Martin Jašminský | Seznam Zprávy

Martin Jašminský | Seznam Zprávy Cash Only: Bydlení je velký problém budoucnosti. A řešení stále nikde.

Kromě narovnání pravidel ve vztahu majitele a nájemníka je tak třeba v mnohem větší míře stimulovat výstavbu nájemních bytů.
Seznam Zprávy

13. 10. 2023

SPONZOR CASH ONLY

Vážení čtenáři,


situace na trhu s bydlením není dobrá. Není to novinka pro nikoho, kdo právě nové bydlení hledá, ale ani pro řadu z těch, kteří už mají bydlení zajištěné.


Mnozí z majitelů hypoték se museli v posledních dvou letech po růstu úrokových sazeb vyrovnat s výrazným zvýšením měsíčních splátek. Rostly také ceny nájmů, výrazně rychleji u nově uzavíraných smluv.


Ceny bytů jsou v Česku v poměru ke kupní síle jedny z nejvyšších v Evropě, a proto se poptávka logicky přesouvá do nájemní sféry. Nájemní bydlení se po deseti letech, i přes růst cen, stalo z pohledu měsíčních nákladů spojených s užíváním bytu výhodnější než pořízení bytu vlastního. Poptávka je vysoká, nabídka omezená, vzniká tedy optimální prostředí pro růst cen.


Přidáme-li celkovou inflaci, tak není překvapivé, že s náklady na bydlení, nájemné, energie a služby má finanční problémy stále více domácností. V letošním roce už dvakrát padl rekord a na konci června pobíralo příspěvek na bydlení 267 tisíc příjemců.


V nájmech žije v Česku bezmála 900 tisíc domácností, které čítají dva miliony osob. Z toho zhruba polovina má dlouhodobé, takzvané staré smlouvy, tedy bydlí ve stejném nájemním bytě ještě z dob, kdy v Česku platila regulace nájemného. Druhá polovina už má smlouvy nové, více tržní, více ve prospěch pronajímatele.


Z průzkumu Ministerstva pro místní rozvoj vyplynulo, že až polovina ze dvou milionů nájemníků nemá jistotu platné nájemní smlouvy ani na dva roky. Opakovanou smlouvu na dobu určitou ve stejném bytě od stejného pronajímatele má 550 až 700 tisíc lidí a každý pátý z nich měl před posledním prodloužením obavy ze ztráty bydlení.


Není tedy překvapivé, že ministerstvo na základě výsledků šetření v podkladech konstatuje, že „bez aktivního zásahu se bude podíl dlouhodobě stabilních smluv výrazně snižovat, čímž bude klesat atraktivita nájemního bydlení“.


Jenže co má být ten aktivní zásah?


Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo spravedlnosti začaly chystat změny, které by měly upravit vztahy mezi pronajímateli a nájemci tak, aby se obě strany ve vzájemném smluvním vztahu cítily bezpečněji. Zjednodušeně nájemce chce, aby ho majitel nemohl bezdůvodně jen tak z bytu vyhodit a neúměrně mu nezvyšoval nájem. Majitel naopak chce, aby se mohl nájemce rychle a bez velkých ztrát zbavit, pokud se nechová tak, jak se slušný nájemce chovat má.


Pochopitelné jsou argumenty obou stran. Směřují-li plány ministerstev k tomu, aby majitelé byli ochotni poskytovat dlouhodobé nájemní smlouvy, musí jim soudní systém umožnit efektivní obranu proti nepoctivým nájemníkům.  V tomto směru není systém efektivní. Ročně soudy řeší nižší tisíce případů, kdy se majitelé snaží nájemníka vystěhovat. Není správné, že na to doplácí statisíce slušných nájemníků tím, že mají jen krátkodobé nájemní smlouvy.


Také města a obce by mohly jít příkladem, ale zběžný pohled do pravidel pro pronajímání obecních bytů v několika pražských částech ukázal, že krátkodobé nájemní smlouvy jsou zcela běžnou praxí. Pokud „stát“ nejde příkladem, proč by to měli dělat soukromí majitelé?


Určitě by nebylo od věci podívat se k sousedům do Rakouska a Německa, kde bydlí v nájmech zhruba polovina obyvatel a dlouhodobé smlouvy jsou zcela běžné. Proč to tam funguje a v Česku je naopak nájemní bydlení pro mnohé trvalým zdrojem dávky stresu?

Ošetřit lépe vztahy mezi majitelem a nájemníkem je velmi důležité pro lepší fungování trhu, ale nejdříve musí existovat funkční trh jako takový. A to je v Česku problém. Dlouhodobě zanedbaný a politiky na vládní i komunální úrovni přehlížený.


Města a obce se za posledních 30 let programově zbavily velké části nájemních bytů při privatizaci, což lze z dnešního pohledu a stavu věcí kritizovat, ale mělo to své důvody. Pomineme-li snahu zalíbit se voličům, faktem byla i mimořádná zanedbanost bytového fondu, a prodejem bytů města a obce přenesly tyto náklady na nové majitele.


Jak by asi dnes vypadal bytový fond, kdyby si jej města a obce ponechaly? Za posledních osm let proběhly rekonstrukce pouze u pěti procent obecního bytového fondu v průměru za 220 tisíc korun. Přitom domy postavené nebo zrekonstruované před rokem 2011, což představuje 90 procent všech domů v Česku, nebudou podle zprávy ministerstva splňovat kritéria pro energetickou náročnost bydlení.


Na trhu s bydlením je třeba zvýšit konkurenci v nabídce. Ale odkud má přijít ten správný impuls? Soukromí developeři to zřejmě nebudou. Ti zcela logicky přizpůsobují nabídku poptávce a ta je s ohledem na vysoké ceny bytů a drahé hypotéky značně ochlazena.


Projevuje se to v aktuálním silném meziročním poklesu vydaných stavebních povolení, zahajovaných i dokončovaných bytů. Situace na trhu hypoték přinesla pro mnohé vystřízlivění poté, co dramaticky vzrostly úrokové sazby. Poptávka v příštích letech určitě zase vzroste, ale nikdy už nedosáhne rekordního boomu v době, kdy úrokové sazby hypoték klesly pod dvě procenta. Období rekordně nízkých sazeb je pryč.


Kromě narovnání pravidel ve vztahu majitele a nájemníka je tak třeba v mnohem větší míře stimulovat výstavbu nájemních bytů. Zkrátka zvýšit konkurenci na trhu, aby si zájemce o nájemní byt mohl vybrat bydlení odpovídající jeho finančním možnostem. Ať už formou pobídek pro soukromé investory, bytová družstva či města a obce, ale i tím, že města a obce se opět vrátí k budování vlastních bytových fondů a městské byty se staly dostupnější alternativou vůči privátnímu sektoru. To může mít pozitivní dopad jak na ceny, tak zejména na nabídku lepších a dlouhodobějších nájemních smluv.

Hráč týdne: Conectart

Společnost Conectart, která provozuje call centra a v Česku má přes přes 1500 zaměstnanců, vstupuje na trh v Polsku a na Slovensku. Nákupem firmy Simio nyní získala na Slovensku 100 a v Polsku 150 operátorů. Výhledově se obě telemarketingové firmy zcela sloučí a budou zastřešeny značkou Conectart.  

Best of byznys

Výplata peněz ze Sberbank. Střadatelé, malé podniky, obce, velké společnosti, města a kraje i finanční instituce, kterých je zhruba 15 300 a čekají na výplatu utopených peněz v ruské bance Sberbank, se na výplatu drtivé většiny pohledávek mohou těšit už letos. Insolvenční správkyně hodlá vyplácet všem věřitelům 95 procent jejich pohledávek bez ohledu na to, do jaké věřitelské skupiny patří, a později jim doplatit zbytek.


Dozvuky pádu Bohemia Energy. Až symbolicky právě dnes v pátek 13. října uplynou přesně dva roky ode dne, který otřásl energetickým trhem. Bohemia Energy, někdejší největší konkurent velkých hráčů v dodávce energií, v roce 2021 oznámil téměř milionu klientů, že jim od následujícího dne nebude dodávat elektřinu a od 17. října ani plyn. Dnes přežívá z energetického byznysu Jiřího Písaříka jen firma Amper Market. Odešla však většina jejích zákazníků a na konci roku jí navíc končí kontrakt na dodávky elektřiny.


Rizikové farmy budoucnosti. Hlavním byznysem brněnské skupiny GFF je budování akvaponických farem a technologií v rámci její společnosti Future Farming. Přestože je to rizikový projekt, jehož budoucnost zatím není jistá, obrací se při získávání kapitálu na drobné investory. Neodmítá ani zájemce, kteří s investováním nemají žádné zkušenosti. Redakce SZ Byznys zjišťovala, jaké informace poradci zájemcům o obligace dávají. Ukázalo se, že to jsou často nepravdy.


SDĚLENÍ SPONZORA NEWSLETTERU CASH ONLY

Vyvíjí se spolu s vámi. Nová Třída E si vás získá výkonem, inovativními technologiemi a sportovní elegancí. Zjistit více.

Energetika

Zdražování energií. Nadějné vyhlídky ohledně setrvalého zlevňování plynu jsou v ohrožení. Útok Hamásu na Izrael v kombinaci s nevyjasněnou havárií plynovodu mezi Finskem a Estonskem tlačí cenu pro Evropu opět vzhůru. V porovnání s loňskými extrémy jde zatím jen o drobný výkyv. Skok směrem vzhůru oproti minulému týdnu je ale jasně vidět. 


Nákladná solární revoluce. Rozvoj obnovitelných zdrojů postavil českou elektrizační soustavu před řadu překážek i výzev. Aby mohla elektřina doputovat od zdroje do zásuvky bez toho, aniž by síť zahltila, je třeba proinvestovat vysoké miliardy. Výzvy energetické transformace analyzovala Sofie Krýžová.


EPH sází na vodík. Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského vydělává po vypuknutí války na Ukrajině především na výrobě elektřiny z fosilních, ale také obnovitelných zdrojů. V rámci přechidu na čistší produkci elektřiny nyní vyčleňuje majetek v hodnotě 43,5 miliardy korun do nové firmy EP Energy Transition. Ta bude mít vůči EPH postavení sesterské společnosti.

Podnikání a finance

České boty z české kůže. Poprvé od krachu obuvnického kolosu Svit se budou boty v Česku šít opět i z české kůže. Český zpracovatel kůží Karo Leather rozšiřuje portfolio zákazníků i mimo nábytkáře. Spolupracovat bude například s výrobcem obuvi Vasky.


Příliv peněz drhne. Tuzemská společnost ZDR Investments spravující skupinu realitních fondů usiluje o získání nových zdrojů kapitálů v Asii. V Singapuru založila fond, který se bude ucházet o přízeň místních movitějších investorů. A to v době, kdy je na českém trhu obecně přísun investorských peněz výrazně slabší než v minulých letech.


Draslovka v Africe neuspěla. Antimonopolní úřad v Jihoafrické republice podruhé zamítl prodej společnosti Sasol skupině českých miliardářů z BPD Partners a rodiny Brůžků. Obchod by podle úřadu pokřivil trh. Draslovka chtěla Sasol koupit mimo jiné proto, že vlastní technologii, která výrazně zefektivňuje využití kyanidu při těžbě drahých kovů.


Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.
  • Pohled šéfredaktora: Jiří Kubík se v měsíčním přehledu ohlíží za novinkami Seznam Zpráv.
  • Kauzy Seznam Zpráv: Podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu.
  • Šťastný oběžník: Newsletter Jindřicha Šídla a týmu Šťastného pondělí.

Reality

Velký realitní rozvod. Ve velké realitní kanceláři M&M reality se po roce opět mění skladba vlastníků. Z realitky odešla investorská skupina EHS. Kontrolu nad M&M reality tak opět získal výhradně ostravský podnikatel Petr Morcinek.


Výstavba na Rohanském ostrově. Developer J&T Real Estate bude stavět v Praze na Rohanském ostrově. Celková investice bude 15 miliard korun. Pozemky koupil od společnosti ze Sekyra Group. Sekyra bude na Rohanu pokračovat ve výstavbě ve své části lokality.

Tech

Takhle zní podvod. SZ Byznys ve spolupráci s Českou spořitelnou získaly autentickou nahrávku telefonátu klienta banky s kyberpodvodníkem. Nejde přitom o první kontakt podvodníků s daným klientem. Poslechněte si, jak vypadá rafinovaný pokus o vyluxování bankovního konta.


Tipy slavné investorky. Nové technologie jako umělá inteligence, roboti, blockchain nebo genová terapie mají potenciál zcela změnit svět. Slavná investorka Catherine Woodová se chce na této revoluci aktivně podílet. Trhy podle ní nerozumí exponenciále.


Zlatý důl pro těžaře krypta. Těžba populární kryptoměny bitcoin je natolik energeticky náročná, že se v domácích podmínkách nevyplatí. Na světě ovšem existuje místo, kde dává smysl – jihoamerická Paraguay. Důvodem je mimořádně levná elektřina z tamních vodních elektráren. 


Rozhovor týdne: Pavel Kysilka

Izraelci zvládnou mnohonásobek toho, co teď, ale ekonomicky je to vyčerpává, říká o čerstvém konfliktu ekonom Pavel Kysilka z Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Když konflikt eskaluje, poškodí to podle něj i Česko, zdraží se energie.

Přeji hezký víkend, příští pátek se zase můžete těšit na souhrn toho nejlepšího z produkce SZ Byznys.


Martin Jašminský

Solární vzducholoď obletí svět


Francouzský startup Euro Airship chce už v roce 2026 vzlétnout se vzducholodí, která by měla přeletět 40 tisíc kilometrů a 25 zemí za 20 dní bez jediné zastávky. A to díky tomu, že ji bude pohánět vodík a především sluneční energie. Podívejte se na projekt Solar Airship One.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky