Seznam Zprávy

Seznam Zprávy Cash Only: Válečná daň není populismus, ale zachování sociálního smíru.

Na politické scéně vrcholí debata o speciálním zdanění vysoce ziskových firem.
Seznam Zprávy

19. 08. 2022

Vážení čtenáři,


na politické scéně vrcholí debata o speciálním zdanění vysoce ziskových firem. Není úplně jasné, jak mu říkat, zda daň z „mimořádných“ nebo „nezasloužených“ zisků, po anglicku „Windfall Tax“, či sektorová daň. Říkejme tedy „daň válečná“. Je v tom příslib, že by šlo jen o dočasné opatření.


Vláda slibuje rozhodnout o tomto kroku do 10. září, na programu ho má už příští týden. Jak uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura, zasáhnout by mohl velké energetické firmy, banky a ještě jedno, zatím nezveřejněné odvětví. Jde každopádně o mimořádně kontroverzní téma.


Názor na zdanění momentálních zisků velkých firem dělí dokonce i vládní ODS. Zatímco pragmatický strážce státní kasy Stanjura se kloní k uvalení válečné daně na vybrané korporace, hlavní ekonomický expert strany Jan Skopeček to už dřív označil za populistické gesto a svůj názor stále nezměnil.


„Obávám se negativních politických i ekonomických důsledků. Jako vhodnější bych preferoval dohodu dnes vysoce ziskových odvětví s vládou o formě a výši jejich solidarity a podílu na zvýšených veřejných výdajích souvisejících s energetickou krizí a válkou na Ukrajině,“ napsal mi v pátek.


Já soudím, že namístě je v této chvíli spíš Stanjurův pragmatismus než Skopečkova pravicová ideologická čistota a víra v dobrou vůli velkého byznysu.


Podle informací deníku E15 zpracovala Národní rozpočtová rada před dvěma týdny analýzu se třemi alternativními pásmy zvažované daně uvalené na banky a energetiky. Danit 40, 50 nebo 60 procenty se má zisk, od něhož by se odečetl průměr zisků posledních pěti let. Výnos by se v jednotlivých variantách pohyboval od 27 do 40 miliard korun.


Pravda, proti takovéto válečné dani mluví řada logických argumentů.


Za prvé, je to krok nesystémový, nabourává předvídatelnost daňového systému. Zvýšení daňové zátěže je navíc v rozporu se sliby, které lídr vládní koalice ODS svým voličům dal.


Za druhé, v případě energetik jde zdanění i proti energetické politice posledních let. V Česku je ve hře hlavně zdanění zisků elektráren. Můžeme po vzoru Velké Británie zatížit daní místní těžaře plynu a ropy, což by bylo jednodušší, ale tuzemská těžba je tak malá, že by to nemělo velký efekt.


Mimořádné zisky tuzemské eneregetiky táhnou vysoké ceny elektřiny dané dvěma odlišnými faktory. Jednak zdražením plynu v důsledku válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. A jednak vysokými cenami emisních povolenek, které vyšroubovala už před válkou evropská regulace. Tedy očekávatelnými a vlastně záměrnými náklady na dekarbonizaci.


Z vývoje samozřejmě nejvíc těží firmy, které vyrábějí čistou elektřinu v bezemisních zdrojích. Což je u nás polostátní ČEZ, jemuž jde vysoká cena elektřiny opravdu k duhu. Odhad letošního zisku nedávno manažeři zvedli na rekordních 60 až 65 miliard korun.


Tím se dostáváme k dalšímu problému „válečné daně“. Mimořádné zdanění ČEZ je vrcholně nespravedlivé vůči minoritním akcionářům firmy. Kdyby se stát rozhodl stáhnout podíl z mimořádného zisku ČEZ ve formě dividendy, dostala by se část i k nim. Pokud přijde na daň, minoritáři o svůj díl výnosu přijdou.

Hraje se o velké peníze: Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše dosáhne dividenda z letošního zisku 48 až 52 miliard korun, na stát jako majoritního akcionáře by z toho připadlo mezi 34 až 36 miliardami. Minoritáři tedy hrají o nějakých 16 miliard korun. Pokud o ně zásahem státu přijdou, bude to skutečně nefér.


Není pochyb o tom, že válečná daň není nic pěkného, a pokud na ni vláda kývne, bude ji to stát politický kapitál. Potíž je v tom, že ty peníze státní kasa zoufale potřebuje. A neexistuje alternativa, která by byla méně nesystémová, méně nelogická či méně nespravedlivá – pokud by tedy vláda nepřesvědčila velký byznys, aby jí ty peníze poslal dobrovolně.


Stát bude muset spotřebitelům s vysokými cenami energií pomoci a rozhodně na to nebude stačit 66 miliard korun, jež na to vláda zatím rezervovala v letošním a příštím rozpočtu.

Podle červencové analýzy společnosti Centropol odsají krizové ceny energií z českých domácností a firem do konce příštího roku 465 miliard korun. Od sepsání analýzy jdou ale ceny obou komodit stále nahoru a celkový účet za energetickou drahotu tak stále není konečný. Kabinet čeká obrovský výdaj a státní dluh i bez něj roste varovným tempem.


Vláda nemůže a nesmí vyšší ceny kompenzovat všem spotřebitelům, bylo by to nehospodárné i nebezpečné. Musí ale zabránit reálně hrozícímu finančnímu kolapsu velké části střední třídy, živnostníků a firem.

Nejde o laciný populismus, nýbrž o zachování sociálního smíru, chodu ekonomiky a fungování státu. K tomu musí kabinet najít nouzové zdroje zvící desítek až stovek miliard. Pokud k tomu pomůže válečná daň, nezbude než k ní sáhnout.


Zároveň nezbývá než věřit ministru Stanjurovi, že jde o mimořádný a neopakovatelný krok. Válečná daň neřeší dlouhodobou stabilizaci státních financí. Kromě nouzového mimořádného nástroje potřebuje země systematickou daňovou a důchodovou reformu a nejspíš i přehodnocení rozsahu, ceny či kvality služeb, jež stát občanům poskytuje.


Navíc má vláda ještě jeden důležitý domácí úkol, o němž se ale skoro nemluví: Musí definitivně rozhodnout, jak dál v české energetice. Jak zajistit do budoucna stabilní dodávky cenově únosného plynu i výstavbu nových elektráren. A odpovědět na otázku, jak velkou cenu za dekarbonizaci je český spotřebitel schopen a ochoten zaplatit.

Hráč týdne: Zdeněk Bakala

Válka mezi bývalým uhlobaronem Zdeňkem Bakalou a zakladatelem investiční skupiny Arca Pavolem Krúpou eskaluje. Bakala svého protivníka žaluje o odškodné ve výši 777 milionů korun. (Foto: Profimedia.cz)

Best of byznys

Šmejc nakupuje. Investiční skupina Emma Capital, kterou ovládá současný šéf skupiny PPF Jiří Šmejc, je v pokročilé fázi jednání o akvizici sítě rumunských sázkových kanceláří a heren. Největší firma Club King je na trhu 18 let a loni dosáhla obratu 75,4 milionu lei (380 milionů korun) a čistého zisku 5,5 milionu lei (28 milionů korun).

Češi ještě pracují, Němci už mají hotovo. Česko se v rámci EU chlubí nízkou nezaměstnaností a velkým počtem volných míst. Na první pohled dobrá čísla však maskují letité potíže, se kterými se český trh práce potýká. Jsou to hlavně nepružná pravidla práce, málo zkrácených úvazků, propastný rozdíl v odměnách mužů a žen a v neposlední řadě také počet hodin v práci.

Potíže ukrajinské ekonomiky. Dlouhé boje si vybírají svoji daň na ukrajinském hospodářství. Odborníci sdružení v londýnském Centru pro výzkum hospodářské politiky přišli s varováním, že pokud Kyjev nepodnikne kroky ke stabilizaci ekonomiky, nebude moci válku dostatečně financovat.

Podnikání a finance

Byznys s prádlem funguje. Když před čtyřmi lety Linda Šejdová s Tomášem Zahradníkem opouštěli práci v technologických firmách a zakládali společnost Snuggs, studovali vše o výrobě textilií, ale třeba i vlastnostech menstruační krve. Teď prodeje jejich speciálních menstruačních kalhotek lámou rekordy a firma plánuje expanzi na britský trh.

Bez dat o znečištění si firmy neškrtnou. Celý svět řeší emise skleníkových plynů a uhlíkovou stopu. Vznikají nefinanční reporty o tom, jak zodpovědně společnosti k problematice přistupují, a v neposlední řadě na to slyší i banky, které čistšímu byznysu poskytnou například levnější půjčky. Češi mají podle průzkumu Carbon Tracker co dohánět.

Proč technologické projekty selhávají? Mnohé firmy investují velké částky do nových technologických řešení. Pokud jsou správně využita a zapracována do režimu, ve kterém firma pracuje, mají potenciál změnit její fungování. Je ale potřeba, aby změnu přijali konkrétní lidé, kterých se „novinka“ dotýká. V opačném případě může jít o promarněnou šanci.

Energetická krize

Kdo přijde o plyn? Vyhláška o stavu nouze v plynárenství určuje, které provozy přijdou v krizi o energetické dodávky. Jatka, mlékárna a lahůdkář o plyn nepřijdou. Výrobce müsli a sušenek má smůlu. Současný zákon se musí změnit, volá průmysl.

Přemrštěné marže. Cena ropy se v posledních týdnech na světových trzích snižuje. Čeští spotřebitelé ale zatím cítí tento trend jen mírně. Proč pokles cen u benzinek zatím není výraznější? A co všechno má vliv na ceny pohonných hmot? O tom v podcastu 5:59 hovořil ekonomický redaktor Deníku N Jan Úšela.

Kamna a petrolejky. Práce je moc a kamnáři nestíhají, popisuje jejich profesní sdružení současnou situaci. To, co nastartovala covidová pandemie, když lidé začali investovat do svých domovů i chalup, současná energetická nejistota ještě posiluje. Nestíhají řemeslníci ani firmy, které součásti topidel nebo celá zařízení vyrábějí. A na dračku jdou i petrolejky.

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Notičky: Luděk Mádl reportuje ze zákulisí fotbalu.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.

Reality

Reverzní hypotéky. Vlivem růstu inflace a zdražování energií, potravin nebo pohonných hmot rostou měsíční náklady na život. Toto zdražování se nevyhýbá ani seniorům. Někteří nedostatek financí řeší cestou reverzní hypotéky.

Příplatek za dobrou adresu. Firmy s kancelářemi nebo sklady v nejžádanějších lokalitách vydávají čím dál větší částky za nájemné. Na trh s logistickými halami se však již vkrádají první známky ochlazení.

Boj o stavebko. Stavební spoření patří mezi oblíbené, ale ve skutečnosti nepříliš výhodné finanční produkty. Bez příspěvků od státu by dle expertů ztratilo význam zcela. O omezení, případně zrušení podpory uvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura.

Big Tech

Tajná setkání gigantů. Facebook a Apple jsou v tvrdé obchodní válce kvůli reklamám a soukromí. Nebylo to nutné. Na tajných setkáních Apple navrhoval zavést předplatné aplikace Facebook. Zuckerberg ale odmítl a Apple rozjíždí vlastní reklamy.

Nový robot Xiaomi. Před rokem Tesla oznámila vývoj a ukázala design humanoidního robota, který by se měl uplatnit i jako pomocník v domácnosti. Za měsíc jej měl ukázat světu, Číňané ale byli rychlejší. Firma Xiaomi odhalila vlastní stroj, který inspiraci v USA nezapře.

Spory o baterie. Ještě před deseti lety byly výměnné baterie u telefonů běžné. Dnes ale většina výrobců baterii do telefonu „přilepí“ způsobem, který její výměnu znesnadňuje. Rozhodně si takovou baterku nebude schopen vyměnit sám zákazník. Většina z nich by přitom vyměnitelnou baterii uvítala. Nenaplněná přání uživatelů analyzuje Pavel Kasík v newsletteru TechMIX.

Rozhovor týdne: Pavel Šolc

Trh s energiemi zdivočel. Spolu s cenami komodit letí vzhůru i ceny služeb na stabilizaci rozvodné sítě, kterou provozuje státní firma ČEPS. Spotřebitele to dohoní s odstupem dvou či tří let, říká Pavel Šolc z vedení ČEPS.


Hezký víkend a spoustu zajímavého čtení přeje

Zuzana Kubátová

Den v kůži instalatéra


Instalatéřinou se dá dobře vydělat, a tak je zájem o obor značný. Na řemeslo se dávají i lidé, kteří původně „pracovali hlavou“. Naše reportérka Iva Špačková proto vyrazila prozkoumat práci, ke které je potřeba nejen mnoho nářadí, rour a armatur, ale i drobné doplňky se zajímavými názvy, jako jsou sviňák či Stalinovy fousy.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky