Seznam Zprávy

Seznam Zprávy Cash Only: Fiala narychlo hasí akutní krizi, musí ale řešit i budoucnost.

Politici stále tonou v naději, že energetickou budoucnost vyřeší nový reaktor v Dukovanech.
Seznam Zprávy

16. 09. 2022

Vážení čtenáři,


energetická krize zaskočila vládu Petra Fialy úplně stejně, jako koronavirus vládu Andreje Babiše. Současný premiér to přiznal v úterý v Senátu.


„My jsme rozhodovali, v březnu někdo přišel s matematickým modelem a v srpnu někdo přišel v nějakém čase, a ti, kteří měli přijít, nepřišli,“ vysvětloval předloni už notoricky známou větou bývalý premiér, proč jeho vláda podcenila přípravu na druhou vlnu covidové pandemie v srpnu 2020. 


Fialovo zdůvodnění aktuální vládní liknavosti je méně kostrbaté než legendární Babišova hláška, zato významově stejné: „Na konci srpna se stalo něco, co nikdo nečekal, nikdo z expertů na energetiku: Došlo k náhlému skokovému bezprecedentnímu nárůstu ceny elektrické energie,“ vysvětlil současný premiér, proč jeho kabinet až do konce srpna nechystal regulaci cen pro spotřebitele.


Podcenění covidu ze strany Babišovy vlády stálo zemi tisíce zmařených životů, skoro rok zavřené školy a poškození ekonomiky. Podcenění energetické krize může mít ještě horší následky, byť ne v podobě masivního umírání. Může rozvrátit českou ekonomiku a veřejné finance, připravit statisíce lidí o životní jistoty a vyústit v zásadní společenské změny. Nahromaděná frustrace občanů může smést dosavadní politický systém a vytrhnout zemi z evropských vazeb.


Prudké výkyvy na energetických trzích v posledním srpnovém týdnu naštěstí probudily politiky jak v Česku, tak v Bruselu. Petr Fiala vytvořil pod Úřadem vlády pro energokrizi speciální tým, který v hektickém tempu připravuje kroky, jež mají vládě pomoci vybrat v poslední chvíli zatáčku před nárazem do zdi.


Tento týden vláda oznámila postupně zastropování cen energií pro maloodběratele, rozšíření sociálních podpor, pověření státního podniku Prisco nákupem elektřiny pro státní sektor, kompenzace pro velké firmy a novelu energetického zákona, která zjednodušuje výstavbu solárních elektráren.


Kabinet manévruje mezi potřebou sanovat vražedné ceny a snahou co nejméně zatížit státní rozpočet. Spoléhá na to, že potřebné stamiliardy korun přinese celoevropské zdanění neplynových elektráren, které mají díky levné výrobě a vysokým cenám obří zisky.


Evropské opatření se dolaďuje v podobně hektickém tempu, v jakém pracuje Fialův tým. Situaci totiž podcenily i další státy. „Ještě před několika týdny řada evropských zemí žádné evropské řešení nechtěla, zásah do trhu s energiemi nepřipouštěla. Situace se změnila díky našemu přesvědčování i díky tomu, co se odehrává s cenami,“ shrnul to Petr Fiala v projevu senátorům.


Za to, že se politici probudili pozdě a zbraně proti krizi nasazují v časové tísni, budeme platit. Většina elektřiny na příští rok už je prodaná. Kdyby se vláda do přípravy regulace trhu vrhla na jaře, měla by lepší manévrovací prostor.


Není přitom pravda, že se podzimní energetická krize nedala předpokládat. Část expertů před ní varovala už loni či krátce po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu, média jejich varování popisovala, ale politici k tomu byli hluší. O to víc by teď měli popřát sluchu těm, kteří tušili, co se na Česko i Evropu valí.


Bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl, jeden z těch, kdo dnešní vývoj už na jaře předpovídali, shrnuje potřebné kroky takto: Je třeba změnit obchodování s elektřinou tak, aby jednotlivé státy těžily z výhod vlastního energetického mixu (Česku by to srazilo ceny, protože pokrývá třetinu své spotřeby z levné produkce jaderných elektráren).

Dodávky mají stát na dlouhodobých kontraktech, cenu nemají určovat spotové obchody na burzách. Střední Evropa se musí urychleně zbavit závislosti na ruském plynu, tedy budovat alternativní plynovody mířící k alternativním zdrojům. A v Evropě je nutné oddělit cenu elektřiny od ceny plynu, což lze provést zastropováním cen plynu pro výrobu elektřiny.


Čeští politici postupně začínají chápat, že energie není zboží, které se má obchodovat na volném trhu, ale veřejný statek, který musí občanům zajistit státy. „To je i jedno z poučení pro celou Evropu z této mimořádné krize,“ přiznal premiér Fiala v Senátu. Teď jde o to, přetavit draze zaplacenou zkušenost v nový systém a prosadit ho na celoevropské úrovni.


Česko v tom může mít řadu spojenců. „Víme, že více než patnáct členských států chce nějakou formu oddělení vlivu ceny plynu na elektřinu,“ řekl na úterní schůzi senátorů ministr průmyslu Jozef Síkela. Odstřižení cen elektřiny od plynu a „důkladnou a komplexní reformu trhu s elektřinou“ slíbila ve středeční zprávě o stavu Unie i šéfka Evropské komise Ursula von den Leyenová.


Je v tom naděje, že se Evropa do budoucna popasuje s chybami, jichž se v energetice dopustila. Přesto by na to Česko nemělo slepě spoléhat, nesmí se nechat vtahovat do dalších slepých uliček. K tomu ovšem potřebuje mít v energetice záložní plán: vlastní reálnou koncepci, vlastní cestu k energetické bezpečnosti.


O té čeští politici bohužel zatím nemluví. Stále tonou v naději, že českou energetickou budoucnost vyřeší jediný nový velký jaderný reaktor v Dukovanech a budování solárních elektráren. Tak to alespoň popsal premiér v úterý před senátory.


Ta naděje je bohužel lichá. Kotví v minulém století, nepočítá s vývojem v evropské energetice ani s technologickými posuny. Reálné, promyšlené řešení zatím nenabízí ani vládní tým, ani opozice. Zavání to dalším malérem v příštích letech. Máme se znovu nechat zaskočit?

Hráč týdne:  Milan Kratina

Kratinův fond Accolade roste: Do svého portfolia zařadil tři české průmyslové parky a další areál v Polsku, čímž se dnes řadí mezi největší realitní fondy ve střední Evropě.

Best of byznys

Podzimní záhada. První podzimní měsíc je pro americké akcie historicky nejhorším měsícem v roce. Září je zároveň jediným měsícem, kdy pravděpodobnost poklesů překračuje 50 procent. Analýza Lukáše Voženílka ukazuje, že takzvaný Zářijový efekt je na Wall Street nesnadno vysvětlitelnou odchylkou, ale vyhlídky každopádně nejsou dobré ani letos.

Okolo Sberbank je rušno. Předběžná insolvenční správkyně zkrachovalé banky Sberbank CZ musí řešit rebelii části členů prozatímního věřitelského výboru. Vadí jim mimo jiné navrhované vysoké náklady správkyně na poradce a advokáty. Finanční expert Petr Jaroš ve svém komentáři tvrdí, že jako zdaleka nejlepší řešení pro věřitele vychází jednorázový prodej kompletního portfolia, ideálně do konce letošního roku.

Král přebírá rodinný byznys. Nový britský král Karel III. zdědí 500 milionů dolarů osobního majetku své zesnulé matky, přebírá ale také zodpovědnost za majetek Koruny. A ten představuje odhadem 28 miliard dolarů. Bez nadsázky by se dalo říct, že přebírá globální koncern, složený z mnoha různých aktiv, firem a společností.

Energetická krize

Vládní opatření. Kabinet připravil řešení, která mají ulevit podnikům od příliš vysokých účtů za energie. Přibližně 8000 firem by mělo dostat asi 30 miliard korun. Připravili jsme pro vás podrobnosti o podpoře pro velké odběratele. Vládní podpora pro podniky většinu firem spíše zklamala. Hodnotí ji jako pozdní, malou, nejasnou a neúčinnou. Další opatření se připravují i na evropské úrovni, kde se diskutuje mimo jiné o omezení spotřeby proudu a limitech pro nadměrné zisky výrobců energie z neplynových zdrojů.

Nedostatek hnojiv. Kvůli extrémním cenám plynu omezují evropské továrny výrobu čpavku. Už se to projevuje v nedostatku zemědělských hnojiv, při jejichž výrobě je látka klíčová. Plyn využívá i automobilový průmysl, textilní průmysl nebo stavebnictví.

Nejistota skiareálů. Skiareály potřebují vědět, za kolik budou moci nakupovat elektřinu na nadcházející zimu. Tři čtvrtiny skiareálů jsou velkoodběratelé elektřiny, a proto netrpělivě vyhlíželi rozhodnutí vlády o zastropování cen i pro ně. Výdaje na elektřinu spojené s rekordní inflací by znamenaly, že aby provozovatel převedl náklady na zákazníka, musel by zdražit permanentky dvakrát až třikrát.

Podnikání a finance

Nová banka. Estonská fintech skupina Inbank vstupuje na český trh. Svůj byznys chce v Česku stavět na financování projektů, které podporují udržitelný růst, jako je nákup tepelných čerpadel a fotovoltaiky. Dalším pilířem jejího podnikání bude podpora rychlých nákupů na splátky učiněných z domova či kanceláře.

Srovnávač dluhopisů. Jaký dluhopis koupit a jaký rozhodně ne? Odpovědi na tyto těžké otázky teď můžete snadněji nalézt v novém nástroji, který porovnává více než tisíc firemních a státních dluhopisů podle údajů Ministerstva financí ČR. Seznam se dá filtrovat podle výše úroků, zajištění a dalších ukazatelů.

Spolupráce kurýrů. Český startup Liftago spouští službu nazvanou network. Doručovatelským firmám umožní využívat kurýry do sítě zapojených konkurentů, pokud mají volnou kapacitu. Pokud tedy například taxikáři nad ránem nemají klienty, mohou využít příležitosti a rozvést balíčky do úložných boxů. Má to ulevit dopravě zvláště v době špičky.

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Notičky: Luděk Mádl reportuje ze zákulisí fotbalu.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.

Reality

Domluva s developerem. Pražští zastupitelé schválili změnu územního plánu pozemků na Rohanském ostrově. Developerská společnost miliardáře Luďka Sekyry v návaznosti na změnu zaplatí Praze přes půl miliardy korun. V rámci nových pražských pravidel pro soukromé investory jde o dosud nejvyšší příspěvek, který investor metropoli odvede a prostředky investuje do výstavby veřejného prostranství.

Na byt chtějte slevu. Osmiletá éra růstu cen nemovitostí je u konce. Pokles může trvat dlouho, jako tomu bylo po minulé krizi. „Může to být i pět let. Kupující mohou získat zajímavou nemovitost za rozumnou cenu,“ říká realitní expert Libor Ostatek.

Slavná vila mění majitele. Historická vila na pražských Hřebenkách, které ještě nedávno hrozilo zbourání, má nového majitele. Získala ji společnost Rockaway Capital. Cena podle informací SZ Byznys šplhá ke čtvrt miliardě korun. Pro Prahu je prodej vzácného domu dobrá zpráva. Vila totiž stále nemá památkovou ochranu.

Big Tech

Obří pokuta pro Google. Tribunál Soudního dvora Evropské unie z velké části potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že společnost Google zneužívala svůj operační systém Android k potlačení konkurence. Aby zohlednil závažnost a délku jednání o této věci, rozhodl se snížit pokutu na 4,125 miliardy eur (101,4 miliardy Kč).

Převzetí Twitteru. Akcionáři společnosti Twitter schválili převzetí firmy miliardářem Elonem Muskem za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč). Musk ale požaduje, aby mu soud kvůli údajnému porušení podmínek Twitterem umožnil odstoupit od dohody bez zaplacení sjednaného poplatku ve výši jedné miliardy dolarů.

Rozhovor týdne: Marek Mora

Světlo na konci inflačního tunelu popisuje viceguvernér ČNB v rozhovoru s Markétou Bidrmanovou. Tempo zdražování viditelně zpomaluje.

Končí hektický týden, další hektické dny máme před sebou. Přeji hodně síly a dostatek dobrého čtení!

Zuzana Kubátová

Luxus na počest královny


Klasické sporťáky z prvních závodů Le Mans, vyšperkované londýnské taxíky, ale i novinky na vodík či stroj, který nemá na světě obdoby a vyrobili ho naši sousedé. Podívejte se na unikátní auta, která byla k vidění na výstavě Salon Privé v Blenheimském paláci v anglickém hrabství Oxfordshire.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky