárny – byť je jejich část orientována na trhy ovládané ruským Rosatomem a jejich obchody momentálně ohrožuje nebo rovnou likviduje válka.

„Pořád je u nás ale řada firem, zapojených do globálního trhu s jadernými technologiemi. Je dobrá šance, že se český průmysl do produkce malých modulárních reaktorů významně zapojí. A není to zas tak moc závislé na tom, jestli se některý z českých projektů dostane přes fázi prototypů,“ soudí Vladimír Wagner.

A dodává ještě jeden důležitý detail: i kdyby se nakonec žádný z doma vyvíjených modulárních reaktorů v globální soutěži nechytil a skončil na papíře, stejně sehrávají důležitou roli. „Na jejich přípravě se vychová řada studentů a mladých vědců a techniků.“ Bez toho bychom mohli o českém podílu na jaderné renesanci jenom snít.

Hráč týdne:  Zdeněk Pelc

Majitel loděnického výrobce vinylových desek GZ Media v létě otevřel nový závod v americkém Nashville. Přečtěte si reportáž Jirky Zatloukala přímo z místa.

Best of byznys

Milionáři budují mediální agenturu. Agenturní skupina Mind2FLO, za kterou stojí milionáři Karel Komárek a Jakub Havrlant, se nadechla k velké expanzi. Letos cílí na obrat tři čtvrtě miliardy, příští rok má podle všeho zastupovat i PPF a počítá už s miliardou.

Otočka u mimořádné daně. Nejdřív to z vyjádření ministra Jurečky vypadalo, že vláda zdaní nadměrné zisky bankám či energofirmám už od letoška. Nakonec se ale shodla, že daň bude platit až příští rok. Na původní náznaky reagovala burza propadem.

Překvapení ve Sberbank. Garanční systém finančního trhu šlápl se svým favoritem do věřitelského výboru Sberbank vedle, připustila jeho šéfka Renáta Kadlecová. Státní institucí protlačený Stema-Tech totiž vzápětí pozici přenechal neznámé společnosti Forderungen, která nemá žádné zaměstnance a zabývá se správou pohledávek.

Energetická krize

Pomoc pro firmy. Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem, vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství. Podporu však nezískají obory, u nichž se zvažuje daň z neočekávaných zisků, a podniky, na které se vztahuje zastropování cen elektřiny a plynu. Ať už na vás energetická krize dopadá jakkoliv, jistě oceníte náš speciál o pomoci proti zdražování.

Tance kolem plynu. Plyn zlevňuje. Může za to teplejší počasí, připlouvající lodě se zkapalněným plynem a plné zásobníky. Evropě také ve střetu s Ruskem zatím pomáhá nezvyklé teplé podzimní počasí. Evropská komise chystá mechanismus cenové korekce, který by měl zabránit největším výstřelkům při obchodování s elektřinou a plynem. Odborníci ale varují, že kvůli německé závislosti na ruském plynu může tamní ekonomika stáhnout do recese celou eurozónu.

Podnikání a finance

Útok spekulantů. ez zásahů ČNB by byla koruna na slabších úrovních, shodují se analytici. S obměněnou bankovní radou spekulanti testovali, co centrální bankéři dovolí. Dostali však jasný vzkaz, že koruna bude dále pod ochranou.

Reorganizace Arcy. Městské státní zastupitelství v Praze, bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán a další věřitelé zkrachovalé firmy Arca Investments usilují o smetení jejího reorganizačního plánu. Mají pochybnosti o jeho poctivosti.

Investiční tipy. Kdyby Apple zítra zanikl, je to škoda. Ale kdyby se zítra přestala těžit ropa, svět zkolabuje, říká investor Daniel Gladiš a radí, ať lidé investují do věcí, po kterých bude v budoucnu opravdu hlad. Situaci na trhu stále více ovlivňuje i současná krize - každý pátý drobný investor snižuje objem svých investic, aby pomohl pokrýt náklady na rostoucí výdaje v domácnosti.

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Notičky: Luděk Mádl reportuje ze zákulisí fotbalu.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.

Reality

Vítek prodává švýcarské středisko. Více než desetileté působení Radovana Vítka ve Švýcarsku a vleklé spory s místními obcemi možná brzy skončí. Český miliardář prodává luxusní lyžařské středisko v Crans Montana. Za areál požaduje v přepočtu dvě miliardy korun. Podle místního starosty, se kterým je firma ve sporu, je to moc.

Penta přepočítala náklady. V Praze 5 roste další městská čtvrť – Nová Waltrovka. Její výstavba však kvůli současným cenám proti plánům výrazně podraží. Místo odhadovaných čtyř miliard korun zaplatí investiční skupina Penta o miliardu víc.

Pražský byznys ruského oligarchy. Na pomezí Vinohrad a Strašnic vzniká velký developerský projekt. Pozemky prodává developerovi firma ruského byznysmena Michaila Arustamova. Ten má přitom vazby do nejvyšších pater ruského byznysu a politiky.

Big Tech

Spor o čipy. Čínské firmy mají nečekaný problém. Američtí zaměstnanci jim hromadně odcházejí a američtí partneři ruší spolupráci. Jedná se o eskalaci obchodní války o počítačové čipy. Současné Bidenovy kroky zřejmě ublíží oběma zemím.

Provoz elektromobilů zdražuje. Jednou z předních výhod elektromobilů měla být jejich nižší provozní cena. S rostoucími cenami elektřiny se ale tento aspekt vytrácí. V některých případech už stojí dobití baterie stejně jako plná nádrž benzínu. Připravili jsme porovnání s minulým rokem.

Digitální ropa. Podle amerických vědců je dopad těžby bitcoinů na klima srovnatelný s chovem dobytka nebo spalováním benzinu. „Zatímco zastánci hovoří o bitcoinu jako o digitálním zlatu, z hlediska škod na klimatu funguje spíše jako ‚digitální ropa‘,“ uvedli vědci pro magazín Nature a upozornili, že je třeba najít efektivnější způsoby pro těžbu kryptoměny nebo zvýšit regulaci.

Rozhovor týdne: Eugene Fama

Ještě jeden skvělý úlovek od Jiřího Zatloukala z USA: Nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2013 komentuje současnou inflaci a investiční trh. Ale mluví také o vlastních obavách z války a dělící se společnosti.

Přeji vám dobrý závěr týdne, hodně sil, sebedůvěry a optimismu. Nezapomínejte na dobré zprávy!

Zuzana Kubátová

Závod jako ze Star Wars


Vznikající závodní liga tzv. eVTOLů, tedy elektřinou poháněných dronů s kolmým směrem startu a přistání, uspořádala na jihu Austrálie svůj první závod. Podívejte se na sestřih ze střetu futuristických strojů.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky